Zatvaranja granica zemalja EU-a preusmjeravaju izbjeglice prema BiH?!

izbjeglice
Nakon što je Mađarska zatvorila granice prema Hrvatskoj, Slovenci na granice šalju dodatne postrojbe vojske i policije na granicu, u Hrvatskoj su sve češći zahtjevi za pojačanjem kontrole granice pa i zatvaranje iste, u Austriji isto tako. Sve to, kako sami navode, alarmiralo je i domaće vlasti jer se iz dana u dan sve izvjesnije čini kako će se val izbjeglica prebaciti i u BiH. Prema ranijim izjavama i izvješćima nadležnih službi, sve pripremne radnje su provedene u slučaju dolaska izbjeglica.
- BiH će na eventualnu izbjegličku krizu odgovoriti svojim kapacitetima. Ja uopće ne vidim da je BiH u panici, to su nebuloze. Konstantno pratimo situaciju i nema nikakvog straha i bojazni, istaknuo je za klix.ba Izet Nizam, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima BiH.

Nova ruta?

Naročit problem bi nastao kada bi i Hrvatska zatvorila granicu prema Srbiji kako bi kontrolirala izbjeglice na svom teritoriju, ali panike nema.
- Sada se čeka reakcija Austrije, kako će oni reagirati, odnosno hoće li postavljati ogradu, ali u ovom trenutku ništa ne ukazuje na to da bi izbjeglice mogle promijeniti rutu, zaključio je Nizam. Isto tako, u narednom razdoblju trebao bi se održati sastanak sigurnosnih službi koji je najavila Granična policija. Sastanak bi se trebao održati u Trebinju u Centru za analizu, gdje će biti predstavnici Crne Gore, Hrvatske, Srbije i BiH. Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je kako je BiH uputila je tim od desetak osoba u Preševo na jug Srbije gdje se nalazi prihvatni centar za izbjeglice koje pristižu s Bliskog istoka pokušavajući se i na taj način što bolje pripremiti za prihvat izbjegličkog vala U timu poslanom u Preševo uglavnom su pripadnici Ministarstva sigurnosti BiH, a oni su u Srbiju poslani na temelju plana za prihvat izbjeglica kojega je ranije utvrdilo Vijeće ministara BiH.
- Na ovaj način naše će se izaslanstvo na licu mjesta informirati o stanju u kojemu se nalaze izbjeglice, kazao je Mektić pojašnjavajući kako će to pomoći vlastima BiH u suočavanju s problemima na koje mogu naići ako izbjeglički val krene prema toj zemlji.

Praćenje situacije

Procjena je bh. vlasti kako bi se to moglo dogoditi ako se nastavi podizanje ograda na granicama među državama regije, no ministar Mektić ističe kako za sada nemaju informacija koje bi potvrdile da će izbjeglički koridor doista biti preusmjeren prema našoj zemlji.
- Pratimo stanje i u komunikaciji smo s različitim institucijama i agencijama. Činimo sve da ako izbjeglice krenu ka BiH budemo što spremniji, no s obzirom na kompletno stanje u regiji teško je predvidjeti što će se zbivati, kazao je Mektić. Iako bi se i BiH mogla ubuduće suočiti s tisućama migranata ona ipak nije pozvana na sastanak predstavnika država izravno pogođenih ovom krizom kojega je u Bruxellesu za nedjelju sazvao predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker s ciljem utvrđivanja mjera koje bi se odmah mogle zajednički poduzeti.

Dnevni list