Policija na tragu: U Lubitzovom smo stanu naišli na trag koji bi mogao objasniti zašto je avion zabio u planinu'

zrakoplovna nesreća, pad zrakoplova, Francuska, pad zrakoplova, Njemačka, zrakoplovna nesreća, pad zrakoplova, pad zrakoplova, zrakoplov, kopilot , posmrtni ostaci, metodom analize DNK
"Pretražuje se stan kopilota u Duesseldorfu kao i njegova kuća u Montabauru" gdje je osumnjičenik, Andreas Lubitz (27) dio vremena živio kod roditelja, rekao je tužitelj Ralf Herrenbrueck.

Tužiteljstvo u Duesseldorfu otvorilo je paralelnu istragu onoj koja se vodi u Francuskoj. U priopćenju, tužiteljstvo kaže da se pretraživanja vrše u Duesseldorfu i na nekim drugim mjestima kako bi se pronašli "osobni elementi koji mogu rasvijetliti činjenice".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako prenosi ugledni Daily Telegraph, policija je u stanu u okolici Duesseldorfa navodno u večernjim satima četvrtka pronašla nešto što tretiraju kao trag koji bi ih mogao dovesti do Lubitzovih motiva. Zasad nije jasno o kakvom je konkretno tragu riječ. Jedino što je sigurno je da nije riječ o oproštajnom pismu.

'Dali smo se u potragu kako bismo pronašli nešto što bi moglo objasniti što se dogodilo. Pronašli smo nešto što ćemo odnijeti na testiranje. Ne možemo u ovom trenutku reći o čemu je riječ, ali moglo bi se raditi o vrlo značajnom tragu. Nadamo se da će nam objasniti neke stvari', izjavio je za Daily Mail Markus Niesczery iz policije u Duesseldorfu.

U Montabauru su policajci viđeni kako iz kuće, koju je Lubitz dijelio s roditeljima, iznose plave vreće s dokaznim materijalom. Iznijeli su i računalo, a u jednom je trenutku netko od ukućana odveden u pratnji policije, ali nije jasno je li za bilo što osumnjičen ili je riječ o rutinskom informativnom razgovoru.

Francuski tužitelji bez objašnjenja motiva

Preslušavši zapise iz "crne kutije", francuski tužitelji ustvrdili su da nesumnjivo vjeruju kako je 27-godišnji Andreas Lubitz upravljao Airbusom A320 i odveo ga u smrtonosno spuštanje, ali nisu ponudili objašnjenje glede njegovih mogućih motiva.

Lubitz je djelovao "iz razloga koje sad ne možemo dokučiti, ali sve vodi prema tome da je namjerno uništio letjelicu", ustvrdio je francuski tužitelj Brice Robin.

"Namjerno je ... dopustio gubitak visine zrakoplova, a nije imao razloga za to. Nije imao razloga... spriječiti povratak glavnog pilota u kabinu. Nije imao razloga odbiti odgovoriti kontroli leta, koja ga je upozoravala na gubitak visine", rekao je Robin.

Kapetan, koji je bio izašao iz kokpita, vjerojatno kako bi otišao na WC, nastojao je silom ući u kabinu. "Čuje se lupanje na vrata u pokušaju da ih razvali", kazao je Robin.

Opisujući zvučne zapise iz jedne od crnih kutija, Robin je rekao kako većina putnika nije bila svjesna što ih čeka sve do samog kraja.

"Vriskovi se čuju pri samom kraju. Treba znati da je smrt bila trenutačna... letjelica se doslovno raspala u komadiće", objasnio je.

Njemački i francuski dužnosnici rekli su kako nema indicija da je zrakoplovna nesreća posljedica terorističkog čina.

Pomoć francuskim istražiteljima ponudio je i FBI, iako ni Amerikanci zasad ne vide poveznicu s terorizmom.

Od sad obavezno dvije osobe u pilotskoj kabini

Potez kopilota potaknuo je Kanadu i nekoliko pojedinačnih zračnih kompanija da u četvrtak donesu odluku po kojoj će u pilotskoj kabini uvijek morati biti dvije osobe.

Britanska zrakoplovna tvrtka EasyJet i kanadska Air Transat prve su objavile tu odluku a potom je kanadska ministrica prometa objavila u Ottawi da će tako morati letjeti sve kanadske kompanije.
.

Isto pravilo uvode i norveški Norwegian Air Shuttle i islandski Icelandair.

I druge europske kompanije razmišljaju o takvom potezu po kojem bi u pilotskoj kabini kada izađe pilot ili kopilot došli domaćica ili domaćin zrakoplova. Međutim, zasad se čeka kraj istrage u Francuskoj.

Europska agencija za sigurnost zračnog prometa kaže u priopćenju da je u Europi trenutno na snazi pravilo po kojem pilot ne mora biti zamijenjen članom posade kada napusti kokpit.

Vrata gotovo nemoguće otvoriti

Nakon terorističkih napada 11. rujna 2001. vrata kokpita sigurnosno su pojačana u svim zrakoplovima. Vrata su blindirana i nemoguće ih je probiti mecima izvana. Može ih otvoriti posada posebnom lozinkom, a svaka kompanija s tim u svezi ima svoja pravila.

Pored toga, ispred je postavljena kamera koja bilježi svaki pokušaj ulaska u pilotsku kabinu.

U slučaju prijeteće situacije, piloti mogu zaključati vrata čak i ako se izvana upotrijebi pravilna lozinka. U slučaju hitnosti postoji tehnička opcija otvaranja vrata u tom slučaju, ali opcija ne radi ako pilot iznutra blokira vrata.

Pozornost će se sada usmjeriti na moguće motive

Pozornost će se sada usmjeriti na moguće Lubitzove motive. On je bio Nijemac koji je u Germanwings došao 2013. i dosad imao 630 sati leta, gotovo 10 puta manje od 6 tisuća sati kapetana zrakoplova, kojeg njemački mediji nazivaju "Patrick S.", kao što je njihova uobičajena praksa.

Poznanici Lubitza opisuju ga kao dragog mladića koji ničim nije davao do znanja da bi mogao nekome nauditi i potpuno su šokirani.

"Bez riječi sam. Nemam nikakvog objašnjenja za to što se dogodilo. Poznavajući Andreasa, ovo mi je nezamislivo", rekao je Peter Ruecker, član mjesnog letačkog kluba u kojem je Lubitz dobio svoju letačku dozvolu.

Osim što zasad nema naznaka da bi bila riječ o terorističkom činu, Robin naglašava da se ne može govoriti ni o samoubojstvu.

"Ne možete nešto nazvati samoubojstvom ako pritom ubijete više od 100 ljudi", kazao je.

Potraga za drugom "crnom kutijom", koja bilježi tehničke detalje leta, i dalje je u tijeku.

U zrakoplovu su bili državljani 18 zemalja, a najviše je bilo Nijemaca, 75, po najnovijim podacima koje je iznio glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova, a potom Španjolaca.

Minuta šutnje

U četvrtak ujutro nastavljena je akcija izvlačenja tijela i potrage za drugom crnom kutijom iz zrakoplova, objavila je francuska policija. Vremenski uvjeti na mjestu nesreće povoljni su, javio je novinar AFP-a.

Ožalošćeni članovi obitelji stradalih počeli su stizati u Marseille. Rođaci i prijatelji neće moći do samog mjesta nesreće nego samo do obližnjeg mjestašca Le Verneta. "Preopasno je da se ide na mjesto pada", rekao je jedan mjesni dužnosnik.

U njemačkoj saveznoj državi Sjevernoj Rajni Vestfaliji iz koje je bila većina njemačkih žrtava nesreće održana je minuta šutnje u 10.53 sati, u vrijeme kad je iz zrakoplova emitiran posljednji radijski signal. Državne agencije, škole, privatne tvrtke sudjelovale su u odavanju počasti. U nekim gradovima i promet je u to doba zaustavljen. Premijerka te savezne zemlje Hannelore Kraft koja je u srijedu posjetila mjesto nesreće u Francuskoj prisjetila se žrtava sa svojim kolegama u uredu.

Posebno je tužno bilo u srednjoj školi Josepha Koeniga u gradu Haltern am See zbog pogibije 16 učenika i dvoje nastavnika koji su se vraćali sa školske razmjene u Španjolskoj. "Naša škola više nikada neće biti ista", rekao je ravnatelj Ulrich Wessel.

jutarnji list