Aleksandar Vučić: Srpsko-hrvatski odnosi su kralježnica Balkana

Aleksandar Vučić, Srpska napredna stranka (SNS), apsolutna većina u parlamentu, Izvanredni parlamentarni izbori, Srbija, Aleksandar Vučić, političar, Srbija, Srpska napredna stranka (SNS), Slavko Ćuruvija, srpska radikalna stranka, Srbin, Bosna i Hercegovina, Aleksandar Vučić, srbija bih, Aleksandar Vučić, Srbija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Josip Šimunić, Europski parlament u Briselu, vojislav šešelj, Aleksandar Vučić, Aleksandar Vučić, Europsko vijeće, eu, zapadni balkan, Bakir Izetbegović, Aleksandar Vučić, Srebrenica, Milorad Dodik predsjednik RS-a, Republika Srpska, referendum, Referendum RS, Aleksandar Vučić, Aleksandar Vučić, pomirenje, Aleksandar Vučić, Bruxelles, Srbija, kosovo, matija šerić, Srbija, kosovo, Aleksandar Vučić, matija šerić, Aleksandar Vučić, Hrvatska, Aleksandar Vučić, Srbijanski premijer, Aleksandar Vučić, Haški Tribunal, vojislav šešelj, Aleksandar Vučić, Croatia summit, Dubrovnik, Aleksandar Vučić, poglavlje 26, Srbijanski premijer, A

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić odbacio je u subotu tvrdnje da u odnosima Srbije i Hrvatske postoje provokacije srpske strane i poručio da je uvijek spreman za posjet Zagrebu, susret i razgovor s hrvatskom kolegicom Kolindom Grabar Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vučić je u intervjuu za beogradski list Kurir ocijenio kako su srpsko-hrvatski odnosi, te srpsko-albanski odnosi »kralježnica i leđna moždina na Balkanu«.

«Spreman sam uvijek razgovarati s Kolindom Grabar Kitarović. Osobno je poštujem, nikad nismo prelazili granice pristojnosti i ukusa u razmjeni naših argumenata. Ja sam otvoren za razgovor, da kažemo otvoreno jedni drugima što imamo. Nema problema«, poručio je Vučić.

Na pitanje »zašto se stalno čini« da i Srbija i Hrvatska »imaju politiku provokacija«, srbijanski je predsjednik odgovorio protupitanjem: »A koje su to provokacije bile sa naše strane?« i ocijenio da su odgovori iz Beograda Zagrebu »rijetko bili« njegovi odgovori.

«Rijetko su to bili moji odgovori. Ako vi smatrate da je odgovor i strašna uvreda to što sam na pitanje hrvatskih medija o nestalim osobama rekao da ćemo učiniti sve što možemo da pomognemo obiteljima nestalih u Hrvatskoj. Da pronađemo bilo kakve tragove, kao što smo radili u vezi sa Sotinom«, rekao je Vučić, zamjerivši što se tema nestalih diže na visoku političku razinu.

«Ali nemojte to podizati na tu političku razinu jer je i dalje više nestalih Srba nego Hrvata. To je činjenica. I ako je to uvreda, onda mi kažete da sam pogriješio, da sam nekoga uvrijedio. A nemojte mi samo govoriti da ima sukoba i trvenja jer ne postoje«, rekao je srbijanski predsjednik.


On je ponovio neke ranije zamjerke Hrvatskoj, među ostalim da je u zakonu o braniteljima Srbija ocjenjena agresorom, i rekao kako takvih provokacija u Srbiji nema.

«Ne želimo se svađati. Hoću ići u Zagreb, hoću razgovarati. Hoću se dogovarati o mnogim stvarima«, rekao je Vučić i podsjetio da je Beograd odgovorio na zahtjeve Hrvatske i hrvatske zajednice u Srbiji o obnovi kuće bana Josipa Jelačića u Petrovaradinu, otvaranju muzičkog odjela u školi u Sonti, asfaltiranju ulica u Tavankutu, financiranju glasila Hrvatska riječ u Subotici.

«Obećali smo i platit ćemo«, rekao je Vučić.

Na pitanje da prokomentira situaciju u BiH u izbornoj godini, on je naglasio kako se nada boljim odnosima Srba i Bošnjaka, ocijenivši dobre odnose Srba i Hrvata u BiH kao »neku vrstu paradoksa« u usporedbi s odnosima na relaciji Beograd-Zagreb.

«Nadam se miru, stabilnosti, boljim, otvorenim i korektnijim odnosima između Srba i Bošnjaka. Odnosi Srba i Hrvata u BiH su već veoma dobri. To jest neka vrsta paradoksa - s jedne strane imamo Hrvatsku, gdje su provokacije česte, a u BiH su Hrvati korektni prema nama i nema tenzija«, ocijenio je predsjednik Srbije u intervjuu za beogradski list Kurir.

Po njegovom uvjerenju, »Srbi i Hrvati u BiH sebe doživljavaju kao ugrožene kategorije stanovništva« i otud je među njima drugačiji odnos.

Vučić je ocijenio i da će u 2018. za Srbiju biti važno da pokuša normalizirati odnose s kosovskim Albancima.

«Za nas je važno da pokušamo s Albancima postići dogovor. Srbi i Albanci predstavljaju dva najmnogoljudnija naroda na zapadnom Balkanu«, rekao je Vučić, poručivši i kako je svjestan da će bilo kakvom dogovoru postojati snažni otpori na obje strane.

Hina