Na FIlipinima fali hrane i lijekova, preživjeli pljačkaju trgovine i humanitarne konvoje
Sjedinjene Države poslale su iz Japana dva transportna zrakoplova KC-130J Hercules, letjelice MV-22 Osprey i 90 vojnika koji trebaju pomoći na terenu. »Sjedinjene Države šalju znatnu humanitarnu pomoć i spremni smo učiniti još više«, rekao je u nedjelju američki predsjednik Barack Obama.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon zatražio je od specijaliziranih agencija UN-a da »hitno reagiraju kako bi pomogli ugroženima«.
Svjetski program hrane (WFP) poslao je u Tacloban, jedan od najugroženijih krajeva, ekipu za procjenu potreba i sa njima uputio 40 tona hitne pomoći u hrani. UNICEF je transportnim zrakoplovima uputio 60 tona pomoći, uključujući šatore i lijekove, koja bi na odredište trebala stići u utorak a UNICEF je poslao medicinsku opremu i uređaje za pročišćavanje vode.
Europska komisija hitno je odredila 3 milijuna eura za humanitarnu operaciju na Filipinima. Velika Britanija je ponudila 9,6 milijuna dolara, Njemačko veleposlanstvo u Manili najavilo je dolazak opreme za traganje i spašavanje a Kanada će donirati pet milijuna dolara nevladinim organizacijama uključenim u humanitarne napore. Australija je obećala 10 milijuna australskih dolara a uputit će i liječnički tim.
Stručnjaci upozoravaju da se ne ponove greške počinjene nakon velikog potresa i plimnog vala 2004. u Aziji.
U takvim teškim okolnostima »dobra volja cijeloga svijeta proizvede nevjerojatnu količinu pomoći u ugrožena područja koja stvori zagušenje u morskim i zračnim lukama što ometa ciljanu i smislenu dostavu pomoći«, rekao je ravnatelj australskog centra koji istražuje humanitarni rad Paul Arbon.