DAN ODLUKE Pred Vijećem sigurnosti UN-a danas će se naći rezolucija o hitnom prekidu vatre u Gazi

Vijeće sigurnosti UN
EPA - EFE / Ilustracija / Vijeće sigurnosti UN

Sjedinjene Države će danas zatražiti od Vijeća sigurnosti UN-a da podrži rezoluciju koja poziva na hitan prekid vatre u Gazi i postizanje sporazuma između Izraela i Hamasa o oslobađanju talaca, čime se pojačava pritisak na svog saveznika Izrael da dopusti dolazak dodatne humanitarne pomoći i poboljša zaštitu civila.

Nate Evans, glasnogovornik američke misije pri Ujedinjenim narodima, izjavio je da je rezolucija rezultat "mnogih rundi konzultacija" s članicama Vijeća sigurnosti, koje broji 15 članova.

Rezolucija predstavlja daljnje pooštravanje stava Washingtona prema Izraelu. Ranije, tijekom petomjesečnog sukoba, Sjedinjene Države bile su nevoljne govoriti o prekidu vatre i stavile su veto na mjere koje su uključivale pozive za hitno primirje.

U nacrtu rezolucije, koji je pregledao Reuters, navodi se da bi "trenutni i neprekidni prekid vatre" u trajanju od otprilike šest tjedana zaštitio civile i omogućio isporuku humanitarne pomoći.

Tekst podržava pregovore o primirju koje su dogovorili SAD, Egipat i Katar, i ističe podršku korištenju tog perioda primirja za intenziviranje napora u postizanju "trajnog mira".

Izraelska ambasada u Washingtonu nije odmah odgovorila na zahtjev za komentarom.

Za usvajanje rezolucije u Vijeću sigurnosti potrebno je najmanje devet glasova "za" i nijedan veto od strane Sjedinjenih Država, Francuske, Velike Britanije, Rusije ili Kine.

Američki državni sekretar Antony Blinken izjavio je kako vjeruje da bi razgovori u Kataru, koji su fokusirani na šestosedmično primirje i oslobađanje 40 izraelskih talaca i stotine zatočenih Palestinaca, ipak mogli dovesti do dogovora.

Glavna prepreka je to što Hamas tvrdi da će osloboditi taoce samo u okviru sporazuma koji bi okončao rat, dok Izrael kaže da će razgovarati samo o privremenoj pauzi.

SAD su željele da se svaka podrška Vijeća sigurnosti za prekid vatre poveže s oslobađanjem talaca koje Hamas drži u Gazi. Hamas je napao Izrael 7. listopada, ubijajući 1.200 ljudi i uzeo je 253 taoca, sudeći po izraelskim podacima.

U izraelskskoj ofanzivi ubijeno je skoro 32.000 Palestinaca, priopćile su zdravstvene službe Gaze.

Rezolucija također ima za cilj da dovede do povećanja humanitarne pomoći u Gazi, gdje se pogoršava teška glad.

Tijekom rata, Washington je uložio veto na tri nacrta rezolucija, od kojih bi dvije zahtijevale hitan prekid vatre. Nedavno su SAD opravdale svoj veto, tvrdeći da bi takva akcija vijeća mogla ugroziti pregovore o prekidu vatre.

SAD tradicionalno štite Izrael u UN-u, ali su i dva puta bile suzdržane, dopuštajući Vijeću da usvoji rezolucije o povećanju pomoći i pozove na produžene pauze u borbama.