Britanski znanstvenici imaju ponudu koja bi mogla spasiti svijet od koronavirusa

koronavirus, koronavirus, Banja luka, broj oboljelih, koronavirus, BIH, rs bih, Zaražene osobe, koronavirus, federacija, broj oboljelih, koronavirus, BIH, Konjic, koronavirus, HNŽ, SKB Mostar, farmaceut, lijek, Covid-19
Ilustracija

Londonski Centar za inovacije Queen Mary BioEnterprises ima financijsku ponudu za 24 dobrovoljca koji pucaju od zdravlja, a hitno im je potreban novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Centar naime, traži 'pokusne kuniće' na kojima će isprobavati cjepiva protiv koronavirusa, a volonterima koji se prijave spremni su platiti 3500 funti!

Je li to dovoljan iznos za rizik ako nešto pođe po zlu? Sigurno da nije, no uvijek ima onih kojima je novac hitno potreban i koji su se zbog neimaštine spremni izložiti i smrtnom riziku. Njihov čin pomoći će u razvoju cjepiva protiv Covida-19.

Zdravim dobrovoljcima, liječnici će injekcijom u tijelo ubrizgati dva slabija soja koronavirusa, (0C43 i 229E) koji već nekoliko godina u populaciji izazivaju blage prehlade i respiratorne probleme i koji su znatno slabiji od ovoga iz Wuhana.

Kad osjete prve simptome bolesti, dobrovoljcima će se potom dati cjepivo koje je razvila tvrtka Hvivo i za koje vjeruju da bi moglo biti učinkovito. U svakom trenutku njihovo će stanje biti pod nadzorom liječnika.

Znanstvenici koji će biti s volonterima, davati im cjepivo i mjeriti temperaturu moraju nositi kompletnu zaštitnu opremu i ne smiju doći u otvoreni kontakt sa zaraženima.

Kako piše TechTimes na ovaj se način želi prikupiti što više podataka, kako bi se ubrzalo terensko testiranje cjepiva, prenosi Slobodna Dalmacija.

Zadaća znanstvenog projekata je simuliranje čitavog procesa zaraze i pojave simptoma u kontroliranim uvjetima te testiranje niza cjepiva kako bi se vidjelo rade li na pacijentima, odnosno koji dijelovi razvojne faze cjepiva trebaju dodatne preinake.

U svijetu je u pripremi još 35 drugih vrsta cjepiva koje će se također testirati, a Vlada Velike Britanije obećala je dodatnih 46 milijuna funti u borbi protiv koronavirusa. Cjepiva protiv koronavirusa moraju se testirati na ljudima kako bi se znalo imaju li ona učinak na Covid-19.

Najoptimističnije prognoze kažu da bi se cjepivo moglo napraviti za otprilike godinu dana, no onda ga treba i testirati pa odobriti, što je proces koji i sam zahtijeva određeno vrijeme.