FOTO/VIDEO  STRAŠNE POSLJEDICE Preko 3000 poginulih, 145 potresa, uništeno 3500 zgrada

Potres u Turskoj i Siriji
AFP

Broj mrtvih u Turskoj i Siriji nakon katastrofalnih potresa koji su u ponedjeljak ujutro pogodili te zemlje popeo se preko 3000, a gotovo 10.000 ih ozlijeđeno. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon dva najjača potresa, zabilježeno je 145 naknadnih podrhtavanja, od kojih su tri bila magnitude veće od 6,0, izjavio je Oktay.

Uništeno je oko 3500 zgrada, a spasioci nastavljaju pretraživati ​​ruševine tražeći preživjele. Uvjeti u kojima rade vrlo su teški zbog iznimne hladnoće, prenosi Jutarnji.

Apokaliptični prizori razorenih dijelova Turske i Sirije i strah od novih udara koji kidaju živce stanovnicima, posljedice su katastrofalnog zemljotresa koji je jutros pogodio te dvije zemlje. 

Tulin Akkaya, mlada Turkinja u Diyarbakiru, tek se uspjela malo sabrati, nakon što ju je usred noći probudio najveći potres koji je pogodio Tursku u zadnjih gotovo stotinu godina, kad ju je drugi snažan potres natjerao da sigurnost ponovo potraži na ulici. 

Oko nje ostaci srušene zgrade u njezinu Diyarbakiru, gradu na jugoistoku zemlje, domu milijuna izbjeglica koji su pobjegli od rata i siromaštva u susjednoj Siriji.

Isto razaranje doživjela su i druga mjesta i gradovi duž granice Turske i Sirije, nakon potresa magnitude 7.8, koji je pogodio dvije zemlje neposredno pred zoru. 

Akkaya je pokušavala sastaviti ostatke svog života nakon noćašnjeg udara, kada je drugi snažan potres zatresao kuću i prisilio je da ponovo izjuri van, prenosi Hina.

"Tako sam uplašena. Osjetila sam (naknadni potres) tako snažno jer živim na najvišem katu", rekla je ova 30-godišnja domaćica. "U panici smo izjurili van. Bilo je gotovo isto kao i jutrošnji potres. Ne mogu se sada vratiti u stan, ne znam što će dalje biti", u strahu govori Akkaya.

Apokalipsa

Naknadni potres, koji se zbio oko 11:30 po srednjoeuropskom vremenu, imao je magnitudu od 7.5, što je snaga za koju znanstvenici kažu da se u svijetu dogodi samo dvadesetak puta godišnje. Činjenica da su dva potresa razorne snage u tako kratkom vremenu pogodila udaljeno i uglavnom nerazvijeno područje naglašava razmjere izazova s kojima se suočavaju spasioci u Turskoj i Siriji.

Dužnosnici su izbrojali više od 50 naknadnih potresa u prvih 10 sati od prvog. Upozorili su da će podrhtavanje tla trajati još danima. Novi, naknadni potres izazvao je rušenje oštećenih zgrada u Diyarbakiru i obližnjim gradovima poput Kahramanmarasa.

Sadržaj se učitava...

Do njega je došlo baš kad su se preživjeli počeli vraćati u svoje stanove kako bi pokupili stvari koje bi im mogle pomoći da prežive hladnu noć koja ih čeka.

Većina regije ostala je bez plina i struje. Meteorološka služba najavila je kišu i susnježicu diljem jugoistočne Turske. "Budući da živim u zoni potresa, navikla sam na podrhtavanja tla", kaže mlada reporterka iz Kahramanmarasa Melisa Salman.

"No ovo je bio prvi put da smo doživjeli takvo nešto", kaže ova 23-godišnjakinja za agenciju AFP. "Mislili smo da je to apokalipsa", dodaje Melisa.

Dijete izvučeno živo

Na ulicama prekrivenim ruševinama povremeno se pojavi koji tračak nade i izrazi radosti kad spasioci pronađu žive. Tako su turska televizija i društveni mediji u ponedjeljak prenijeli vijest da je jedno dijete živo izvučeno ispod gomile velikih betonskih ostataka.

Televizija NTV prikazala je djevojčicu po imenu Zehra, koja je izgledala pomalo ošamućeno i tražila je oca, kako je umotana u vunenu deku stavljena u stražnji dio vozila hitne pomoći. Vozilo ju je potom odvezlo kroz snijegom prekrivenu ulicu dok se gomila razilazila u potrazi za drugim preživjelima.

Među njima je i 35-godišnji Aktemur. Bio je među prvima koji su stigli na mjesto rušenja prve velike zgrade u njegovom većinski kurdskom gradu.

"Uspjeli smo spasiti troje ljudi, ali dvoje je bilo mrtvo", prisjetio se Aktemur. "Nakon drugog potresa ne mogu nikamo ići. Mislim da će im opet trebati moja pomoć", kaže ovaj mladi čovjek.