PROPOVIJED A 26. Nedjelja kroz godinu
Kada se danas govori o pravednosti, tada tako često u istom tonu i o pomirenju, ispravljanju, kazni ili pak u kontekstu o zakonu, pravu, propisima itd. A ovih ima u izobilju.
Za vjerne ljude i ljude koji traže, pojavljuje se pitanje o božjoj pravednosti (ili o vječnoj pravednosti). Kako nam se Bog pokazuje? Zašto dozvoljava ponekad vrišteću nepravdu u mnogim dijelovima svijeta? Kako ću ja postati pravednikom pred božjim licem? (to znači možda primljen i tako promatran). Pitanja do pitanja. Odgovore primamo s različitih strana. Također i od onih koje smatraju da su za sebe prisvojili pravednost. I za tu stranu odgovara dobro naše današnje Evanđelje. Poneke grupe se ponose sa svojom pravednošću i polaganjem prava na apsolutizam: pogledajmo mi poneke sekte ili pseudo-religiozne grupe i pokrete, ili tradicionalno strujanje, između ostalog također, u islamu i hinduizmu, ili pak grupe unutar Crkve - naročito na desnom (ili i na lijevom) rubu; katolička pripadnost je od njih zakupljena; svi drugi stoje vani ili su u najmanju ruku u opasnosti. Ponekad liče ove grupe sa svojim guruima ili vođama, gotovo na «starješine» u današnjem Evanđelju. Možda nalazimo mi poneke crkvene vladare, poneke dušobrižnike i vjerne polaznike Crkve među onima koji imaju brzi odgovor (za sve) i za to se ne žele pomaknuti i drže čvrsto do svojih mišljenja, propisa i td.
Isusova poruka
Isusova blagovijest, njegovi znaci, njegovo neumorno zalaganje, njegov govor o božjoj pravednosti, pokazuju na jedno drugo područje i drugi pravac. Isus nalazi upravo kod takozvanih javnih grješnika tj. «nečistih» zvanja kao grupa carinika, prostitutki i kod onih neprivilegiranih stanovnika zemlje Galileje, spremnost i prihvaćanje njegove blagovijesti. Upravo u ovim slojevima pronalazi on ljude koji ga slijede i time postaju živi dokazi za božju «drugačiju pravednost» i milosrđe. Tamo se prije svega nalazi spremnost za obraćenje i novi put, te ispravljanje njihovog života.
Kada bi Isus danas nastupio, gdje bi ga našli?
- Možda na seminaru za crkvena prava na teološkom fakultetu gdje se, između ostalog, govori o pravu i zakonu?
- Ili u aparatu uprave u kuriji Rima, gdje se odlučuje ili ne odlučuje o dispenziji svake vrste?
- Ili u jednoj elitnoj, visokoj religioznoj grupaciji?
Pa možda i tamo - priznajem. Ali kako dugo?
Pripadnike, ljude koji se «kreću» i «susreću», on će prije pronaći kod onih koji traže toleranciju, mir i osnovno u životu, osnovno po vlastitom «odakle i kamo».
- i tu će se možda pronaći opet bezazlenost
- možda pak poneki kritički duh i tražilac
- možda poneki lutajući, kažnjavani i u životu neuspjeli
Upravo njih bi on pozvao u svoju bližu sljedbu. Njima je upućena njegova blagovijest - onda kao i danas. Vi niste isključeni! Ne dajete se smesti niti zbuniti samosagrađenim hramovima jedne malograđanske samo-pravednosti. Vi imate udio u božjem kraljevstvu!
Poruka nama danas možda bi mogla glasiti:
Budimo oprezni u postavljanju ograda, pravila i propisa. Ne zatvarajmo vrata pred kucanjem, velikodušnosti i spremnosti opraštanja Boga, zbog vlastitih nastojanja za sigurnošću i smislom pravednosti. Ostanimo otvoreni za blagovijest Isusa Krista u konkretnoj svakidašnjici. Budimo suradnici i borci za globalnu i miroljubivu socijalnu jednakost između naroda.
Uzdajmo se u božju pravednost koja je zasnovana u njegovoj ljubavi prema nama. Iz ove nade možemo mi crpiti hrabrost i snagu za naš život.
P. Lorenz Voith (Prijevod s njemačkog: Katica Kiš)