Katica Kiš: PROPOVIJED A 5. Korizmena nedjelja
Opet jedna takova «nevjerojatna priča o čudu.» Kod mnogih se u unutrašnjosti nešto zatvara kod slušanja ove propovijedi o buđenju Lazara. Kako se to sve može još danas pravo razumjeti? Jednom mrtav - zauvijek mrtav. Ne postoji nikakav «drugi» život. Pa ipak: ova pripovijest oko Lazara ima nešto i s nama zajedničkog: s našim ophođenjem sa životom, sa smrću i vlastitim grobom.
Naša manija za životom
Nisu li u našem zapadnom svijetu mnogi suvremenjaci postali upravo tako «životno-opsjednuti»? Sve što služi i koristi životu, zdravlju, dugom i osmišljenom životu, žrtvuje se što je god moguće i za tim se trči.
Što sve se ne čini danas za produženje života? Pri tome je «dobivanje svježih ćelija» još najbezazlenije. Pruža se to danas do istraživanja gena i pokusnih kloniranja ljudi. «Ja bih htio vječno ostati očuvan...» Da se često prekida pravo na egzistenciju nerođenom životu na drugom mjestu, starom i krhkom životu u ovom životno-opsjednutom svijetu, pokazuje samo razrožnost ovoga pogleda na svijet; što često puta provocira krik k nebu!
Lazar, Isusov prijatelj
Lazar, Isusov prijatelj umre. Kao i mnogi onda, a također i danas, već u mladim godinama. «Prerano» - moglo bi se dodati.
Zašto se to, o Bože, moralo dogoditi? Ovaj krik njegove sestre Marte zvuči i nama danas poznato. Naročito onima koji su izgubili rano dijete ili svoju majku ili svoga oca te moraju žaliti one koji su stajali u središtu života. Ili su izgubili bliske i povjerljive ljude kroz prirodne katastrofe i sile. Bože, zašto?
Isus, prijatelj Lazarov saznao je o njegovoj smrti i pokopu. On je i sam potresen. Žali u sredini ožalošćenih. Nije izrekao u ovom času pobožne izreke, ne daje niti jeftine ljudske utjehe. On je mnogo više potresen zbog moći smrti. «Vidite kako ga je ljubio» - rekli su sljedbenici i «On je plakao».
Isus je s drugima dijelio žalost. Ali on ne ostaje stajati kod beznađa, koje poneke ožalošćene obuhvaća. Isus postavlja jedan znak. O ovom znaku radi se evanđelisti Ivanu. To je znak koji treba uputiti na Isusovo uskrsnuće. Jedan je to znak također za slušatelje Riječi; također i za nas danas koja nas potiče da slušamo intenzivnije njegovu Riječ i da mu vjerujemo. Dozvolite mi da navedem danas tri primjedbe o današnjem Evanđelju.
1. Isus pokazuje solidarnost
Isus se izjednačuje. On koji je bio posve čovjek, ide s ljudima. On žali i ne ostavlja ožalošćene same. Upravo u času smrti nama dragih i bliskih ljudi, on kazuje i nama: Blaženi ožalošćeni! Kada mi danas mislimo na Boga, njemu se molimo, u njega se nadamo i dolazimo s našim pitanjima, tu ćemo dobiti jedno obećanje. Bog stoji uz nas, naročito i upravo u tamnim časovima naše žalosti.
2. «Lazare, izađi napolje!»
Time smo i mi danas mišljeni, također i upravo jer stojimo u središtu života. «Klemens, izađi napolje!» ili «Kristof, izađi napolje!» ili «Suzana, izađi napolje!» ili...Probudi se na život! Dozvoli se izazvati za život! Digni se iz vlastitog groba. Izađi van iz groba strahova, navika i ovisnosti! Izađi van iz nesolidarnih djelovanja! Izađi iz groba ideološke usko-grudnosti! Bog ti hoće pokazati poneko blago, poneki cilj koji se isplati. On bi htio staviti svoje svjetlo u našu tamu. Poziv se odnosi na svakoga od nas: Izađi van!
Ne odgovara li ovdje vrlo dobro također tekst pjesme iz zahvalnice Bogu?
«Mi smo gluhi, mi smi nijemi
hoćemo ići tek vlastitim putem.
Pronalazimo nove bogove
i vjerujemo njima slijepo.
Ovaj put vodi u ništavilo
a mi ne nalazimo sreću,
kopamo vlastite grobove,
sami sebi darujemo smrt.»
(GL 270; Diethard Zils po 95 Psalmu)
3. Isus upućuje na uskrsnuće i vječni život
Isus ukazuje na vlastito uskrsnuće i na moć djelovanja Boga. Iako biva s ovim preopterećeno naše razumijevanje i predodžba, mi smijemo s vjerom pogledati na Isusa, vjerovati u njegovu svemoć i računati na njega: «Onaj tko vjeruje u mene, živjet će, iako umre i svaki koji vjeruje u mene, taj neće umrijeti nikada.»
Ja mislim da je upravo u našem «životno-opsjednutom» svijetu legitimno i važno upozoriti na ovo obećanje.
P. Lorenz Voith (Prijevod s njemačkog: Katica Kiš)