Vraća li se Ćulum na čelo SIPA-e?

SIPA
nezavisne

Agencija za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA) već mjesecima funkcionira bez direktora i zamjenika. Vijeće ministara BiH je u listopadu prošle godine razriješilo Zorana Galića s dužnosti zamjenika direktora SIPA-e, dok o ostavci Darka Ćuluma, podnesenoj 18. ožujka, još nije raspravljalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjednica Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH za utvrđivanje rang-liste kandidata za zamjenika direktora SIPA-e nije održana jučer zbog nedolaska dvojice srpskih članova. Sljedeća sjednica zakazana je za 19. svibnja, prenosi BHRT.

Pitanje vraća li se Darko Ćulum na čelo Agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine intenzivno se komentira posljednjih dana. Ćulum, koji je prije gotovo dva mjeseca podnio ostavku iz osobnih razloga i vratio se u Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske na mjesto savjetnika direktora policije, nije odgovarao na naše pozive. Ni od glasnogovornice SIPA-e nismo dobili potvrdu vraća li se Ćulum na poziciju direktora, osim informacije da je u Agenciji uspostavljeno funkcionalno rukovođenje.

"Kada je u pitanju povratak Darka Ćuluma na poziciju direktora Agencije, u ovom trenutku ne raspolažemo informacijama. Poslove uprave, signiranje pošte i potpisivanje akata iz nadležnosti Agencije obavlja pomoćnik direktora Ernad Musić. U slučaju njegove odsutnosti, poslove signiranja i potpisivanja akata, u skladu s ovlaštenjem direktora, vrše Novak Mijović i Vahidin Šahinpašić," izjavila je Jelena Miovčić, glasnogovornica SIPA-e.

Sindikat SIPA-e uputio je zahtjev parlamentarnim komisijama za obranu i sigurnost te Nezavisnom odboru Parlamentarne skupštine BiH za institucionalnu zaštitu i hitno imenovanje rukovodstva.

"Okidač je prijava podnesena protiv naših policijskih službenika koji su izvršavali ono što im zakon nalaže. Tražimo od njih da se uključe i da zaštite zakonitost postupanja policijskih službenika SIPA-e kako ne bismo došli u situaciju da naše službenike uhapsi MUP RS-a," poručio je Edin Kahrimanović, predsjednik Sindikata SIPA-e.

"Prijetite upotrebom policije RS-a u situaciji kada SIPA treba izvršavati svoje zakonske obveze i nadležnosti provođenja naloga Suda i Tužiteljstva BiH, što predstavlja dovođenje u pitanje sigurnosti," upozorio je Šerif Špago, član Zajedničke komisije za obranu i sigurnost BiH.

Entitetski dužnosnici međusobno prebacuju odgovornost.

"To je dio krize koju smo htjeli rješavati, ali nisu došli voditi dijalog. Neka oni riješe krizu, to je naša poruka. Što god oni urade, ja se slažem kako će riješiti, osim ako to uradi Schmidt – ako on to uradi, RS će povući rigorozne poteze," izjavio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

"Ovo što se sada događa kroz stranačka imenovanja i kadrove iz SNSD-a, koji su imenovani ne samo u SIPA-u već i u ostale institucije, pokazuje da djeluju u skladu s politikom predsjednika stranke," kazao je Igor Stojanović, potpredsjednik Federacije BiH.

Ni stručnjaci za sigurnost nemaju jedinstven stav o krizi u kojoj se nalazi SIPA.

"Kako će SIPA funkcionirati, kao što i Ustavni sud funkcionira bez srpskih predstavnika, kako funkcionira Ministarstvo sigurnosti – brojna su nefunkcioniranja prisutna. Sigurnost u BiH zbog djelovanja SIPA-e nije ugrožena jer SIPA nema takav zadatak – ona radi po zakonu iz 2004. godine, za potrebe Suda i Tužiteljstva," izjavio je Slobodan Župljanin, profesor na Fakultetu za sigurnost u Banjoj Luci.

"Kakvo nam je cjelokupno stanje u državi, to se odražava i na članove Nezavisnog odbora koji su produžene ruke aktualnih političkih elita. Ako su točni medijski napisi da je gospodin Ćulum malo otišao pa se malo vratio, to je nonsens kada je u pitanju državni policijski aparat," kazao je Sandi Dizdarević, stručnjak za sigurnost.

Budući da Vijeće ministara BiH nije prihvatilo Ćulumovu ostavku, ostavljena mu je mogućnost povratka na čelo SIPA-e. Kakav god bio rasplet ove krizne situacije, jasno je da je SIPA postala moneta za politička potkusurivanja.