Mađarski premijer želi ojačati Srednju Europu širenjem Višegradske grupe
Uoči današnjeg sastanka u Mađarskoj, mađarski premijer Péter Magyar predstavio je novu poruku Višegradske četvorke, ističući kako je Srednja Europa prisutna, snažna i spremna oblikovati vlastitu budućnost.
Srednja Europa dom je za više od 65 milijuna ljudi, jedno od najvažnijih industrijskih središta Europe, ključni pokretač gospodarskog rasta Europske unije i sve značajniji čimbenik sigurnosti kontinenta, rekao je Magyar u parlamentu, prenijela je mađarska novinska agencija MTI.
“Ako dobro obavimo svoj posao, za nekoliko desetljeća povijest Srednje Europe bit će ispričana kao priča o usponu, samopouzdanju, miru i suradnji”, rekao je Magyar.
Dodao je kako će ovo razdoblje biti zapamćeno kao vrijeme u kojem su zemlje regije prepoznale vlastitu snagu, obnovile međusobno povjerenje i zajednički oblikovale budućnost Europe.
Pozvao je četiri države na suradnju, ističući kako će, budu li ujedinjene, biti jače nego ikada prije.
Višegradsku skupinu osnovale su 1991. godine Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka s ciljem promicanja zajedničkih ekonomskih interesa, poticanja slobodne trgovine, razvoja prometne infrastrukture i suradnje u području energetike.
Magyar je početkom lipnja najavio kako će na ovom sastanku predložiti da se u članstvo pozovu Hrvatska, Austrija, Njemačka, Slovenija i Rumunjska.
Višegradska skupina oslabljena je zbog unutarnjih podjela još dok je Poljskom upravljala konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS), saveznik bivšeg mađarskog premijera Viktora Orbana, a odnosi među članicama dodatno su zahladili zbog rata u Ukrajini.
Danas su u obje zemlje na vlasti stranke umjereno desnog centra koje pripadaju Europskoj pučkoj stranci.
Dodajte Hercegovina.info među omiljene izvore