Mađarski premijer želi ojačati Srednju Europu širenjem Višegradske grupe

Peter Magyar

Uoči današnjeg sastanka u Mađarskoj, mađarski premijer Péter Magyar predstavio je novu poruku Višegradske četvorke, ističući kako je Srednja Europa prisutna, snažna i spremna oblikovati vlastitu budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srednja Europa dom je za više od 65 milijuna ljudi, jedno od najvažnijih industrijskih središta Europe, ključni pokretač gospodarskog rasta Europske unije i sve značajniji čimbenik sigurnosti kontinenta, rekao je Magyar u parlamentu, prenijela je mađarska novinska agencija MTI.

“Ako dobro obavimo svoj posao, za nekoliko desetljeća povijest Srednje Europe bit će ispričana kao priča o usponu, samopouzdanju, miru i suradnji”, rekao je Magyar.

Dodao je kako će ovo razdoblje biti zapamćeno kao vrijeme u kojem su zemlje regije prepoznale vlastitu snagu, obnovile međusobno povjerenje i zajednički oblikovale budućnost Europe.

Pozvao je četiri države na suradnju, ističući kako će, budu li ujedinjene, biti jače nego ikada prije.

Višegradsku skupinu osnovale su 1991. godine Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka s ciljem promicanja zajedničkih ekonomskih interesa, poticanja slobodne trgovine, razvoja prometne infrastrukture i suradnje u području energetike.

Magyar je početkom lipnja najavio kako će na ovom sastanku predložiti da se u članstvo pozovu Hrvatska, Austrija, Njemačka, Slovenija i Rumunjska.

Višegradska skupina oslabljena je zbog unutarnjih podjela još dok je Poljskom upravljala konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS), saveznik bivšeg mađarskog premijera Viktora Orbana, a odnosi među članicama dodatno su zahladili zbog rata u Ukrajini.

Danas su u obje zemlje na vlasti stranke umjereno desnog centra koje pripadaju Europskoj pučkoj stranci.

Dodajte Hercegovina.info među omiljene izvore