Dragan Čović: Hana dočekujemo s pomalo zebnje

Dragan Čović
Posebno u svjetlu obveza koje BiH mora ispuniti na europskom putu i zastoja do kojeg je posljednjih mjeseci došlo u radu izvršne i zakonodavne vlasti u FBiH.

- Dolazak Hana dočekujemo s pomalo zebnje jer puno toga što smo preuzeli kao obvezu u posljednjih šest-sedam mjeseci uistinu nismo uspjeli završiti - rekao je Čović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O prioritetima koji su pred vladajućom koalicijom, prvenstveno u FBiH, Čović kaže da je jučer razgovarao i sa zamjenikom pomoćnika državnog tajnika SAD Hoyt Brian Yee, kojem je prenio očekivanja da će lideri stranaka koje čine većinu uspjeti do Nove godine "na dnevni red komunikacije staviti izbor članova Predsjedništva, Dom naroda, Izborni zakon, temu Grada Mostara".

- To predstavlja jedan paket traženja zajedničkog rješenja, a, s druge strane, moramo provjeriti i da li ono što smo posljednjih dana zaključivali gospodin Radončić, Izetbegović i ja daje rezultate kada je u pitanju federalna razina vlasti - kazao je Čović.

Kao svojevrstan test za vladajuću većinu Čović vidi dešavanja na političkoj sceni ovaj i naredni tjedan. Ukoliko se, kaže, realizira dogovoreno, prvenstveno u smislu kontinuiranog nastavka zasjedanja Federalnog parlamenta te ispunjenja onoga što je obećala Vlada FBiH, to bi bio pozitivan pomak.

- Onda bismo mogli i u petak Hanu kazati da smo vrlo optimistični i da očekujemo da naš upitnik dobije i adekvatne odgovore, bez dvosmislenih promišljanja u narednih pet do šest mjeseci. To bi još realno značilo da krajem iduće godine možemo dobiti kandidatski status - precizirao je Čović.

Komentirajući izjavu Vukote Govedarice, predsjednika SDS-a, da će ta stranka tražiti posebnu sjednicu u Parlamentu BiH o pravosuđu ili, u protivnom, pozvati na referendum u RS, Čović kaže da je rasprava o pravosuđu potrebna, ali bez ikakvih ultimatuma.

- Treba razgovarati o tim pitanjima i uvjeren sam da moramo promijeniti odnose u pravosuđu. Ali, dok ih ne promijenimo, moramo, također, poštivati ono što imamo da ne bismo dozvolili bilo kakvo anarhično stanje u BiH - istakao je Čović.

Čović ističe da i zbog određenih zastoja strahuje da bi nova američka administracija mogla dići ruke od BiH, o čemu je jučer razgovarao i s Hoyt Brian Yee.

- Realno postoji strah da se, ako ne napravimo jedan značajan iskorak, aktualna američka administracija neće imati baš čime pohvaliti novoj koja će doći početkom iduće godine. Rekao sam i gospodinu Hoyt Brian Yee da ćemo učiniti značajan napor da im damo valjan argument pa da novoj administraciji kažu da napretka ima, da se ima smisla držati u BiH i da oni žele zadržati svoj kontinuitet prisustva ovdje te da, jednostavno, ne odemo u neki zapećak - potcrtao je Čović, piše Dnevni avaz.