CIK zatražio relevantnu dokumentaciju o konstituirajućoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBIH
Članovi CIK-a usvojili su i zaključak kojim su zatražili izjašnjavanje Doma naroda i Predstavničkog doma o podnescima koji su pristigli u CIK do 18. ožujka u vezi s "nezakonitim sazivanjem sjednice Doma naroda".
Sjednica je imala samo jednu tačku dnevnog reda a to je Informacija i razmatranje podnesaka vezanih za konstituirajuću sjednicu Doma naroda FBiH.
CIK je do 18. ožujka zaprimio 18 podnesaka u vezi s ovom tematikom i to 15 prigovora i tri zahtjeva za očitovanje. Sedam prigovora odnosilo se na "nezakonito sazivanje sjednice Doma naroda", šest prigovora bilo je na "nezakonit izbor vlade Federacije BiH" i dva su se odnosila na "nezakonit izbor predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH".
Irena Hadžiabridć, predsjednica CIK-a, ranije je već naglasila da CIK nije nadležan jedino za izbor članova Vlade FBiH.
Član CIK-a Mile Kudić upitao je već na početku sjednice šta danas članovi CIK-a rade, jer mu nije jasno na šta se odnose blagovremeni prigovori, tj. na koju odluku CIK-a.
Za riječ se potom javio Branko Petrić naglašavajući da je dovoljan jedan relevantan prigovor zbog čega je CIK dužan da reagira.
Nakon što je završena diskusija predsjednica Hadžiabdić zatražila je glasanje o dva zaključka, a član CIK-a Kudić bio je, kako je nakon glasanja objasnio, protiv jer je "nonsens da tražimo nešto od doma kojeg ne priznajemo".
Suad Arnautović, član CIK-a, podsjetio je prisutne da je BiH još uvijek u izbornom periodu, naglašavajući da je grubo prekršen član Izbornog zakona BiH koji kaže da se izbor delegata vrši odmah po sazivanju kantonalnih skupština, a najkasnije mjesec dana nakon ovjere izbornih rezultata.
Povreda ovog člana, tvrdi Aranautović, učinjena je od jasno identificiranih političkih subjekata. Zamolio je članove CIK-a da po službenoj dužnosti pokrenu proces utvrđivanja odgovornosti onih koji krše zakon ili da se pokrene još jedan, četvrti po redu, apel za prestanak opstruiranja izbora delegata u Dom naroda FBiH.
Hadžiabdić je kasnije novinarima kazala da je CIK u više navrata upozoravao kantone koji nisu završili izborni proces da to učine.
"U Izborni zakon nismo ugradili poštivanje ustavnih i zakonskih rokova i to nam stvara problem. Mi stalno izučavamo zakon i tražimo prostor kako da se sankcioniraju oni koji krše zakon, a diskusija o tome će potrajati", pojasnila je Hadžiabdić.
(Fena)