Osobne i službene dokumente priznavat će sve zemlje EU

Europska unija, Hrvatska, Europska unija, Hrvati u BIH, Europska unija, Hrvatska, referendum, Europska unija, Europska unija, BIH, Hrvatska, Europska unija, lobiranje, BIH, Europska unija, BIH, Hrvatska, Europska unija, Europska unija, soros, Davor Ivo Stier, Europska unija, BIH, Europska unija, sastanak, BIH, Europska unija, BIH, Europska unija, šansa, BIH, Europska unija, istraživanje, Hrvati, Srbi, Bošnjaci, parkirne kazne, belgija, brisel, Hrvati, Njemačka, Europski parlament u Briselu, Andrej Plenković, BIH, europski fondovi, pomoć, Hrvatska, Sejdić i Finci, Europska unija, BIH, BIH, Europska unija, anketa, Europska unija, BIH, Politika, Peter Sorensen, EU i BiH, Europska unija,  Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, Europska unija, BIH, BIH, Europska unija, BIH, Europska unija, Dubravka Šuica, BIH, Europska unija, Paneuropska unija , Europski parlament , Hrvati u BIH, Dubravka Šuica, BIH, Europski parlament , EU i BiH,  Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, Europski parlament u Brisel
Vijeće EU i Europski parlament postigli su dogovor o uredbi koja će omogućiti da se dokumenti poput rodnog lista, izvoda iz matice vjenčanih ili umrlih, potvrde o nekažnjavanju i slično međusobno priznaju.

"Ovo je korak naprijed za građane EU koji rade i žive u nekoj drugoj zemlji članici, izvan svoje zemlje. To će im olakšati svakodnevni život u situacijama kada se sele unutar EU ili kada zasnivaju obitelj u nekoj drugoj zemlji članici. Ovaj dogovor je korak naprijed u potpori građanima koji žele koristiti jedno od temeljnih načela EU - slobodu kretanja", rekla je povjerenica za pravosuđe Vera Jourova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema novoj uredbi građani će moći tražiti standardne formulare na svim službenim jezicima EU za cijeli niz dokumenata, čime će izbjeći troškove prevođenja svojih nacionalnih dokumenata na neki drugi jezik, prenosi Telegram.hr.

Nova uredba bit će izglasana u Europskom parlamentu 11. studenoga, a 3. prosinca formalno će je potvrditi Vijeće za pravosuđe, nakon čega će stupiti na snagu čim se objavi u službenom glasilu EU.