Nakon urušavanja na automobile vatrogasci osigurali Alajbegovića kuću u Mostaru
Mostarski vatrogasci danas su uklonili preostale nestabilne dijelove zida Alajbegovića kuće u Ulici maršala Tita, nakon što se dio ruševnog objekta tijekom noći sa subote na nedjelju obrušio na parkirana vozila.
Dijelovi zida pali su na tri automobila parkirana neposredno uz objekt, u blizini Općinskog suda u Mostaru. Na vozilima je pričinjena materijalna šteta, dok prema dosad dostupnim informacijama nije bilo ozlijeđenih.
Nakon sinoćnjeg urušavanja vatrogasci su uklonili ostatke zida koji su predstavljali opasnost od novog obrušavanja te očistili i osigurali prostor.
Kuća koja godinama propada
Alajbegovića kuća, poznata i kao Alajbegovića ćošak, jedan je od starih mostarskih objekata u Titovoj ulici. Nalazi se nasuprot nekadašnje Četvrte osnovne škole, odnosno današnjeg Općinskog suda, a podignuta je na prijelazu iz osmanskog u austrougarsko razdoblje. Prije propadanja bila je prepoznatljiva po tradicionalnoj arhitekturi i drvenim elementima.
Objekt nije izravno uništen tijekom ratnih razaranja, ali je poslije rata ostao napušten i bez ozbiljnije obnove. Nakon obilnih kiša 2016. godine veći dio kuće se urušio, a u lipnju ove godine pao je i posljednji sačuvani dio kapije.
Grad Mostar Alajbegovića kuću u svojoj evidenciji ruševnih i devastiranih objekata iz 2023. godine izrijekom navodi među problematičnim objektima u Ulici maršala Tita. U istom dokumentu za devastirane građevine upozorava se na potrebu procjene nosivosti i sigurnosti konstrukcija radi zaštite prolaznika i okolnih objekata.
Kuća je povezana s jednom od starih mostarskih obitelji Alajbegović. Među najpoznatijim članovima obitelji bio je Mehmed-beg Alajbegović, koji je nakon austrougarskog ulaska 1878. godine obnašao dužnost mostarskog gradonačelnika sve do smrti 1890. godine. Njegovo razdoblje vezuje se uz prve velike korake modernizacije Mostara krajem 19. stoljeća.
Najnovije urušavanje ponovno je skrenulo pozornost na stanje brojnih ruševnih građevina u središtu Mostara. Grad je 2023. evidentirao ukupno 57 ruševnih i devastiranih objekata, među kojima se velik broj nalazi upravo duž Titove ulice i u užem gradskom području.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.
Dodajte Hercegovina.info među omiljene izvore