Mještani se okupili i poručili: 'Na Uborak smeće više ne ide'
Na deponiji Uborak večeras je održan sastanak građana, na koji su, kako navode iz Građanske inicijative “Jer nas se tiče”, bili pozvani svi građani Mostara.
Tema sastanka bili su, kako je navedeno u objavi inicijative, “razmatrani koraci u rješavanju problema odlaganja otpada na ovoj lokaciji”. Nakon sastanka iznesen je zaključak građana: “Na Uborak smeće više ne ide.”
Iz inicijative su poručili kako su proteklih dana građani prošli kroz ozbiljnu situaciju nakon požara na deponiji, čiji su dim i neugodni mirisi uznemirili stanovnike više mostarskih naselja.
“Nakon ove tragedije koju smo preživjeli, a kojom su bili pogođeni naši najmiliji, naša djeca i starije osobe, više nikada nećemo dati priliku da se ovo ponovi”, naveli su iz inicijative.
Dodali su kako je, prema njihovu stavu, jedini put naprijed zaustavljanje daljnjeg odlaganja otpada na Uborku.
“A jedini put do toga jest da gore više odlaganja nema”, poručili su.
Podsjetimo, Mostar se posljednjih dana suočava s ozbiljnom krizom zbrinjavanja otpada nakon požara na deponiji Uborak, zbog čega su nadležne službe bile angažirane na terenu, a građanima su upućivane preporuke opreza zbog dima i mogućeg utjecaja na zdravlje.
Kriza se dodatno proširila i na pitanje privremenog odlaganja i pretovara otpada, zbog čega su se građani više naselja usprotivili premještanju problema na druge lokacije.
Dodajte Hercegovina.info među omiljene izvore