Hrvatska vraća Inu u svoje vlasništvo, pokrećemo proces otkupa udjela MOL-a

Andrej Plenković, Ljerka Ostojić, Sveučilište u Mostaru, Andrej Plenković, Mostar, Andrej Plenković, damir krstičević, Andrej Plenković, Andrej Plenković, Angela Merkel, Andrej Plenković, ina,  mađarska naftna i plinska kompanija MOL, sankcije, Milorad Dodik predsjednik RS-a, Hrvatska, Kolinda Grabar Kitarović, Andrej Plenković, Andrej Plenković, sajam, Mostar, Andrej Plenković, Dragan Čović, dr. Dragan Čović, Andrej Plenković, Pelješki most, izgradnja Pelješkog mosta, Andrej Plenković, Andrej Plenković, izgradnja Pelješkog mosta, Andrej Plenković, Andrej Plenković, Agrokor, Andrej Plenković, vrhbosanska nadbiskupija, Andrej Plenković, ilija cvitanović, Andrej Plenković, HDZ 1990, Andrej Plenković, izgradnja Pelješkog mosta, Pelješki most
"S tom političkom odlukom upoznata je i mađarska strana na najvišoj razini, to sam i osobno učinio večeras", rekao je Plenković.

Naime, od pravnih zastupnika Republike Hrvatske smo dobili obavijest da je donesena odluka u postupku koji je Hrvatska pokrenula protiv mađarske naftne i plinske kompanije MOL pred arbitražnim sudom komisije Ujedinjenih naroda za međunarodo trgovačko pravo u Ženevi. Dokazni postupak je zvršio prije početka mandata ove vlade.

Arbitražni sud je odlučio da ponuđeni dokazi nisu dovoljni da dokažu da su ugovori sklopljeni 2009. godine nastali kao plod koruptivnih aktivobosti te ih je stoga sud odbio poništiti, rekao je Plenković i napomenuo da ni hrvatski sudovi do danas nisu donijeli niti jednu pravomoćnu presudu koja bi to dokazivala, odnosno da je jedinu takvu presudu koja je bila donesena nedavno ukinuo Ustavni sud,

Vlada se snažno protivi takvoj odluci Arbitražnog suda i razmatramo s našim pravnim savjetnicima sve pravne opcije kako bismo osporili ovu odluku, rekao je Plenković.

Kazao je kako će odluka pred Međunarodnim sudom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu biti donesena, prema informacijama koje ima, do kraja iduće godine.

Kao što sam nekoliko puta isticao, i u vrijeme izborne kampanje i nakon preuzimanja dužnosti prdsjednika Vlade, razmatrali smo najbolje opcije za budućnost INA-e. I u kontekstu zaštite nacionalnih interesa, a i pitanja energetske sigurnosti Republike Hrvatske, INA je za nas strateška nacionalna kompanija, rekao je.

"Stoga će Hrvatska pokrenuti proces otkupa cjelokupnog udjela MOL-a u Ini prema modelu koji smo već razradili, koji je financijski održiv, a koji u konačnici neće povećati javni dug RH", rekao je.

Rekao je da tu odluku podržavaju i predsjednica Republike i predsjednik Hrvatskog sabora.

"Ova odluka je donesena u najboljem interesu Hrvatske i u najboljem interesu INA-e kao strateške kompanije Hrvatske", kazao je Plenković.

Petrov: Dogovor o budućnosti Ine je zajednički

Predsjednik Hrvatskoga sabora Božo Petrov izjavio je u subotui navečer da su se o budućim planovima za Inu nakon za Hrvatsku nepovoljne odluke arbitraže u Ženevi dogovorili on i premijer Andrej Plenković.

"Zajedno smo se dogovorili premijer i ja o budućim planovima za Inu. Rezultat arbitraže nije povoljan za Hrvatsku, ali mi idemo u otkup i preuzimanje većinskog udjela u toj strateškoj kompaniji. Most se uvijek zalagao za zaštitu Ine", kazao je Božo Petrov za Dnevnik N1 televizije.

"Ova odluka nije donesena u 10 sekundi, mi smo odavno razgovarali kao partneri u Vladi. Danas smo potvrdili da je to najbolji smjer za Hrvatsku, a svi ostali detalji bit će objavljeni naknadno. Bitno je sada pripremiti sve aktivnosti, a o svemu ćemo javnost obavijestiti naknadno. Pitanje je na temelju kakvih dokaza je sud donio ovakvu odluku", kazao je Petrov za N1 nakon što je večeras premijer Plenković izviejstio javnsot da će, nakon obavijesti o rezultatu arbitraže, Hrvatska otkupiti cjelokupni MOL-ov udio u Ini po modelu kojim se neće povećati javni dug.

Hina