Austrijski Strabag podnio žalbu Upravnom sudu protiv Hrvatske zbog Pelješkog mosta

Hrvatska, Pelješki most, gradnja, Pelješki most, Europska Komisija, Branko Grčić, Dubrovnik, dubrovačka zračna luka, Pelješki most, Siniša Hajdaš Dončić, Pelješki most, BIH, Hrvatska, Zoran Milanović, Hrvatska zemlja, BIH, Pelješki most, most Pelješac, Pelješki most, pelješac, most Pelješac, Pelješki most, most Pelješac, pelješac, Hrvatska, BIH, Pelješki most, Pelješki most, izgradnja, izgradnja Pelješkog mosta, Pelješki most, Pelješki tunel, Vlada, Pelješki most, Pelješki most, sda, izgradnja Pelješkog mosta, Pelješki most, Denis Zvizdić, Pelješki most, izgradnja Pelješkog mosta, most Pelješac, sda, SDA BIH, Halid Genjac, pelješac, most Pelješac, izgradnja Pelješkog mosta, Pelješki most, Kolinda Grabar Kitarović, Pelješki most, Pelješki most, izgradnja Pelješkog mosta, most Pelješac, Pelješki most, Pelješki most, izgradnja Pelješkog mosta, Pelješki most, Pelješki most, Pelješki most, Pelješki most, izgradnja Pelješkog mosta, Pelješki most, izgradnja Pelješ
... komisije da izgradnju Pelješkog mosta povjeri kineskoj firmi, potvrdili su iz te kompanije HRT-u.

Komisija je, prije 20-ak dana odbila njihove žalbe na odabir kineske kompanije za gradnju Pelješkog mosta.

HRT piše kako bi tužbe mogle zaustaviti potpisivanje ugovora te gradnju dugo iščekivanog mosta. Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković jutros nije želio komentirati sudske postupke.

Hrvatske ceste su u siječnju ove godine odabrale ponudu kineskog konzorcija China Road and Bridge Corporation za gradnju Pelješkog mosta, a ta je ponuda bila po cijeni od 2,08 milijardi kuna, dok je talijansko-turski konzorcij ponudio cijenu od 2,55 milijardi kuna, a Strabag 2,62 milijardi kuna (svi iznosi bez PDV-a).

Na tu se odluku i austrijski ponuđač i talijansko-turski konzorcij su u drugoj polovini siječnja podnijeli žalbe Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave.

Strabag je tvrdio da je kineski konzorcij ponudio dampinške cijene za niz radova. Uz ostalo, smetalo im je i što naručitelj, Hrvatske ceste, nisu ispitale niske ponuđene cijene kineske korporacije u pojedinim stavkama, a što je, kako smatraju u Strabagu, trebao učiniti prema odredbama Zakona o javnoj nabavi i direktivi Europskog parlamenta i Vijeća. Austrijska firma je navodila i kako se pretpostavlja da su Kinezi mogli ići s nižom ponudom jer će dobiti nedopuštene državne podrške, kao i da se kineske vlasti putem gradnje Pelješkog mosta žele lakše "probiti" tržište Europske unije, a što nije u skladu s pravnom stečevinom EU.

Talijanski Astaldi i turski CT Ictas žalili su se na procjenu kvalitete garancije talijansko-turske ponude za gradnju mosta.

Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave je krajem ožujka objavila da se kao neosnovane odbijaju žalbe Strabaga i talijansko-turskog konzorcija, kao i njihovi zahtjevi za naknadom troškova žalbenog postupka.

U prvoj reakciji na tu odluku iz Strabaga su istaknuli kako razmatraju daljnje pravne korake, a danas potvrdili da su se žalili Upravnom sudu.