Znanstveni skup o gangi Zagore i zapadne Hercegovine

ganga
Poslije duge 24 godine od posljednjeg znanstvenoga skupa o tradicionalnome pjevanju Dalmatinske zagore i Zapadne Hercegovine, održanom u Imotskom 1989., ugledni će znanstvenici i stručnjaci progovoriti o tome dugo zanemarivanom i podcjenjivanom narodnom glazbenom izričaju.

Kako bi se napokon razbile predrasude o glazbenoj, etnološkoj i kulturnoj vrijednosti toga narodnog blaga te kako bi se što bolje očuvala i zaštitila ta bogata baština, svoje će radove predstaviti prof. dr. sc. Nikola Buble; doktor muzikoloških znanosti te redoviti profesor etnomuzikologije i dirigiranja na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu, dr. sc. Damir Zorić; etnolog, gospodarski tajnik Matice hrvatske i izaslanik predsjedništva Matice hrvatske iz Zagreba, Ante Kraljević; autor ''Ričnika zapadnoercegovačkog govora'', dr. sc. Ines Prica; etnologinja i antropologinja s Instituta za etnologiju i folkloritstiku iz Zagreba, prof. dr. sc. Ankica Petrović; etnomuzikologinja i socijalna antropologinja te profesorica na Odsjeku za etnomuzikologiju na uglednoj američkoj Herb Albert School of Music (UCLA), povjesničar dr. sc. Anđelko Mijatović; radijski voditelj te idejni začetnik projekta prikupljanja, zapisivanja i snimanja tradicionalnih gangaških napjeva Tomislav Matković te novinar Radio Splita i književnik Mladen Vuković. S obzirom na to da se ganga do sada nedovoljno proučavala, na skup će doći i studenti poslijediplomskog studija etnomuzikologije, pišu Imotske novine.

Okrugli stol vodit će etnomuzikolog, glazbeni pedagog i dirigent dr. sc. Joško Ćaleta s Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, a uime domaćina i organizatora govorit će povjesničar mr. sc. Mario Bušić iz Matice hrvatske - Ogranak Grude. No o gangi se neće samo govoriti, nego će je zapjevati i gangaške skupine te tako predstaviti različite stilove pjevanja gange. Ovaj je skup već izazvao zanimanje i izvan ovoga našeg prostora, pa će sve popratiti i novinarka britanskoga BBC-a Rebecca Kesby.