Njemačka treba stotine tisuća radnika za zelenu tranziciju i želi mlade radnike iz BiH

Njemačka planira postati klimatski neutralna do 2045. godine i nakon 2050. ostvarivati negativne emisije. U tom smjeru ulaže milijarde eura u obnovljive izvore energije, održivu infrastrukturu i zeleni transport. No, jedna velika prepreka već je tu: ozbiljan nedostatak kvalificiranih radnika u zelenim sektorima.
Prema nedavnom istraživanju platforme Studying in Germany, samo industrije solarne energije, vjetroenergije i vodika tražit će najmanje 300.000 dodatnih stručnjaka u sljedećih deset godina. Ukupno, očekuje se deficit od 560.000 radnika u 250 profesija važnih za energetsku tranziciju.
Studiranje za budućnost: Što Njemačka traži?
Za sve one koji razmišljaju o studiju u inozemstvu, posebno u Njemačkoj, ovo otvara konkretne mogućnosti za karijeru u brzo rastućim sektorima. Studenti koji žele raditi na rješavanju klimatske krize mogu se usmjeriti na studijske programe kao što su:
Inženjering obnovljivih izvora energije
Ekološki inženjering
Elektrotehnika
znanost o podacima (Data Science)
Urbanističko i regionalno planiranje
Ekološke nauke i geonauke
Vodeći njemački sveučilišta s fokusom na održivost:
Tehnički sveučilište u Minhenu (TUM)
sveučilište u Hamburgu
Tehnički sveučilište u Dresdenu (TU Dresden)
sveučilište u Kelnu
Ludwig-Maximilian sveučilište u Minhenu (LMU)
Albert-Ludwig sveučilište u Freiburgu
Mnogi od navedenih fakulteta nude studije na engleskom jeziku, praksu u tvrtkama i odlične izglede za zapošljavanje nakon diplome – u Njemačkoj, EU ili globalno.
Mogućnost za mlade iz BiH
Bosna i Hercegovina, zemlja s velikim brojem mladih ljudi koji žele obrazovanje i karijeru u inozemstvu, ima potencijal ispuniti dio ovog kadrovskog jaza. Studiranje u Njemačkoj je i dalje besplatno ili vrlo povoljno, a sve više sveučilištea olakšava upis za međunarodne studente.