Gospodarska komora Mostar: Gospodarstvo ne može čekati!
Današnja središnja tema bila je naslovljena "Pristojbe iz nadležnosti grada Mostara - analiza trenutnog stanja i prijedlog izmjena važećih odluka u cilju rasterećenja gospodarstva", a izlaganje je pripremio ekspert za ovu oblast Augustin Mišić, vlasnik i direktor tvrtke Fircon d.o.o. Mostar, koja je također punopravna članica Komore.
Mišić je na konkretnim primjerima analizirao mogućnosti i realnu potrebu da se pristojbe i takse koje su u nadležnosti grada Mostara pokušaju definirati i propisati na drugi način, kako bi se rasteretilo gospodarstvo, ali i potpunije naplaćivati, što bi ujedno osiguralo i bolje punjenje budžeta. Uz samo nešto malo više dobre volje i uvažavanje struke, taj posao mogao bi se brzo i efikasno završiti, a nadležne vlasti trebale bi samo učiniti dodatan napor da se osigura što bolja, transparentna naplata pristojbi i taksi od svih obveznika, a ne samo od onih koji su 'dostupni' i na koje se može izvršiti pritisak, istaknuto je pritom.
Kao stručnjak za financije, poreze i računovodstvo, Augustin Mišić je na primjeru poduzeća koje godišnje napravi promet od 1.000.000,00 maraka, uz idealnu maržu od 20%, pokazao da su izdvajanja po osnovu raznih poreza i doprinosa, te drugih dadžbina, gotovo trostruko veća od ostvarene dobiti.
Osnovni zaključak današnje tematske prezentacije je da će Komora svoje stavove i prijedloge uputiti svim razinama vlasti kako bi pokušala dati svoj doprinos reformi ove oblasti, a ujedno će sve ideje i stavove koji odražavaju bit današnje tematske konferencije dostaviti i medijima.
Predsjednik Gospodarske/Privredne komore Grada Mostara Dalibor Miloš kazao je u uvodnoj riječi na ovu temu:
- Nismo zadovoljni ni visinom ni načinom obračuna i naplate određenih pristojbi od strane Grada i smatramo da se za to može pronaći učinkovitiji model kako bi se zadovoljilo gospodarstvenike, ali i da se nađe dovoljno novca u proračunu.
Po njegovom mišljenju, gospodarstvenici su, kako u Mostaru, tako i u cijeloj BiH, previše opterećeni raznim davanjima. Međutim, najveći su problemi gospodarstvenika, ističe Miloš, nefunkcioniranje vlasti na višim razinama, te nelojalna konkurencija.
- Sigurno bi situacija bila bolja da imamo veću podršku od države jer je i njima u interesu da mi bolje radimo i upošljavamo veći broj ljudi, zaključio je Miloš.
U kontekstu prevelikih davanja za poreze, doprinose i druge obveze, članovi Komore također su akcentirali prevelike troškove ovjere dokumenata, tehničkih prijema i neke druge primjere iz prakse koji su troškovno intenzivni, pri čemu se u pojedinim slučajevima možda radi i o nezakonitim odlukama i propisima, kazali su neki diskutanti na današnjem sastanku članstva Komore.
Sa svoje strane Gospodarska/Privredna komora Grada Mostara ponudit će prijedloge rješenja kroz vlastite komisije i odbore, adekvatne onima koji postoje pri gradskom vijeću, kako bi se partnerski pokušalo doći do obostrano prihvatljivih opcija u toj, istinski osjetljivoj problematici.
Valja napomenuti da se današnjem sastanku nije odazvala većina pozvanih dužnosnika i profesionalaca iz gradske uprave koje je Komora pozvala na svoj sastanak kao goste i sugovornike, ali je zaključeno kako to, samo po sebi, ne mora biti prepreka uspostavljanju bolje suradnje, odnosno pokretanju nekih projekata i ideja s mrtve točke.
Govoreći o aktivnostima Komore između dva sastanka, kao i o planovima za budućnost, glavni tajnik Gospodarske/Privredne komore Grada Mostara Miljenko Buhač istaknuo je kako prioritet i dalje ostaje trajno rješavanje pitanja smještaja, odnosno prostorija za rad, što se u proteklom razdoblju nije uspjelo riješiti putem gradske uprave, iako su zahtjevi odavno upućeni.
Uzimajući u obzir da je Komora izrasla u respektabilnu asocijaciju poduzetnika koja u ovome trenutku broji 46 članova s područja grada Mostara, a kontinuirano joj pristupaju nove firme i poduzeća, Buhač je kazao kako je ova udruga pokazala svoju snagu u raznolikosti, inicijativnosti i otvorenosti prema svima, a sve s ciljem da privreda i teme koje su uz nju usko vezane postanu prioritet svima, a ne samo poduzetnicima i njihovim udruženjima.
On je pritom najavio skoru realizaciju projekta interne društvene mreže Komore, koja će omogućiti još bolju i bržu međusobnu komunikaciju, razmjenu podataka, forumske rasprave i formiranje korisne baze podataka.
Paralelno s tim, Komora je započela i rad na projektu poslovnog portala koji će biti u službi bolje prezentacije članstva, ali i svih drugih, kako bi se što bolje osvojio medijski prostor.
Buhač je kazao kako Komora već nekoliko mjeseci radi i na nekim modernim projektima koje su inicirale i kreirale njezine članice, kao što su e-školska knjiga, što je već predloženo Ministarstvu prosvjete, znanosti, kulture, sporta HNK/Ž kao potencijalni zajednički projekt.
Također, unutar Komore započeli su i razgovori u vezi s vrlo složenim projektom umrežavanja poslova, što bi se također trebalo realizirati korištenjem najmodernijih informatičkih tehnologija, a projekt podrazumijeva gotovo sve segmente poslovanja, počevši od zajedničkih nabavki goriva, opreme, vozila, ali i praćenja naplate, rješavanje problema nelikvidnosti, odnosa s neurednim platišama i slično.
Svi ovi projekti bit će od strane članica Komore, kao zrela rješenja, ponuđeni i širem tržištu, ali je u ovoj fazi prije svega cilj pomoći svome članstvu i ojačati međusobne veze, kazao je Buhač.
Na sastanku je rečeno i da će se nastaviti dobra suradnja s razvojnom agencijom REDAH, agencijama i asocijacijama iz Švedske i Njemačke s kojima je Komora uspostavila dobre odnose, a posebno s komorom iz njemačke pokrajine Heilbronn-Franken, koja je mostarskog Gospodarskoj komori pružila potporu već u samom početku rada, prije nešto više od godinu dana.
Sastanku Komore prisustvovao i veleposlanik BiH u Sloveniji
Podršku radu Komore grada Mostara, ali i svim drugim privrednicima u našoj zemlji, danas je uputio i gospodin Slavko Puljić, veleposlanik Bosne i Hercegovine u Sloveniji.
Uzevši učešće u radu današnjeg redovnog sastanka članova Gospodarske/Privredne komore Grada Mostara, veleposlanik Puljić je istaknuo kako ga raduje i inspirira postojanje jedne ovakve udruge koja naglasak uvijek postavlja na gospodarstvo, razvitak i napredak.
S obzirom na dužnost koju obnaša i svoju duboku vezanost s Hercegovinom, on je obećao brzu i sveobuhvatnu pomoć kako bi se uspostavili što bolji privredni odnosi sa Slovenijom, za koje je kazao kako su u ovom trenutku nedostatni, s obzirom na potencijale i realne potrebe.
Svjestan potencijala naše zemlje, Hercegovine i Mostara, ambasador Puljić je kazao kako će upravo uspostavljanje bolje ekonomske suradnje između naših i slovenskih firmi biti jedno od težišta njegovog djelovanja kao veleposlanika BiH u Sloveniji.
Glavni tajnik
Gospodarske komore Grada Mostara
Miljenko Buhač, dipl. oec.