ŽUPANIJA SARAJEVO Uvode se nove strožije mjere
Nakon cjelodnevne analize aktualne zdravstveno-epidemiološke situacije u Županiji Sarajevo, te razmjene mišljenja i prijedloga, kako navode, Krizni stožer Ministarstva zdravstva ŽS donio je Naredbu sa restriktivnijim mjerama, čija primjena počinje u ponedjeljak, 6. srpnja ove godine, i trebala bi doprinijeti smanjenju broja zaraženih koronavirusom.
Suglasnost na ovu Naredbu dao je i ministar zdravstva Županije Sarajevo Rusmir Mesihović, navodi portal radio Sarajevo. Pomenuta Naredba sadržava sljedeće mjere:
"Nalaže se poslovnim subjektima, javnim ustanovama, javnim poduzećima, organima uprave na području Županije Sarajevo da donesu i usvoje krizne planove pripravnosti, koji sadrže set svih higijensko-epidemioloških mjera, kao i preventivnih mjera, a preporučuje se da tamo gdje je god moguće i opravdano organiziraju rad od kuće ili odrede skraćeno radno vrijeme. Nepridržavanje mjera iz kriznih planova pripravnosti od strane uposlenika poslovnih subjekata, javnih ustanova, javnih poduzeća i organa uprave je kršenje Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti FBiH (Sl. novine FBiH br. 29/05).
- Nalaže se ograničavanje radnog vremena ugostiteljskim objektima do 24:00 sata, uz striktno poštivanje epidemioloških mjera: dezinfekcija prostora, maksimalan boravak do četiri osobe za jednim stolom, razmak između stolova ne manji od dva metra, redovno provjetravanje i držanje otvorenih vrata i prozora tijekom radnog vremena. Za ugostiteljske objekte pored navedenog preporučuje se da usluživanje gostiju bude u baštama i na otvorenom.
- Shodno promjeni epidemiološke situacije, kao i procjeni epidemiološkoga rizika, ograničava se broj osoba unutar zatvorenog prostora u grupi na maksimalno 50, a vani na maksimalno 100 osoba, i to uz striktno poštivanje epidemioloških mjera: držanje fizičke distance i redovno osiguravanje dezinfekcijskih sredstava i zaštitne opreme.
- Javni skupovi u Županiji Sarajevo na kojima se okuplja više od 100 sudionika, sukladno propisu o javnom okupljanju, moraju biti najavljeni, a detaljne instrukcije za održavanje istih će biti date shodno epidemiološkoj situaciji. Preporučuje se starijem stanovništvu i osobama sa kroničnim oboljenjima da maksimalno ograniče kretanja i upotrebu javnog gradskog prijevoza.
- Tijekom boravka u zatvorenim prostorima, uključujući javne prostore, kao i korištenja javnog gradskog prijevoza obavezna je upotreba zaštitnih maski bez izuzetka, osim tijekom boravka u ugostiteljskim objektima u skladu sa točkom 2. ove Naredbe. Nepoštivanje ovih mjera je kršenje Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti FBiH (Sl. novine FBiH br. 29/05).
- Shodno promjeni epidemiološke situacije, kao i procjeni epidemiološkoga rizika, sve osobe sa akutnim respiratornim simptomima ili povišenom tjelesnom temperaturom, potrebno je da ostanu kući, kontaktiraju nadležne Domove zdravlja Županije Sarajevo, kako bi dobile savjet i instrukcije za dalje postupanje.
- Preporučuje se da se putovanja u dijelove BiH, kao i u susjedne zemlje, koje su posebno ugrožene zarazom novim koronavirusom odgode i svedu na najmanju moguću mjeru, u aktualnoj epidemiološkoj situaciji.
- Nalaže se privatnim i javnim gerontološkim centrima, kao i socijalnim ustanovama koje zbrinjavaju osobe sa posebnim potrebama da potpuno obustave posjetu štićenicima. Ulaz u pomenute institucije dozvoljen je službenim osobama u cilju obavljanja redovnih poslova i aktivnosti (medicinsko osoblje: liječnici, tehničari, fizioterapeuti, laboranti i drugo medicinsko osoblje, zatim općinski službenici, službenici socijalnih službi, policijski službenici, notari i drugi) sa propisnom zaštitnom opremom (maske, rukavice, uz obavezna dezinfekciju i trijažu).
I kao posljednju mjeru, Krizni stožer nalaže svim vrtićima i produženim boravcima za školsku djecu, kako javnim tako i privatnim, u Županiji Sarajevo, da odgajatelji i djeca koji imaju simptome respiratornih bolesti ili imaju povišenu tjelesnu temperaturu, ne dolaze u kolektive.
Isto se odnosi na roditelje djece koja pohađaju vrtiće i produžene boravke, da ukoliko imaju simptome respiratornih bolesti ili povišenu tjelesnu temperaturu, ne dolaze u kolektive i ne dovode svoju djecu u vrtiće i produžene boravke. Nepridržavanje je kršenje Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti FBiH (Sl. novine FBiH br. 29/05).
Rok za primjenu ove mjere je kontinuiran. Ova Naredba će se primjenjivati sa rokom važenja od 14 dana računajući od dana početka njene primjene.