Zdravlje Zulfikara Ališpage pogoršava se uoči suđenja za Trusinu, ali ne i kada tuži medije

zulifkar ališpago , ratni zločinci , zuka

Nije komplicirano pratiti zdravstveni bilten Zulfikara Ališpage, ali jest popis njegovih odvjetnika. Uoči ročišta pred Sudom BiH, prema pisanju Žurnala, obično uslijedi ili pogoršanje zdravstvenog stanja ili otkazivanje zastupanja branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je bilo i uoči ročišta zakazanog u petak, 29. svibnja, pred državnim sudom. Ališpagina braniteljica Jasmina Iftić, uz priloženu medicinsku dokumentaciju, kazala je da je Ališpago dan ranije potražio hitnu medicinsku pomoć te da je zbog zdravstvenih problema dobio uputnicu za bolnicu, prenio je Detektor.

"Dostavit ćete dokumentaciju je li hospitaliziran, od čega će ovisiti naši daljnji koraci, hoćemo li ga privoditi ili pozvati liječnika da ga saslušamo", kazala je sutkinja Željka Marenić.

Samo pet dana ranije Ališpago se, međutim, uredno pojavio u sudnici Općinskog suda u Sarajevu, gdje je svjedočio u parnici po vlastitoj tužbi protiv Žurnala. Tužbu je podnio zbog navodnih duševnih boli koje je, kako tvrdi, imao nakon Žurnalova teksta iz 2019. godine pod naslovom "Sarajlije nisu licemjeri: Građani bojkotovali radnje ratnih profitera, zločinaca i kriminalaca".

Na zdravstvene probleme toga ponedjeljka, 25. svibnja, Ališpago se nije požalio. Oni će, prema Žurnalu, uslijediti nekoliko dana kasnije, uoči ročišta na kojem se trebao pojaviti pred Sudom BiH kao optuženik za kaznena djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika.

Optužnica stara 16 godina

Prošlo je 16 godina od podizanja optužnice Tužiteljstva BiH kojom se Zulfikara Ališpagu, bivšeg zapovjednika Specijalnog odreda za posebne namjene "Zulfikar" Armije BiH, tereti da je propustio poduzeti mjere za kažnjavanje podređenih zbog ubojstva 18 civila i četiri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane u napadu na Trusinu 16. travnja 1993. godine.

Suđenju se, prema dosadašnjem tijeku postupka, ne nazire kraj. Između pojedinih ročišta prolazile su i godine, a odgađana su zbog zahtjeva obrane za medicinska vještačenja Ališpagina zdravstvenog stanja ili zbog čestih izmjena odvjetnika. Žurnal navodi da su se branitelji mijenjali čak 17 puta.

Još 2023. godine, nakon jednog od brojnih zahtjeva obrane za vještačenje zdravstvenog stanja, Sudsko vijeće ocijenilo je kako se radi o izbjegavanju postupka.

"Vijeće ne smatra da je svrsishodno zakazivati ponovno vještačenje jer će ga optuženi na ovaj ili onaj način izbjeći", kazala je tada sutkinja Marenić, pisao je BIRN.

Sud već ranije reagirao na njegovo ponašanje

U srpnju 2019. godine Ališpago je, iako je u postupku predstavljan kao teško bolestan, privođen zbog napada na policajce u Hadžićima. Ta je vijest, prema ranijim navodima, naljutila Sudsko vijeće jer su dobivali medijske upite o tome kako je moguće da se tako ponaša osoba koja zbog bolesti ne može pristupiti suđenju i koja "svakodnevno boravi u restoranu i kafiću".

Žurnal sada dodaje kako se Ališpago, osim u restoranima i kafićima, pojavio i na ročištu u predmetu po vlastitoj tužbi protiv tog portala.

"Išao sam u Njemačku, išao sam s nekim i išao sam preko Hrvatske i od tada ne smijem više da idem preko Hrvatske jer se bojim masovnog linča, jednostavno ne smijem tamo, ljudi ne znaju je li ima šta od toga ili nema šta od toga. Bojim se da me neko ne prepozna", kazao je Ališpago u iskazu na ročištu po tužbi protiv Žurnala, odgovarajući na pitanje putuje li na liječenje u inozemstvo.

Žurnal se u tekstu pita zbog čega Ališpago zaista, kako tvrdi, ne smije ići preko Hrvatske. Je li razlog tekst Žurnala ili događaji u dolini Neretve 1993. godine, kada su ubijani civili hrvatske nacionalnosti, a među počiniteljima su bili i pripadnici Armije RBiH, uključujući i one iz jedinice "Zulfikar"?

Za sada je, kako piše Žurnal, izvjesno tek da se njegovo zdravstveno stanje pogoršava uoči ročišta za ratne zločine.

Tko je naredio zločine u Trusini i Grabovici?

Tko je u vrhovnom lancu zapovijedanja naredio ubojstva u Trusini još nije otkriveno.

Podsjetimo, generalu Seferu Haliloviću sudilo se pred Haaškim tribunalom po zapovjednoj odgovornosti za zločine u Grabovici i Uzdolu, počinjene u sklopu akcije "Neretva 93", ali je pravomoćno oslobođen optužbe.

Za ubojstvo 33 civila u Grabovici osuđeno je pet bivših pripadnika Armije BiH, neposrednih izvršitelja, no nikada nije utvrđeno tko je izdao naredbu za pokolj. U oslobađajućoj presudi Seferu Haliloviću, Haaški tribunal utvrdio je da je postrojba koja je počinila zločin u Grabovici također bila pod zapovjedništvom Ališpage.

Tužiteljstvo BiH protiv njega je zbog Grabovice otvorilo, ali i obustavilo istragu.