ZAKLJUČAVANJE CIJENA Građani čekaju popis 50 osnovnih artikala

rad nedjeljom, namirnice, Potrošačka košara, plač, plaće

Građani s nestrpljenjem čekaju da Vlada objavi kojih će to 50 artikala imati zaključane cijene. Inače, životni standard građana u Bosni i Hercegovini jedan je od najlošijih u Europi, a sindikalna potrošačka košarica iznosi više od 3.000 maraka. U petak se nastavlja bojkot kojim građani šalju upozorenje, traže alternativu skupim proizvodima i čekaju učinke najavljenih mjera, prenosi Federalna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za građane naše države odlazak u trgovinu često je poput posjeta muzeju. Zbog visokih cijena, mnoge namirnice sve više nalikuju eksponatima koje mogu samo promatrati. Cijene iz dana u dan sve više rastu, a osnovne životne namirnice, poput mlijeka i kruha, za mnoge su postale luksuz.

„Kruh je ključan za svaki stol i za svakog potrošača. Nadamo se da će se postići neki sporazum – ako sporazuma uopće može biti u sustavu slobodnog formiranja cijena – o ograničenju cijena osnovnih vrsta kruha“, kaže Gordana Bulić, predsjednica Kluba potrošača TK-a.

Nije dovoljno samo ograničiti cijene kruha, već je potrebno intervenirati i na cijenama drugih osnovnih životnih namirnica. Treba naglasiti da smo i društvo sklono neracionalnom trošenju, pa nije rijetkost vidjeti bačeni kruh na ulicama. Dok se jedni bore kako da ga kupe, drugi ga nemilice bacaju.

„Najviše povrata imamo na asortimanima kruha koji su jeftiniji. To znači da potrošači ne biraju nužno jeftinije vrste, već posežu za skupljima“, ističe Bulić.

Velika su očekivanja od zaključavanja cijena 50 osnovnih artikala, što je najavljeno u Federaciji. Također, primjetno je da je bojkot kupnje u trgovinama prisilio trgovce na promotivne akcije. Građani često posežu za kreditima i upadaju u dužničko ropstvo. Samo na temelju nenamjenskih potrošačkih kredita građani su zaduženi više od 9 milijardi maraka.

„Što građani rade? Vjerojatno se dosta toga može objasniti podrškom dijaspore, postojanjem sive ekonomije i neformalnih prihoda koji nisu evidentirani u službenoj ekonomiji. Nema drugog objašnjenja“, kaže Admir Čavalić, predsjednik Kluba SBiH u Zastupničkom domu FBiH.

Podrška domaćoj proizvodnji treba biti prioritet ekonomske politike Bosne i Hercegovine. Dobar dio domaće proizvodnje odnosi se na poljoprivredu, čije jačanje je ključno za poticanje gospodarskog rasta. Vlada Tuzlanskog kantona za poljoprivredu i ruralni razvoj ove godine izdvojit će višemilijunska sredstva, a iz federalnog proračuna za poljoprivredu je namijenjeno 183 milijuna maraka.

„Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u svom proračunu ima na raspolaganju 15 milijuna i 70 tisuća maraka za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2025. godini“, istaknuo je Fedahija Ahmetović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK-a (SDA).

Ulaganja u domaću proizvodnju osigurat će bolju konkurentnost domaćih proizvoda. Od vlasti se očekuje da poboljšaju poslovno okruženje za realni sektor i interveniraju u izvanrednim okolnostima, jer mnogi sugrađani navečer liježu samo s jednom mišlju: hoće li sutra imati novac da kupe barem kruh?