Za udomljeno dijete obiteljima od 258 do 688 maraka
Udomiteljske obitelji trebale bi vratiti osmijeh na lica djece bez roditeljske skrbi i pružiti im ljubav te topao i siguran dom. Bez obzira koliko smještaj u domu bio dobar, po mišljenju stručnjaka, on nikada nije dovoljno dobar za dijete kao što je to odgajanje u obiteljskoj zajednici.
Uvođenjem Zakona o udomiteljstvu u FBiH na razini cijelog entiteta "uvode se jedinstveni kriteriji po kojima se ostvaruje to pravo", a ovih dana treba biti objavljen program osnovne obuke koja traje četiri do pet dana. Novina je da se uvodi znatno veća razmjena stručnog rada s djecom koja zahtijevaju taj vid zbrinjavanja. Postiže se puno veći napredak u zaštiti udomiteljskih obitelji i djece. Kad je riječ o uvjetima koje zainteresirani za udomljavanje trebaju ispuniti, oni su formalni - da su državljani BiH, da imaju prebivalište, određeni stupanj obrazovanja, da su zdravstveno i poslovno sposobni te da posjeduju adekvatne uvjete za zbrinjavanje. Da bi se netko odlučio na udomljavanje djeteta, potrebna je ogromna ljubav prema djeci i tu je, prije svega, bit u humanom činu. Nitko se ne odlučuje na udomljavanje zbog materijalne koristi. Međutim, za uzdržavanje djece potreban je i novac koji rijetki u BiH imaju viška. Stoga je zakonom određena i visina sredstava za uzdržavanje djeteta. Obitelji koje udome djecu ostvaruju pravo na udomiteljsku naknadu, kao i naknadu za uzdržavanje osobe koja se kod njih smjestila. Udomiteljska naknada iznosi 15% od prosječne plaće u FBiH, a u specijaliziranom udomiteljstvu 30% plus troškovi za uzdržavanje.
Dakle, osim udomiteljske naknade, koja iznosi 129 KM za tradicionalno udomljavanje te 258 KM za specijalizirano udomiteljstvo, s obzirom na to da je prosjek plaće u FBiH lani iznosio 860 KM, udomiteljima pripada i mjesečna naknada za uzdržavanje udomljenika. Ona za tradicionalno udomiteljstvo iznosi najmanje 30%, a za specijalizirano najmanje 50% prosječne plaće, što znači da je u prvom slučaju minimalno 258 KM, a u drugom minimalno 430. Dakle, udomiteljima, prema novom zakonu, kod tradicionalnog udomljavanja pripada iznos od minimalno 387, dok u im u slučaju specijaliziranog udomljavanja pripada iznos od minimalno 688 KM. Razlog razlike u iznosima je taj što se u slučaju specijaliziranog udomiteljstva udomljeniku pružaju specijalizirane usluge zaštite zadovoljavanjem njegovih temeljnih i dodatnih životnih potreba, povezanih s njegovim psihofizičkim razvojem i razinom funkcioniranja koji odstupaju značajnije od odrastanja i razvoja osoba iste životne dobi, ili koji ima veće probleme u ponašanju, teže zdravstveno stanje ili invaliditet, a udomljeniku potrebnu zaštitu pruža specijalizirani udomitelj s posebnim znanjem i vještinama te članovi njegove obitelji.
večernji.ba