ZA POČETAK IMA JELICU Sveučilišni profesor iz SAD-a vratio se u rodno selo kako bi se bavio stočarstvom

Vojislav Kecman i kobila Jelica
Agroklub.ba

Prof.dr.sc. Vojislav Kecman, svjetski poznati strojarski stručnjak, nakon umirovljenja odlučio se skrasiti u svome rodnom selu podno Klekovače, jedne od najljepših planina u Bosni i Hercegovini. U svome se kraju počeo baviti uzgojem kasačkih konja, piše agroklub.ba.

"Nema ljepšeg mjesta u kojem možete provoditi svoje umirovljeničke dane od svog rodnog sela", kaže Vojo Kecman kojeg je životni put, nakon inozemstva, doveo natrag u općinu Petrovac, odnosno Drinić, odakle je i krenuo njegov životni put.

Predavao na sveučilištu u SAD-u

Vojislavovo matično sveučilište bilo je Virginia Commonwealth, Računalne znanosti, College of Engineering, Richmond u Sjedinjenim Američkim Državama, a kako navodi agroklub.ba, predavao je strojarstvo i na čuvenom MIT sveučilištu, kao i na nekoliko sveučilišta diljem SAD-a, Njemačke i Europe. Umirovio se kao jedan od najvećih svjetskih stručnjaka iz ove oblasti.

Za sad ima samo jednog kasačkog konja - Jelicu

No, jedna od njegovih najvećih ljubavi su konji, zbog čega je odlučio na svojoj zemlji iu svome selu napraviti ergelu, a zasad je tu jedan konj, Jelica.

"Jelica je kasački konj. Stara je sedam godina i iz okolice je Sombora. Kasačke konje obožava i jedan od najboljih svjetskih košarkaša Nikole Jokića pa smo po toj ljubavi prema kasačkim konjima slični. I Jeličini preci sudjelovali su na kasačkim utrkama", priča Vojo za agroklub.ba.

Obožava jesti mrkvu

Jelica obožava jesti mrkvu, a kako je stigla tek nedavno, još se boji nepoznatih ljudi, a njezin gazda je želi hraniti ovim povrćem. Ističe pritom kako treba paziti kako se hrani ove životinje.

"Veoma lako konji nekome mogu odgristi prst jer, kada ih hranite, šaka treba biti na njihovoj donjoj usni, ne gornjoj", ističe Vojislav koji planira nabaviti još barem dva konja.

Nije lako živjeti na selu

Iako se svojom željom vratio u rodni kraj, napominje kako nije lako živjeti na selu, pa i ako ste umirovljenik.

"To je jedna od prvih stvari koje sam shvatio kada sam došao u Drinić. Kako biste živjeli na selu, morate puno raditi i fizički uopće nije lako", zaključuje Vojislav.

Inače, Drinić se nalazi na jugozapadu RS-a i poznat je po šumama i prirodnim ljepotama, idealan za razvoj stočarstva. Prije rata u tom je kraju bilo puno konja, a ako Vojina ideja uspije, bit će to još jedna lijepa priča za ovo malo mjesto.