Vijeće roditelja OŠ Zovik: Upošljavanje u brčanskom obrazovanju konstantno na štetu Hrvata
...u kojima traže prava za svoju djecu te njihovo pravo na maternji jezik. Roditeljsko vijeće XI Osnovne škole G. Zovik iskazalo je punu potporu roditeljima koji su se usprotivili dosadašnjoj praksi na štetu prije svega djece i njihova prava obrazovanja na hrvatskom jeziku koji zakon propisuje. Do sada se u obrazovanju Brčko distrikta radilo po principu svi smo ravnopravni samo su neki ravnopravniji od drugih, tu žive i Hrvati ali hajdemo se malo praviti kao da ne postoje. Donošeni su zakoni koji su se lomili preko leđa djece Hrvatske nacionalnosti, te jednog jalovog i pasivnog odnosa hrvatskih političara naspram problema u obrazovanju i nepravde koja se gomila već godinama u svim segmentima počev od osnovnog, srednjeg i donekle visokog obrazovanja. Dosadašnja praksa upošljavana nastavnog kadra u obrazovanju Brčko distrikta je više no diskriminirajuća, na primjer u XI Osnovnoj školi Zovik polovicu nastavnog kadra čine nastavnici Bošnjačke i Srpske nacionalnosti a slična je situacija i u drugim školama gdje je većina djece hrvatske nacionalnosti.
Paralelno samim time i što je s pravom djece da se obrazuju na jeziku svoga naroda koja im je zajamčena po svim zakonima i statutima međunarodnim konvencijama koja su navedena u pismu koje je upućeno hrvatskim predstavnicima u skupštini Brčko distrikta, dok je situacija u školama s većinskom Bošnjačkom i Srpskom nacionalnosti potpuno drugačija te je nedopustivo da djeca u najranijoj fazi obrazovanja do četvrtoga razreda promijene i po nekoliko učitelja u jednoj nastavnoj godini. Treba dodati i to da je većina tih učitelja i nastavnika izuzetna te pravi profesionalci koji vole svoj posao kojima treba dati samo riječi hvale no ima i onih koji nikako da prihvate ili ne žele da se uklope u sredinu u kojoj rade. Postaje frustrirajuće da se stalno kod pregleda rada i zadane zadaće moraju konstantno ispravljati riječi da nije šargarepa nego mrkva, da je zrak ne vazduh, da su prijatelji ne drugari, da je nešto sigurno ne bezbijedno, da je kut ne ugao, da je nastavni sat ne čas i tako u nedogled.
Kako je moguće da neko bude uposlen kao Hrvat i ulazi u kvotu uposleni Hrvata ako se neposredno prije izlaska natječaja u svojim osobnim podacima izjasni da je hrvatske nacionalnosti, a nekoliko dana prije je bio recimo Bošnjak ili Srbin. Već godinama nema stalno uposlenih nastavnika za pojedine nastavne predmete te se natječaji stalno donose i poništavaju. Identična situacija je i kada je riječ s uposlenim koji rade kao ne nastavni kadar domari i slični, koji su pri odjelu za obrazovanje Brčko distrikta u svim školama. Godinama se ne ulaže u obnavljanje stvari i predmeta potrebni za osnovni rad škole, djeca iz udaljenijih sela ne mogu koristiti svoje pravo na besplatan prijevoz do škole te su prisiljena kilometrima pješačiti ili ih roditelji moraju svaki dan voziti u školu no i oni koji koriste to pravo i ono je nepotpuno jer moraju presjedati iz školski u gradske autobuse te vremenski period od izlaska do presjedanja traje od dvadeset minuta do pola sata a treba pri tome istači da je prijevoz učenika gradskim prijevozom protu zakonit.
Nadat je se da politika neće ostati gluha kao do sada na probleme djece, da će se u buduće kada se budu donosili ili mijenjali zakoni pitati roditelje i roditeljsko vijeće da se vrati utjecaj školskog odbora na upošljavanje u školama te da podrže inicijativu za osnivanje Katoličkog školskog centra u Brčkom.
Da pismo koje je upućeno zastupnicima ne ostane mrtvo slovo na papiru.
JU XI Osnovna škola Zovik
Vijeće roditelja JU XI Osnovne škole Zovik
- Klub zastupnika HDZ Brčko distrikta BiH
- Klub zastupnika HSS braća Radić Brčko distrikt BIH
Poštovani
Tijekom posijednjih nekoliko tjedana uvelike se podigla medijska haranga na malu skupinu roditelja djece hrvatske nacionalnosti, te se na ovaj način otvorila javna diskusija o propustima nadležnog odjela.
Dobro orkestriranim napadima medija ali i predstavnika vlasti i pojedinaca uposlenim u Odjelu za obrazovanju po stranačkim a ne stručnim osobinama, pokušalo se naše građane okarakterizirati kao nacionaliste, ekstremiste i ljudima, koji su uzgred rečeno na ovim prostorima starosjedioci, pokazati da im nije više mjesto ovdje, nego da trebaju seliti negdje gdje će biti sami.
Pokušaj nametanja loših i nestatutarnih rješenja putem žurne izmjene zakona o obrazovanju doživio je svoj fijasko te očekujemo da će odgovorni, uvažavajući legalne procedure donošenja zakona, ispraviti učinjeno.
Ovime se pridružujemo zahtjevima roditelja djece hrvatske nacionalnosti koja pohađaju predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u Brčko distriktu BiH i ne dozvoljavamo bahatim pojedincima da se igraju s temeljnim ljudskim pravima garantiranim Ustavom BiH i međunarodnim konvencijama.
Mi smo svjedoci daje upošljavanje u obrazovanju konstanto provođeno na štetu Hrvata, kojih je u ovom trenutku uposleno nešto više od 12 %, a trebalo bi, sukladno Statutu i popisu stanovništva u Brčko distriktu BiH biti preko 20%. Samo su škole u hrvatskim sredinama istinski multietničke (Zovik, Bijela, Ulice, Krepšić) i nemamo ništa protiv da našoj djeci predaju i ljudi druge vjere i nacije. Svjedoci smo kako je zapošljavanje Hrvata, a posebno u predškolskom i srednjem obrazovanju loše te očekujemo da će se u skorijem periodu pozvati na odgovornost nadležni koji svjesno krše Statut Brčko distrikta BiH.
Sada dolaze na naplatu grijesi struktura i nasilje nad razumom koji su u obrazovanju činjeni godinama. Dobro nam je poznata praksa da se uglavnom u školama gdje su hrvatska djeca većinska zapošljavalo na određeno vrijeme, kako bi se isti nastavnici učinili nesigurnim i po isteku ugovora odlazili iako je postojala objektivna potreba za stalnim zapošljavanjem. Jednako nam je poznata praksa da se u školama na drugim prostorima Brčko distrikta BiH primao na umjetan način nastavni kadar na neodređeno iako nije bilo objektivne potrebe te bi se isti kasnije raspoređivali po drugim školama.
Tražimo svoja prava koja su nam garantirana člankom II 3. Ustava Bosne i Hercegovine gdje je rečeno da sve osobe unutar teritorija Bosne i Hercegovine uživaju ljudska prava i slobode među kojima je i pravo na obrazovanje.
Jednako tako, člankom 2. Protokola I. uz Europsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda propisano kako nitko ne može biti lišen prava na obrazovanje i da u vršenju svih svojih funkcija u oblasti obrazovanja i nastave država poštuje pravo roditelja da osiguraju takvo obrazovanje i nastavu koji su u skladu sa njihovim vlastitim vjerskim i filozofskim uvjerenjima.
Naglašavamo daje člankom 35. Okvirnog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju u Bosni i Hercegovini propisano da škola ne smije vršiti diskriminaciju u pristupu djece obrazovanju ili njihovom učenju u obrazovnom procesu na osnovu rase, boje, spola, jezika, religije, političkog ili drugog mišljenja, nacionalnog ili socijalnog porijekla, na osnovu toga što su djeca sa posebnim potrebama, ili na bilo kojoj drugoj osnovi.
U Članku 13 Zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju Brčko distrikta BiH rečeno je da je hrvatski, bosanski i srpski književni jezik, te latinično i ćirilično pismo u ravnopravnoj uporabi u nastavi i izvannastavnim aktivnostima u osnovnim i srednjim Školama Distrikta. Roditelj, odnosno staratelj, može da bira jezik i pismo na kojem učenik započinje osnovno obrazovanje.
Uvjereni smo da je primarni interes obrazovanja da promovira i razvija stalno i dinamično partnerstvo škole, roditelja i sredine u kojoj žive u svim pitanjima od značaja za ostvarivanje funkcije škole i interesa i potreba učenika.
Svi građani Brčko distrikta BiH MORAJU imati osiguranu punu nacionalnu ravnopravnost i najviše standarde ljudskih prava i osnovnih sloboda.
U Zoviku, 6. veljače 2017. godine
Predsjednik Vijeće roditelja
Franjo Blažević