Unitarizacija Federacije
Potvrđuje to i zakon o ministarstvima Federacije BiH, kao i provedeno novo preslagivanje unutar samoga ministarstva čije je sjedište u Mostaru. Naime, Ustavni sud Federacije BiH naložio je nakon prigovora bivše predsjednice Federacije BiH Borjane Krišto usklađivanje dvaju resora s odredbama Ustava Federacije BiH. I u slučaju da se ne provedu odluke Ustavnoga suda predviđene su i kaznene sankcije za one koji to nisu učinili, a u ovome slučaju to je platformaška Vlada.
Prema važećem ustavu kojega se nitko ne pridržava, pa niti međunarodna uprava, isključiva nadležnost županija, uz navedeno obrazovanje i obrazovnu politiku, jest i uspostava i nadziranje snaga policije koje nose jedinstvene federalne odore sa županijskim oznakama, zatim stvaranje i provedba kulturne politike, stvaranje stambene politike, uključujući donošenje propisa o uređivanju i izgradnji stambenih objekata, stvaranje politike u vezi s reguliranjem i osiguravanjem javnih službi, donošenje propisa o korištenju lokalnog zemljišta, uključujući zoniranje, donošenje propisa o lokalnim poslovnim i karitativnim djelatnostima i njihovo unaprjeđivanje, donošenje propisa o lokalnim energetskim postrojenjima i osiguranje njihove dostupnosti, stvaranje politike glede radijskih i TV postaja, njihove gradnje, uključujući donošenje propisa o radijskim i TV postajama, te osiguranje njihova rada, provedba socijalne politike i uspostava službi socijalne zaštite, stvaranje i provedba politike županijskog turizma, razvoj turističkih resursa, financiranje djelatnosti županijske vlasti ili njezinih agencija oporezivanjem, posudbom ili drugim sredstvima.
Sve navedeno se u cijelosti ne poštuje. Dapače. Uz obrazovanje, ministarstvo koje se mora po sili Ustava ukinuti je i resor kulture. Područje radijskog i televizijskog emitiranja, pa i policijsku nadležnost Federacija nastoji potpuno unitarizirati po uzoru na Republiku Srpsku. I u oblasti unutarnjih poslova u posljednje vrijeme jačaju se uredi federalne policije, iako nemaju nikakva operativnog smisla niti stvarne potrebe postojanja.
Naime, u hijerarhiji postojećih policijskih agencija, državne SIPA-e koja je potpuno preuzela sve poslove vezane uz međužupanijski kriminal te poslove borbe protiv droge, terorizma, posve se upitnim postavlja postojanje federalne policije osim ako neće potpuno poništiti poslove županijskih policija. Po svim oblastima i resorima nastoji se potpuno oduzeti funkcije županijama, što je postao očiti politički cilj probošnjačke platformaške vlasti kojima u tome poslu asistiraju i marginalne hrvatske političke stranke.
Uostalom, sve uvelike podsjeća na vrijeme od prije 10 godina kada su nametnute promjene zbog kojih su Hrvati u FBiH danas manjina.
izvor: vecernji.ba