U igru za visokog predstavnika uskače i Francuz Rene Troccaz

Rene Troccaz

Francuska se, prema neslužbenim diplomatskim informacijama, uključuje u utrku za izbor novog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini s kandidaturom Renea Troccaza, aktualnog posebnog izaslanika francuske Vlade za Zapadni Balkan. Njegovo ime trebalo bi se naći pred članicama Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira, a odluka o nasljedniku Christiana Schmidta mogla bi pokazati tko će u idućim godinama imati presudan utjecaj na rad OHR-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je neslužbeno potvrđeno za Klix.ba, Francuska će na sjednici Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira za novog visokog predstavnika u BiH predložiti Renea Troccaza.

Diplomatski izvori navode da će na sjednici PIC-a biti nekoliko kandidata, ali da će se glavna rasprava voditi između Troccaza i Antonija Zanardija Lendija, talijanskog diplomata kojega je službeno kandidirao Rim.

Lendi, osim potpore Italije, ima i potporu Sjedinjenih Američkih Država, koje su, prema istim informacijama, pripremile i alternativno rješenje u slučaju da on ne bude izabran. Riječ je o Williamu Rugeru, dužnosniku administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji zasad nema potporu drugih država članica Upravnog odbora PIC-a.

S druge strane, iza Troccaza kao kandidata stoje Francuska i Velika Britanija. Njemačka je, prema diplomatskim izvorima, bliža potpori francuskom kandidatu, ali Berlin još nema formalno utvrđeno stajalište, iako bi sjednica PIC-a trebala početi za dva dana.

Tko je Rene Troccaz?

Rene Troccaz francuski je diplomat koji trenutačno obnaša dužnost posebnog izaslanika za Zapadni Balkan pri Vladi Francuske. Riječ je o 67-godišnjem karijernom diplomatu s dugim iskustvom u francuskoj diplomaciji.

Prije imenovanja na dužnost posebnog izaslanika za Zapadni Balkan obavljao je niz diplomatskih poslova, a od 1988. godine radio je u francuskoj administraciji na poslovima međunarodne suradnje.

Od 2019. do 2023. godine bio je generalni konzul Francuske u Jeruzalemu, a između 2016. i 2019. godine izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Francuske u Nikoziji na Cipru.

Ranije je služio kao zamjenik savjetnika za suradnju i kulturnu djelatnost u Rabatu od 2006. do 2009. godine, kao i zamjenik konzula u Jeruzalemu od 2003. do 2006. godine.

U Ministarstvu za Europu i vanjske poslove Francuske obnašao je dužnosti šefa odjela, a potom i direktora za programiranje i mrežu u sektoru za globalizaciju, razvoj i partnerstva između 2012. i 2016. godine.

Od 2010. godine bio je savjetnik, a zatim i zamjenik šefa kabineta ministra zaduženog za suradnju, dok je od 2009. do 2010. godine obnašao dužnost zamjenika direktora kabineta ministra nadležnog za suradnju i frankofoniju.

OHR kao prostor nadmetanja Europe i SAD-a

Kandidiranjem Troccaza Francuska je, uz potporu Velike Britanije, otvorila pitanje utjecaja na budući rad OHR-a, pri čemu se izbor novog visokog predstavnika sve više promatra i kroz odnos europskih država i Sjedinjenih Američkih Država.

Izbor Lendija ili Troccaza, koji bi mogao biti poznat nakon završetka ovotjedne sjednice PIC-a, pokazat će hoće li u radu OHR-a u idućim godinama prevladati europski ili američki utjecaj.

To pitanje dodatno dobiva na važnosti zbog sve češćih tvrdnji u diplomatskim krugovima, ali i u javnim istupima, da bi sljedeći visoki predstavnik mogao biti i posljednji na toj dužnosti u Bosni i Hercegovini, s obzirom na rasprave o mogućem gašenju OHR-a.