Tisuće Hrvata pokrenut će niz zakonitih akcija protiv Komšića
Izbor Željka Komšića za hrvatskog člana Predsjedništva, voljom Bošnjaka prerasta u prvorazredni politički problem u BiH. Ni dosadašnji nimalo idilični odnosi dva naroda "zatežu" se do "pucanja".
"Evidentno se nalazite u jednoj izbornoj jedinici s mnogo brojnijim bošnjačkim narodom, koji je jedan svoj projekat odradio ovaj put na način da izabere dva člana Predsjedništva, što je za mene porazno, a i za BiH", rekao je aktualni hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović.
Neprikosnoveni pobjednik u hrvatskom korpusu poručuje da Hrvati neće dozvoliti da zaživi bošnjački projekat jednonacionalne, unitarne države. Čović ne otkriva kako će odgovoriti na Komšićev izbor, ali je jasno da očekuje podršku službenog Zagreba. Komšić uzvraća da je dizanje tenzija beskorisna politika.
"Što će učiniti? Naljutiti se, pa neće izabrati delegate u Dom naroda, to je jedini mehanizam koji on ima na raspolaganju", kaže novoizabrani hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Glavni urednik Hrvatskog Medijskog Servisa Milan Šutalo nema dvojbu da će Komšićev ulazak u Predsjedništvo pogoršati bošnjačko-hrvatsko odnose i izazvati ustavnu i političku krizu u BiH. Uvjeren je da će Komšić vrlo brzo saznati šta Hrvati misle o njegovom izboru.
"Јa vjerujem da će tisuće Hrvata u BiH u narednim tjednima i mjesecima pokrenuti niz akcija u okviru zakona kojima će Komšić biti izoliran i onemogućavan u obavljanju dužnosti na koju je protustavno izabran", kaže Šutalo za RTRS.
Slučaj "Komšić" je tek vrh ledenog brijega nagomilanih problema u Federaciji. Nejasno je i kako će se birati delegati za federalni Dom naroda. Odluku o popuni može donijeti SIP BiH, druga mogućnost je da to na osnovu Bonskih ovlaštenja uradi Visoki predstavnik.
Ne dogodi li se ni jedno ni drugo, sindrom "Mostara" proširit će se na Federaciju. A to znači da nema federalnog Doma naroda, Vlade, predsjednika, zakona..., podsjeća RTRS
"Vjerujem da će HDZ BiH iskoristiti ovu priliku da prisili bošnjačke partnere da prihvate izmjene Izbornog zakona kako bi se osigurao legitiman izbor za federalni Dom naroda, ali i za članove Predsjedništva iz Federacije", ističe urednik Hrvatskog Medijskog Servisa Milan Šutalo.
Iako se Željko Komšić poziva na Ustav koji Federaciju tretira kao jednu izbornu cjelinu, ipak, ostaje činjenica da ga je u Predsjedništvo poguralo blizu 200.000 bošnjačkih glasova, dok je recimo u dominatno hrvatskim općinama, kao što su Grude ili Čitluk, osvojio tek po 40-ak glasova./HMS/