TEŽE KAZNE ZA RODITELJE DJECE KOJA PRIJETE Monstruozna šala pokoljem u školi u Trebinju uzbunila javnost

vovna
Avaz

Na prijedlog nadležnog tužiteljstva, Okružni sud u Banjoj Luci odredio je jednomjesečni pritvor maloljetnom R. T. iz Bileće, osumnjičenom da je počinio kazneno djelo terorizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napravio shemu

Ovaj 17-godišnji Bilećanin, putem društvene mreže TikTok, objavio je detaljan plan napada na Centar srednjih škola u Trebinju, sa satnicom početka napada, spiskom mrtvih i ranjenih, najavom da će na kraju izvršiti samoubojstvo, da bi na kraju priznao to što je učinio, te izjavio da je sve bila šala, piše Avaz.

Što više ukazujemo na probleme, oni se sve češće ponavljaju, kaže profesorica sociologije iz Tuzle Smiljana Vovna.

"Nije dovoljno samo upućivati na problem, nego se počinitelji trebaju kazniti. Ako je riječ o maloljetnim osobama, onda njihovi roditelji treba da snose odgovornos", dodaje Vovna.

U eri kada pristup društvenim mrežama nema ograničenja, odgovornim za ovakve i slične postupke ona smatra roditelje, koji moraju imati uvid u ono što njihova djeca rade, kojim portalima ili mrežama pristupaju.


Posljedice nebrige

"Prosječan roditelj danas je zaokupljen poslom i brigom za egzistenciju, a djecu je ostavio prosvjetnim radnicima, koji, ipak, nisu čudotvorci. Od nas se očekuje da ih naučimo, ali i da ih odgojimo, a često i da ispravimo sve propuste koji su posljedica nebrige u obitelji. Očigledno je da sankcije za počinitelje ovakvih kaznenih djela do sada nisu bile adekvatne, jer se ona ponavljaju. Nimalo nije bezazlena poruka upućena školi da će se dogoditi pokolj i opravdan je strah roditelja koji nisu poslali svoju djecu u školu. Ova praksa mora da prestane, a to će se dogoditi samo kada se žestoko kazne oni koji se upuštaju u avanturu zvanu prijetnja, izazivanje opasnosti, dojava o bombama i slično", ističe Vovna.

Pretresom stana pronađeni su predmeti koji će se koristiti kao dokaz, među kojima je i pištolj za koji se ispostavilo da je plastični.