Što stoji iza Čovićeve izjave da Hrvatima pripada polovica vlasti u Federaciji BiH?

Federacija BIH, dr. Dragan Čović, Dragan Čović, arbitraža, Granična policije BiH
Kada smo dobili 6 od 17 pozicija u Vladi Federacije neki su rekli da je to puno. Ja mislim suprotno, jer ako smo jednakopravni, Hrvatima pripada pola u Federaciji, izjavio je Čović u emisiji Telering OBN-a,

Istu tvrdnju Čović je izrekao i na Saboru stranke, za čijeg je predsjednika ponovo jednoglasno izabran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Daytonskom sporazumu u Vladi F BiH postojao je paritet, sve do 2001. godine. Podjednak boj ministara bio je predviđen za Hrvate i Bošnjake. Ministri Bošnjaci imali su za zamjenike Hrvate i obrnuto. Jedni bez drugih nisu mogli donositi odluke, čime je bilo onemogućeno preglasavanje. Paritet u Vladi izmjenjen je političkim i pravnim nasiljem visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Wolfganga Petritscha, koji je nametnuo ustavne amandmane, na osnovu Odluke Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda, koja je, također donesena preglasavanjem hrvatskih i srpskih sudaca, glasovima bošnjačkih i stranih sudaca u Ustavnom sudu BiH.

Petritschevim nametnutim ustavnim amandmanima paritet u Vladi Federacije, podsjeća Hrvatski Medijski Servis, zamjenjen je formulom 8+5-3. Pa su tako uz premijera, Bošnjaci dobili 8, Hrvati 5, a Srbi 3 ministarska mjesta u Vladi F BiH. U praksi bošnjačke stranke popunjavale bi i srpske ministarske pozicije, jer zbog malobrojnosti Srba u F BiH, srpske stranke nisu uspijevale priječi izborni prag, pa bi tako stranke iz Sarajeva osiguravale 12 pozicija u izvršnoj vlasti F BiH, a u prošlom sazivu federalne Vlade, bošnjačke stranke; SDP i SDA imale su čak 13 pozicija u Vladi F BiH, dok su na preostale četiri imenovani kandidati hrvatskih stranaka, koje su imale minornu podršku hrvatskih birača- HSP-a i Lijanovićeve stranke "Radom za boljitak".

Osim izmjene pariteta u Vladi Federacije nametnutim izmjenama Daytonskog sporazuma, promijenjena je i struktura i način odlučivanja u Domu naroda, što je omogućilo u dva mandatna razdoblja uspostavu izvršne vlasti u F BiH bez predstavnika Hrvata.

Čovićeva izjava kako Hrvatima pripada pola vlasti u Federaciji BiH, je, možda, nagovještaj kako će najjača hrvatska stranka u BiH tražiti poništavanje nametnutih i povratak odredbe izvornog Daytonskog ustava, javlja HMS.

Inače, Sabor HDZ BiH, na jučerašnjem zasjedanju u Mostaru, usvojio je Programsku deklaraciju, u kojoj je, ponovno, istaknuto zalaganje ove stranke za preuređenje BiH u federativnu državu s najmanje tri ustavno-administrativne, teritorijalno nepovezane, jedinice i preustroj Sarajeva, kao glavnog grada BiH u distrikt.

Čović je gostujući na OBN televiziji, uz ostalo, kazao i kako u Sarajevu danas živi svega 1 posto Hrvata, a da je prije rata u tom gradu bilo 15 posto hrvatskog stanovništva.

/HMS/