Što je Hodžić pisao Novaliću: Neinvazivni respiratori nisu pogodni za teže bolesnike, ali mogu pomoći
I dok Tužiteljstvo BiH užurbano radi na istrazi vezanoj za predmet „Respiratori“ i aferi teškoj 10,5 milijuna maraka koja se odnosi na uvoz medicinske opreme iz Kine u BiH, polako izlaze na vidjelo novi detalji i izjave osumnjičenih aktera.
Dva ugovora
U ovoj aferi, podsjeća Avaz, osumnjičeni su Fadil Novalić, premijer FBiH, Fahrudin Solak, direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), i Fikret Hodžić, vlasnik „Srebrene maline“, tvrtke koja je i odabrana za uvoz respiratora.
Ova trojka se brani sa slobode, no Tužiteljstvo BiH vjeruje da ima čvrste dokaze o počinjenju krivičnih djela, među kojima je i pranje novca.
Prema dokazima Tužiteljstva, Solak i Hodžić su zamijenili ugovore. Točnije, oni su potpisali ugovor o isporuci respiratora invazivni HCVE003, a u BiH su stigli drugi AM812A, neinvazivni, za što je suglasnost naknadno poslao Kinezima i osumnjičeni Novalić, navodi Avaz.
Tužiteljstvo vjeruje da je Hodžić pronašao respiratore koji su daleko manje vrijednosti od pribavljenog iznosa od 10,5 milijuna KM, koji mu je uplaćen na račun.
No, Avaz otkriva što je Hodžić rekao tužiteljima Tužiteljstva BiH tijekom ispitivanja u SIPA-i 28. svibnja, na dan kada je bio uhapšen.
On je na direktan upit tužitelja, pošto je utvrđeno da u vrijeme izdatih odobrenja nije imao zaposleno stručno osoblje niti uvjete za uvoz medicinske opreme, rekao: „Ja sam zvao da se ubrza postupak izdavanja dozvole i radio sam to preko Vlade FBiH.“
Hitna pomoć
Ali prije zaključenja ugovora o nabavci respiratora zabilježene su telefonske komunikacije Novalića i Hodžića, ali i komunikacija mailom 1. travnja. Novalić je, tvrdi Tužiteljstvo, s privatnog maila ponudu Hodžića s opisanim specifikacijama i certifikatom proslijedio na službeni mail Ureda premijera. U prijevodu, sam sebi, navodi Avaz.
Međutim, istog dana Hodžić, također, šalje isti mail Uredu premijera uz naznaku: „U skladu s telefonskim razgovorom šaljem Vam nekoliko informacija“, pa dalje navodi:
"Invazivni su za kliničke slučajeve i nude se velikim bolnicama i zdravstvenim ustanovama za potrebe plućnog odjela i pomažu u suzbijanju virusa i jačih oboljenja. Neinvazivni omogućavaju dotok zraka i služe za manje bolnice ili ambulanta vozila Hitne pomoći - slabiji su i de facto nisu pogodni za teže bolesnike, ali u slučaju potrebe, poslužit će za potrebe liječenja", napisao je Hodžić.
Upravo su ovi, neinvazivni, i stigli u Sarajevo, a za koje je vještak rekao da su beskorisni u bolnicama.
Izjava premijera na aerodromu
Tužiteljstvo u dokumentaciji navodi da je osumnjičeni premijer Novalić 25. travnja, kada je stiglo 80 respiratora u Sarajevo, dao druge informacije medijima.
Iako je znao da se ne radi o respiratorima koji su predmet ugovora FUCZ-a i „Srebrene maline“, javnosti je predstavio da se radi o invazivnim respiratorima namijenjenim za istovremeno liječenje dva pacijenta oboljela od COVID-a.