"Socijalisti" Lagumdžija i Dodik najbogatiji političari u BiH

Milorad Dodik
Za sada je na stranice SIP-a vraćen dio podataka koji se odnose na državnu, entitetske i županijske razine vlasti, a među njima su podaci glavnih političkih aktera u BiH koji su se na izborima 2010. kandidirali za različite funkcije. Prema svemu sudeći, čini se kako su vječni rivali Milodar Dodik i Zlatko Lagumdžija, pored Fahrudina Radončića, među najbogatijim liderima političkih stranaka u BiH. S druge strane, među hrvatskim se predstavnicima ističu Dragan Čović, Božo Ljubić i Jerko Ivanković Lijanović.

Krenimo od medijskog magnata Radončića koji je u svojoj kartici naveo kako posjeduje dividende u iznosu od pola milijuna maraka, kao i kuću od 350 tisuća maraka. Tu je, naravno, i Avaz grupacija za koju nije utvrdio i konačnu cijenu. S druge strane, Lagumdžija se u svojoj kartici može pohvaliti nizom nekretnina, kao što je kompletan stan, dva stana koja dijeli, pola imanja, zemljište... Pritom je naveo kako je zarađivao 28 tisuća maraka godišnje kao profesor, plus naknade koje iznose 56 tisuća te honorari u iznosu od 36 tisuća maraka. Lagumdžijina žena Amina navela je kako je za godinu dana zaradila 10 tisuća maraka.

Tko je najbogatiji

Njegov suparnik Dodik može se pak pohvaliti boljim izborom nekretnina jer ima dva stana u Beogradu (600 i 400 tisuća maraka), stan u Laktašima, kuću u Laktašima (300 tisuća maraka), kuću u Srbiji, automobil od 100 tisuća maraka, a tu su i dionice u iznosu od 505 tisuća maraka. Dodik je u imovinskoj kartici prijavio i kako je zarađivao 59 tisuća maraka godišnje, 100 tisuća maraka od iznajmljivanja kuće u Beogradu te 80 tisuća maraka na osnovi prihoda od poljoprivrede. I njegova žena Snežana ističe kako ostvaruje dobit od 45 tisuća maraka na osnovi kooperacije u okviru zajedničkog poljoprivrednog imanja. Treći lik, bez kojeg Lagumdžija i Dodik ne mogu zamisliti političke prilike u BiH, jest Dragan Čović, koji je očito i najsiromašniji među njima. Čović je tako prijavio da je za 12 mjeseci zaradio tek 14.400 maraka te ima dionice u Soko Mostar u iznosu od 5 tisuća maraka. No, zato ima prilično vrijednu kuću od čak pola milijuna maraka kao i pola stana u iznosu od 100 tisuća maraka, a tu je u automobil Toyota koji vrijedi također 100 tisuća. Čovićeva žena Bernardica isto se tako može pohvaliti s vrijednom imovinom pa tako ima stan u Hrvatskoj od 400 tisuća maraka te zemljište u vrijednosti od 150 tisuća maraka.

Ljubić ima pola stana

Istodobno, Čovićev stari/novi partner Božo Ljubić nešto je siromašniji pa tako posjeduje samo pola stana te automobil u vrijednosti od 35 tisuća maraka. Međutim, on je zarađivao više od Čovića pa je tako za godinu dana samo od plaća dobio 59 tisuća maraka. S druge strane, Ljubićev zamjenik Martin Raguž posjeduje vrjedniji stan koji se procjenjuje na 200 tisuća maraka te je u mandatu 2006. - 2010. zaradio 160 tisuća maraka, plus 40 tisuća maraka na osnovi honorara i rada u povjerenstvima. Raguževa protukandidatkinja za hrvatskog člana Predsjedništva na proteklim izborima Borjana Krišto nije odala vrijednost svoje kuće, ali je zato navela kako je za godinu dana zaradila 36,3 tisuće maraka te ima 60 tisuća maraka na bankovnom računu.

Bogati članovi Predsjedništva

Trenutačni članovi Predsjedništva BiH također se mogu pohvaliti zavidnim popisom nekretnina. Bakir Izetbegović posjeduje pola stana i pola kuće u iznosima od 100, odnosno 150 tisuća maraka te automobil od 20 tisuća maraka. Tijekom jedne godine na osnovi plaća je ostvario 56 tisuća maraka. Srpski član Predsjedništva Nebojša Radmanović zaradio je više; 78,7 tisuća maraka za godinu dana, a posjeduje i vrjednije nekretnine: stan od 250 te zemljište od 50 tisuća maraka. Na kraju, hrvatski član Predsjedništva Željko Komšić zaradio je 62 tisuće maraka u godinu dana, a tu je i prihod na osnovi odlikovanja "Zlatni ljiljan" u iznosu od 4740 maraka godišnje. Komšić također ima stan u vrijednosti od 70 tisuća maraka.


Među imovinskim karticama valja izdvojiti i onu federalnog dopremijera Jerka Ivankovića Lijanovića koji je tijekom rada u državnom Parlamentu mjesečno zarađivao 4500 maraka od plaća te 700 maraka od naknada. U svojoj je imovinskoj kartici naveo i kako je suvlasnik tvrtke Lijanovići u iznosu od 18 milijuna maraka. Istodobno, prvi čovjek Federacije Živko Budimir je uoči izbora prošle godine prijavio godišnja primanja od 35 tisuća maraka, kuću od 450 te tvrtku od 210 tisuća maraka. Objavljivanje imovinskih kartica svakako će poslužiti kao dobar temelj za utvrđivanja stanja izabranih dužnosnika na kraju ovog mandata. Tek će se tada vidjeti koliko su se nositelji vlasti obogatili nakon četiri godine provedene u državnim, entitetskim i svim ostalim institucijama

Zanimanje javnosti pobijedilo

Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH je donijelo zaključak da se izjave o imovinskom stanju kandidata i izabranih dužnosnika ponovno učine dostupnima javnosti, a nakon što je Sud BiH donio presudu kojom se tužba SIP-a uvažava, a rješenje Agencije za zaštitu osobnih podataka u BiH i prvostupanjsko rješenje inspektora spomenute agencije poništavaju. U obrazloženju presude se, između ostalog, navodi da je "objavljivanjem imovinskih kartica jasno utvrđen legitimni cilj, a to je da birači, odnosno građani doznaju tko su i što su kandidati i izabrani dužnosnici tijela vlasti, na početku i na kraju mandata ostvarili u pogledu njihove imovine kao i članova njihovog kućanstva, a sve u svrhu jačanja principa odgovornosti i njihovog djelovanja u ostvarivanju općeg javnog interesa, a ne privatnog interesa".

Dnevni list