PUNO BERBI VEĆ ZAVRŠENE Nikad toplija godina dovela do rane berbe voća
Nikad toplija godina dovela je do toga da su voćke ranije stigle za berbu. No, tu su i ožegotine i gljivice.
Sve voćne vrste ove godine brale su se i brati će se i do dvadesetak dana ranije u odnosu na prošlu godinu. Uzrok je u blagoj zimi i relativno toplom proljeću, piše Agroklub.
Većina sorti jabuka i krušaka izbjegle su proljetne mrazeve. Voćari zadovoljno trljaju ruke, za razliku od 2023. godine.
Borovnice i maline počele su se brati već krajem svibnja i berba je skoro završena.
Već je obrana šljiva, čačanska rana, a počela je, ili će ubrzo početi s berbom i čačanska ljepotica. Stanley i čačanska rodna počele su dobivati boju i počet će se brati najkasnije do početka kolovoza, što je 15 do 20 dana ranije u odnosu na prethodne godine.
Kod jabuka, do kraja srpnja mogla bi početi berba sorte Gala. Što se tiče krušaka, počela je berba sorte Butira, a junska ljepotica brala se već u prvoj polovici lipnja.
Za nekoliko dana, počet će i berba Santa Marije koja se uglavnom posljednjih godina počinje brati početkom kolovoza.
Imajući u vidu visoke temperature i tropske noći, voćarima se ne preporučuje ljetna rezidba voćaka kako ne bi došlo do stresa biljaka i prijevremenog opadanja plodova uslijed visokih temperatura i ožegotina od sunca.
Na nekim stablima se mogu primijetiti i truli plodovi. Razlog je gljivica Monilinia fructigena koja uzrokuje truljenje plodova na kojima se pojavljuju bijeli, koncentrični prstenovi, puni konidija.
Konidije se prenose i ostvaruju infekciju na okolnim plodovima, naročito u unutrašnjosti krošnje, u kojoj je prisutno više vlage.
Takve plodove trebalo bi ukloniti sa stabala i obaviti tretman zaštitnim sredstvima s što kraćom karencom.
Navodnjavati nasade
Meteorolozi najavljuju još barem dvije sedmice sušnog razdoblja. Iako još ima vode u gornjem sloju zemljišta, bilo bi dobro da se u tom razdoblju obave barem dva navodnjavanja, što sistemom kap po kap, što raspršivačima, odnosno kišenjem.
Kod jabuka i krušaka, kao i šljiva, dolazi do nalijevanja ploda i sada im je voda najpotrebnija.
FOTO Obitelj Vukoje ima 1000 stabala masline i ne pamte bolju sezonu. Glavni 'krivac' je talijanski stručnjak
U proteklih desetak godina raste broj maslinjaka u Hercegovini. Pogodno tlo i mediteranska klima prouzročili su ekspanziju uzgoja maslina, a…
BERBA MANDARINA Urod prepolovljen, kvaliteta izvanredna, voćari zadovoljni otkupnom cijenom
Berba mandarina je u tijeku, kvaliteta je izvanredna, a ovogodišnji urod kretat će se između 25 i 30 tisuća tona, kaže opuzenski voćar i…
IZAZOVI U DOLINI NERETVE Očekuje se upola manji urod mandarina, a prijeti im i bolest
Uskoro počinje berba mandarina u dolini Neretve. Prošle godine bilo je oko 60.000 tona, a ove godine bit će značajno manje. “Ove…
IZ TRI ŠKOLE Roditelji s područja Čitluka izrazili potporu prosvjetnim djelatnicima
Obrazovanje je temelj svakoga društva, a prosvjetni djelatnici su njegov najvažniji oslonac. Unatoč ključnoj ulozi u formiranju budućih…
MINIMALNA PLAĆA U FEDERACIJI BIH Obećanja naspram realnosti, sve i dalje pod upitnikom
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine povukla je iz parlamentarne procedure izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak. Umjesto toga, donijela…
UKRASKAMEN Vlada ŽZH se oglasila o spornoj firmi iz Posušja
Vlada Zapadnohercegovačke županije danas se oglasila se priopćenjem vezano za privatizaciju poduzeća Ukraskamen d.d. Posušje. Priopćenje…