Pregovori u Berlinu posljednja šansa za BiH?
Njemačka i europske zemlje su svjesne činjenice da ne mogu imati važnu političku ulogu na Bliskom istoku i Avganistanu, sve dok uspješno ne riješe svoj zadatak na europskom kontinentu. To je razlog ponovnog buđenja interesa za rješavanje problema u Bosni i Hercegovini, smatra visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU za Bosnu i Hercegovinu, Valentin Inzko. Na razgovore o predstojećim ustavnim reformama u Bosni i Hercegovini, od sredine studenog u službeni Berlin bili su pozivani čelnici Stranke demokratske akcije, Hrvatske demokratske zajednice BiH i Socijaldemokratske partije, dok na sljedeći krug razgovora dolaze predstavnici Saveza nezavisnih Socijaldemokrata. Visoki predstavnik Valentin Inzko je poručio:
"Sve države koje su ušle u Europsku zajednicu morale su mijenjati ustav. To će morati učiniti i Bosna i Hercegovina, ali niko zbog toga neće biti manji Srbin, Hrvat ili Bošnjak. Svi su morali promijeniti ustav, Slovenija, Hrvatska, Mađarska, Estonija, a i Bosnu i susjedne zemlje čeka isti postupak. Sada kada se od 15. prosinca ukida vizni režim, građani mogu slobodno putovati. To znači da su oni dobro došli u Evropi, a to je ujedno i signal da je i BiH dobro došla u Europi.
Bh. političari uskoro dobijaju nove instrukcije
Čelnici spomenutih stranaka, koji su bili pozvani na pregovore u Berlin, izjavili su da tijekom razgovora o procesu predstojeće ustavne reforme nije bilo uslovljavanja niti pritisaka od strane njemačko-europskih sugovornika. I sam visoki predstavnik Inzko je potvrdio da domaći političari tijekom boravka u Berlinu nisu dobili zadatke, međutim prve instrukcije i zadaci će uslijediti čim stranke formiraju novu vladu. Određeni izvori u službenom Berlinu tvrde da su aktualni pregovori u Berlinu posljednja šansa za Bosnu i Hercegovinu. Neslužbene su i tvrdnje da će Europa "dići ruke" od Bosne i Hercegovine, ukoliko bosansko-herecgovački političari ne postignu dogovor oko novog ustava. Valentin Inzko je prokomentirao:
"Ja to ne bih tako dramatično formulirao, ali sigurno je da bi bilo veliko razočarenje i onda bi možda uslijedila neka dulja pauza. Ta dulja pauza znači gubitak vremena, a to mi ne želimo. Izgubili smo četiri godine, ne možemo još četiri."
"U Europu ne vode tri, već samo jedan zajednički put"
Visoki predstavnik Valentin Inzko istovremeno učestvuje u Berlinu na ministarskoj konferenciji o jugoistočnoj Evropi na temu: "Njemačka, Austrija i Sjedinjene Države u dijalogu sa liderima iz regiona". Dvodnevnu konferenciju koju organizira Aspen institut i Ministarstvo vanjskih poslova Austrije otvorio je njemački šef diplomacije Gido Vestervele. Vestervele je u uvodnom izlaganju izjavio:
"Izborima u Bosni i Hercegovini, održanim 3. listopada, ojačane su pragmatične snage. Kada sam ljetos posjetio ovu zemlju, domaćim političarima sam rekao da u Europu ne vode jedan, dva ili tri puta, već samo jedan, jedan zajednički put. Tijekom svoje posjete razgovarao sam i sa mladim ljudima. Na njihovim licima sam vidio toliko oduševljenje i mnogo dinamike, tako da će Europi dobro doći da ove mlade ljude ima u svom okrilju."
Autor: Selma Filipović/Deutsche Welle