OSMICI I DEBEVECU ODREĐEN KUĆNI PRITVOR Zabranjuje im se komuniciranje sa svjedocima, traži se oduzimanje putnih isprava

Ranko Debevec i Osman Mehmedagić Osmica
Pixsell

U Sudu BiH je održano ročište prema prijedlogu Tužiteljstva BiH za određivanje mjera zabrane Ranku Debevcu, suspendiranom predsjedniku Suda BiH, i Osmanu Mehmedagiću Osmici, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA).

Ročište je održano pred sucem Mirsadom Strikom. Umjesto tužiteljice Bojane Jolović, prijedlog mjera zabrane iznio je tužitelj Feđa Fejzagić.

Mjere zabrane identične za obojicu

Potvrđeno je pisanje Avaza da će Tužiteljstvo BiH, umjesto prijedloga za produženje pritvora, tražiti mjere zabrane, s obzirom na to da 15. ožujka istječe pritvor Debevcu i Mehmedagiću.

"Mjere zabrane koje predlaže Tužiteljstvo su identične za obojicu osumnjičenih i to mjera kućnog pritvora, dakle zabrana napuštanja mjesta boravišta, odnosno obiteljskog doma uz provjeru ovlaštenih službenih osoba najmanje tri puta tjedno.

Potom privremeno oduzimanje putnih isprava, odnosno zabrana putovanja, to jeste napuštanja Bosne i Hercegovine.

Te treća zabrana koja se odnosi na sastajanje s određenim osobama, drugim osumnjičenim u ovom postupku, Vasvijom Vidović i Milisavom Pijukom.

Također, osumnjičenim se zabranjuje sastajanje sa svjedocima koja ćemo pismeno dostaviti Sudu", kazao je tužilac Fejzagić.

Tužilac je rekao da postoji opći uvjet za određivanje mjera zabrane jer su osumnjičeni, kako je kazao, mnogo puta ranije pokazali sklonost za utjecaj na svjedoke, odnosno ometanje same istrage.

Dokaz sklonosti utjecaja na svjedoke

"Naglašavamo da istraga u ovom predmetu još nije okončana. Podsjećamo da je Osman Mehmedagić Osmica kontaktirao Mišu Kreletu, uposlenika OSA-e i davao mu upute što će govoriti u Tužiteljstva. Također, podsjećamo da je zatvorski stražar (op.a. u Vojkovićima) ostvarivao kontakt u ćeliji s Mehmedagićem, da se prenose određene informacije, sve to pokazuje sklonosti za utjecaj na svjedoke i istragu.

Također, podsjećamo da je Ranko Debevec, nakon što je uhićen, iz policijske agencije nazvao svjedokinju i rekao joj da skloni određene spise iz ureda Suda BiH kao i da je pokušao sakriti mobilni telefon preko odvjetnice", kazao je tužilac Fejzagić.