Odbijen SDP-ov zakon o policiji
No, zastupnici SDA, iako partnerska stranka SDP-a, protivili su se od samog početka ovome zakonu, zbog čega se govorilo i o poljuljanim odnosima dvaju stranaka, potpisnica platforme.
Predsjednik Kluba SDA u Skupštini KS-a Elmedin Konaković najavio je i prije glasovanja da zastupnici ove stranke neće podržati predloženi tekst zakona zbog niza manjkavosti, prenosi fena.
Prema njegovom mišljenju niz je nesporazuma, budući da je prethodni zakon nametnut uredbom OHR-a 2002. godine, te da se takav zakon ne može mijenjati bez suglasnosti najvišeg pravnog tijela u BiH, ali i da se ne slaže s ministrom Budumlićem da će zakon donijeti depolitizaciju jer će od sada policija biti odgovorna ministru.
- Zakon bi trebalo dodatno doraditi i kao kvalitetniji doći pred zastupnike, jer ovako predložen zakon SDA neće podržati, rekao je u izjavi novinarima Konaković, dodajući da je trebalo otvoriti razgovore sa sindikatom policije, te sačekati odgovor Venecijanske komisije, stručnog tijela Europske komisije koje daje mišljenja o pravnoj legislativi.
Na sjednici županijske Skupštine obratio se i županijski policijski komesar Vahid Ćosić koji je istaknuo da zakon predstavlja izravan utjecaj politke te da predloženi tekst zakona nije načinjen u suradnji s Upravom policje i Sindikatom policije zbog čega nema podršku najvećeg dijela policijskih službenika u KS-u, a također bi se prihvaćanjem ovog zakona umanjili napori međunarodne zajednice koja se zalagala za depolitizaciju policije.
Na kraju se obratio i premijer KS-a Fikret Musić kazavši da je zakon već bio osuđen na ovakav stav Skupštine i prije nego se našao na dnevnom redu sjednice, a tome su, kako tvrdi, doprinijela raznorazna tumačenja. Po njemu dio odgovornosti snose i mediji.
Za ovako predložen zakon glasovalo je 12 zastupnika iz SDP, Naše stranke i Narodne stranke Radom za boljitak, pet zastupnika (SBiH i SDU) glasovali su protiv, dok je 13 zastupnika iz Saveza za bolju budućnost BiH i SDA bilo suzdržano, objavila je Fena.