Nikšić s dvije oštrice
Pojasnimo. Kandidat za predsjednik Federacije, iz reda Hrvata ( Marinko Čavara, HDZ) i dopredsjednica iz reda Bošnjaka (Meliha Mahmutebegović, SDA) mogu biti izabrani samo "u paketu" s dopredsjednikom iz reda Srba.
To mjesto trebao bi zauzeti kandidat DF-a, no, prema izbornom zakonu srpskog dopredsjednika F BiH, kao i hrvatskog i bošnjačkog, treba predložiti najmanje trećina izaslanika srpskog kluba, koji ima 13 izaslanika, od ustavom i izbornim zakonom predviđenih 17. Više ih se nije moglo skupiti, ni nakon drugog izbornog kruga.
Troje federalnih čelnika "u paketu" potom treba potvrditi većina u Zastupničkom i većina u Domu naroda Federalnog parlamenta. Oni zatim imenuju mandatara, koji sastavlja vladu,...Drugim riječima, bez njih troje ne može se formirati nova vlast u F BiH.
Marinko i Meliha- federalni čelnici u pokušaju
I tako unatoč jednoglasnoj podrški hrvatskog i većinskoj podršci bošnjačkog kluba federalnog Doma naroda, Marinko i Meliha su tek predsjednik i potpredsjednica u pokušaju, sve dok se ne nađe pet- šest ruka u srpskom klubu koje bi podržale srpskog dopredsjednika F BiH.
Nevolja je, međutim, što Demokratska fronta, koja bi, prema koalicijskom dogovoru, trebala kandidirati srpskog dopredsjednika F BiH, u srpskom klubu ima samo jednog izaslanika. Treba im podrška ili SNSD-a, koji ima tri izaslanika, ili SDP-a koji ih ima šest.
No, SNSD podršku DF-ovom srpskom kandidatu za dopredsjednika F BiH uvjetuju time da dobiju mjesto dopredsjednika Doma naroda i uđu u Federalnu vladu. DF, pak, neće mrsku Dodikovu stranku u federalnoj vlasti, a i kad bi progutali tu knedlu, SNSD-ove tri ruke u srpskom klubu, uz jedan DF-ov glas, opet, ne bi bile dovoljne, jer 4 nije trećina od 13, a kamoli od 17, ako se ne računa po Inzkovoj metodi.
Šest srpskih ruku, sasvim dovoljno, za predložit federalnog dopredsjednika ima SDP. Glavni tajnik DF-a Sifet Podžić već danima ponavlja kako je spasonosno riješenje da SDP-ovi srpski izaslanici predlože kandidata za dopredsjednika F BiH. Što više, on kritizira Partiju, što im ne pomogne formirati novu vlast, države i građana radi i pride teške ekonomske situacije.
Apsurdnošizofrena situacija
A situacija je, neviđeno teška. Pače šizofrena. DF bi trebao zamjeniti u vlasti SDP, tako što bi im trebao unajmiti dopredsjednika F BiH, koji bi se zajedno s drugim dopredsjednikom trebao suglasiti o imenovanju novog mandatara i nove vlade, a oni bi trebali smjeniti postojeću nezakonitu vlast i nezakonitog premijera Nikšića. Drugim riječima Nikšić bi trebao dati "zeleno svijeto" svojim izaslanicima u srpskom klubu da izaberu dopredsjednika F BiH koji će njega smjeniti.
A Nikšić u tehničkom mandatu, tj u Kataru likuje. Likuje nad nevoljama nove vladajuće koalicije u pokušaju. Eto, veli, kako ćete vladati, kad niste u stanju ni preuzeti vlast.
Nije Neka, prihvatio, ali, doduše, ni, decidno odbacio mogućnost da im se smiluje, sazove sjednicu Glavnog odbora i prihvati ponudu da njegov, tj. SDP-ov čovjek, bude dopredsjednik F BiH. Neka, veli, čekaju, dok se ja vratim iz Katara.
Odluči li SDP-ov novi lider i aktualni nezakoniti federalni premijer udovoljiti otpadnicima iz svoje stranke DF-ovcima, Federacija će, da parafraziramo poznatu izreku, dobiti "Nikšića s dvije oštrice".
SDP će postati dio vlast od kojeg će koalicija HDZ BiH, SDA DF, očekivati nemoguće- da SDP-ov federalni dopredsjednik bude njihova marioneta . A zašto bi? Ne postoji razuman razlog zbog kojeg bi SDP bio u vlasti, ako ga se ništa neće pitati.
Za Nikšićevu stranku bilo bi apsurdno i politički pogubno- imati svog čovjeka na tako važnoj poziciji u vlasti koji će slušati vladajuću koaliciju, i istovremeno biti oporba, dakle, stranka koja će oponirati vlasti.
U jednako apsurdnoj situaciji bit će i vladajuća koalicija- HDZ BiH, SDA, DF- koja javnosti treba pokazati kako otklanja sve posljedice katastrofalne nezakonite Platformaške vlasti uz podršku kadra platformaško-vladajućeoporbenog SDP-a.
S luđačkom košuljom u susret nevoljama
Trenutna apsurda situacija, samo je, međutim, jedan u nizu primjera zamršenosti postojećeg revidirano daytonskog izbornog i ustavnog uređenja BiH u kojem je jednako komplicirano zakonito i ustavno uspostaviti, kao i, pokazalo se, smjeniti vlast. Sustava koji potvrđuje nemogućnost bilo kakvog, ne napretka, već zaustavljanja sunovrata zemlje. Nevolja je, što je taj izborni i ustavni okvir, tu "luđačku košulju", nemoguće skinuti.
S tom "luđačkom košuljom" BiH ide u susret očekivanjima EU da pokrene ekonomske i socijalne reforme , vrlo vjerojatno novim poplavama, pobuni korisnika kredita u švicarskim francima, prosvijedima radnika propalih poduzeća, mogućim terorističkim napadima,,.... Neka nam je Bog na pomoći, jer će se vlast o sebi zabaviti.
/HMS/