Nemilice trošili mimo zakonskih propisa

vlada hnž
... postupalo u skladu sa Zakonom o proračunu u Federaciji, s obzirom da on nije usvojen u zakonskom roku.

Proračun je također usvojen bez realnog izvora financiranja od 11,185.800 maraka za pokriće deficita iz prethodne godine. U 2011. županijom je vladala vlada u tehničkom mandatu na čelu sa Srećkom Borasom, dok je krajem godine, točnije u studenom imenovana nova vlada na čelu sa premijerom Denisom Lasićem.

Prekoračenje obveza

Mišljenja su kako se proračun nije izvršavao u skladu s odredbama Zakona o proračunima u FBiH, Zakona o trezoru u FBiH i Zakona o izvršenju proračuna za 2011. godinu jer nisu sačinjavani planovi novčanih tokova, koji predstavljaju osnovu za izvršenje proračuna županije na bazi relevantnih i svih neophodnih podataka i informacija prikupljenih iz različitih izvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Revizijom je utvrđeno kako su proračunski korisnici stvorili veće obveze od onih dopuštenih rebalansom proračuna 2011. i iskazali prekoračenje u ukupnom iznosu od 1,525.647 maraka, čime su postupili mimo Zakona o proračunima u FBiH.

Revizori su mišljenja kako rukovodne strukture zadužene za kontrolu ulaganja javnog novca u županiji u stalna sredstva nisu osigurale potrebne i propisane kontrole nad uloženim novcem i kretanju sredstava, zbog čega točnost i pouzdanost izvršenog popisa ne podržava iskazano knjigovodstveno stanje.

- Nepostojanje adekvatnih kontrolnih aktivnosti, odnosno nadzora od rukovoditelja nad upotrebom sredstava za reprezentaciju, putne troškove, upotrebom vozila i drugim materijalnim izdacima, kojim bi se otkrile i spriječile eventualne greške pri realizaciji ovih izdataka.

Kao na primjer: nisu utvrđena ograničenja utroška sredstava za reprezentaciju, a evidentiranje istih vršeno je bez priloženog obrazloženja o povodu nastanka iste, u komisijama su angažirani zaposlenici za koje se ne može potvrditi da su obavljali poslove izvan radnog vremena, pa se postavlja pitanje opravdanosti isplata jer isti primaju plaću u okviru redovitog radnog vremena.

Također su utvrdili propuste prilikom provođenja postupaka javnih nabava, a u pojedinim slučajevima korisnici nisu vršili nabave od dobavljača s kojima je zaključen ugovor ili su fakturirane robe i usluge koje nisu ugovorene, odnosno ne mogu se usporediti s ugovorom.

Nisu provedene procedure odabira najpovoljnijeg dobavljača za nabavu lož ulja i za tekuće održavanje cesta u skladu sa Zakonom o javnim nabavama BiH, a realizirane su u iznosu od 2,590.012 maraka, navode revizori.

20 tisuća maraka goriva

U 2011. se i dalje odobrava potrošnja javnog novca bez usvojenih propisa i potrebne kontrole korištenja službenih vozila i utroška goriva kod Vlade - Ured premijera, Ministarstvo prometa i veza i Ministarstvo gospodarstva.

- Ured premijera nema interni akt o upotrebi vozila i normative potrošnje goriva. Pojedini putni nalozi ne sadrže sve propisane elemente, a korisnici ne sačinjavaju izvješća o prijeđenoj kilometraži i utrošku goriva po vozilu na koji način bi se vršila kontrola nad korištenjem vozila i trošenjem sredstava.

Primjerice, kod Ureda premijera iskazani izdaci u iznosu 20.477 maraka odnose se na 2 službena vozila, čija je prosječna mjesečna potrošnja goriva 1700 maraka. Navedeni izdaci ne mogu se ocijeniti kao pravilno odobreni, jer ne postoje normativi utroška goriva po vozilu i prijeđenoj kilometraži.

Revizori su utvrdili i da su ugovori o djelu zaključivani i za poslove koji su redoviti, kao što je spremačica/ kuharica, i to, između ostalog, u Uredu premijera, dok su u nekim komisijama angažirani zaposlenici za koje nema dokaza da su radili izvan radnog vremena i primali su plaću i iz redovitog radnog odnosa. Za komisije je potrošeno oko 204.000 maraka.

Prosječna neto plaća isplaćena iz proračuna županije za 2011. godinu iznosi 961 marku. Najviša temeljna plaća je 3713 maraka, a najniža 506 maraka. Osnovna plaća predsjednika zakonodavnog tijela iznosi 2856 maraka, zamjenika predsjednika 2570 maraka, predsjednika Vlade 3713 maraka i ministara 3342 marke.

Zamjeraju županijskoj Vladi što nisu kao i prethodne godine usuglasili županijske propise sa Zakonom o plaćama i naknadama u tijelima vlasti FBiH i Zakonom o plaćama i naknadama policijskih službenika FBiH.

Revizijom su utvrdili da u revidiranoj i prethodnim godinama nisu poštivane odredbe kolektivnog ugovora za službenike tijela uprave i sudske vlasti u FBiH, a kao posljedica neprimjenjivanja istog pokrenute su tužbe od zaposlenika, koje se i izvršavaju iz proračuna županije putem pravosnažnih presuda.

Utvrđeno je i kako je tehničkom tajniku Ureda premijera županije, na osnovi rješenja predsjednika Vlade, vršio se obračun dodatka u visini od 20% od osnovne plaće (cca 146 maraka mjesečno) za posebne uvjete rada, iako Vlada nije u skladu s uredbom o naknadama i drugim materijalnim pravima koji nemaju karakter plaće donijela propis kojim bi utvrdila koji su to poslovi kod kojih postoje posebni uvjeti rada. S obzirom na naprijed navedeno, ne mogu potvrditi opravdanost obračuna i isplate navedenog dodatka.

17 milijuna novih tužbi

Tijekom 2011. godine, na osnovi sudskih presuda za zatezne kamate i troškove spora plaćeno je 900.875 maraka, što je dodatno opteretilo proračun. Dok ukupna vrijednost izvršnih sudskih presuda koje su dostavljene bankama za plaćanje na datum bilansa iznose 9,714.917 maraka i odnose se na osnovni dug bez troškova spora i zateznih kamata.

Prema podacima Ministarstva financija, presude koje su u postupku kod pravobraniteljstva iznose 17,044.117 maraka za osnovni dug i najvećim dijelom se odnose na tužbe zaposlenika, a zbog nepoštovanja kolektivnog ugovora za službenike tijela uprave i sudske vlasti u FBiH..

Svake godine negativno mišljenje

Revizija financijskih izvješća proračuna županije vrši se od 2001. godine. U svim sačinjenim izvješćima o izvršenoj reviziji financijskih izvješća dano je negativno mišljenje, s izuzetkom izvješća o izvršenoj reviziji za 2001. i 2006. godinu kada je dano suzdržano mišljenje i za 2007. i 2008. godinu kada je dano mišljenje s rezervom. U prethodnoj reviziji 2010. godine dano je negativno mišljenje.

Izvor: dnevni-list.ba