Nakon limuna pesticidi nađeni na mandarinama

mandarine, Neretva, tehnologija, mandarine, neretvanske mandarine, mandarine, voće, zima, nertvanska dolina, mandarina, mandarine, Dolina Neretve, mandarine, krijumčarenje, katastrofa, mandarine, Dolina Neretve, Dolina Neretve, mandarine, Rusija, mandarine, smanjuje rizik, bolest, preventiva, mandarine, zdravlje, blagodati, mandarine, pesticidi, otrov, mandarine, hladna krema, recept, Dolina Neretve, mandarine, neretvanske mandarine, mandarine, neretvanske mandarine, Opuzen, Metković, mandarina, blagodati, mandarine, neretvanske mandarine, mandarina, mandarine, neretvanske mandarine, mandarine, blagodati, mandarine, neretvanske mandarine, Opuzen, mandarine, zdraviji život, mandarine, zdravlje

Nakon što se na tržištu BiH našao limun uvezen iz Turske za koji se sumnjalo da ima veću količinu ostataka pesticida imazalila, sad se problem pojavio s mandarinama. Naime, određena količina ovog voća koja se nalazila u trgovinama u Brčko Distriktu povučena je s tržišta. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Institut za javno zdravstvo RS utvrdio je na uzorku kore mandarina iz Brčkog dva i pol puta više pesticida nego što je to dopušteno. U Institutu za javno zdravstvo su istaknuli da je ovaj uzorak analiziran 3. studenoga. - Analizom je utvrđeno da je koncentracija fungicida imazalila iznosila 12,9 miligrama po kilogramu, a dopušteno je pet, istaknula je načelnica Službe za higijenu u Institutu za javno zdravstvo RS Vesna Rudić-Grujić.

U Agenciji za sigurnost hrane BiH potvrdili su da je analizom utvrđena veća razina aktivne tvari imazalil od dopuštene. - Mandarine su privremeno stavljene izvan prometa do dobivanja rezultata analize, odnosno superanalize - naglašavaju u Agenciji. Iz Ureda ombudsmana za zaštitu potrošača BiH savjetuju potrošače da se do službenih rezultata o laboratorijskom ispitivanju za svaki slučaj suzdrže od kupnje mandarina.

Podsjetimo, analize koje su napravljene na limunu su pokazale da nije otrovan, tj. da je količina pesticida koju sadrži dopuštena. "Imazalil se u zaštiti citrusa koristi kao zaštitno sredstvo protiv procesa truljenja, a dopuštena količina za sve citruse iznosi 5 mg/kg. Agencija raspolaže izvješćima o laboratorijskim analizama limuna prilikom uvoza u BiH na prisustvo aktivnih tvari, među kojima je imazalil, od 24. listopada 2014. kojima su utvrđene vrijednosti u skladu s važećim propisima", naveli su iz Agencije za sigurnost hrane BiH.

vecernji.ba