Nakon izbornog zatišja Helez nastavlja po starom
Izvještaj o radu ministarstva za branitelje FBiH kojeg je članovima Odbora, a među kojima su bili i čelnici tri od četiri krovne Udruge, Nikica Tomić, predsjednik UDVDR, Dragan Radić, predsjednik HVIDR-e i Lazar Martinović, predsjednik Udruge nositelja ratnih odličja, prezentirao Martin Franjčešević, pomoćnik ministra Heleza i jedan od rijetkih Hrvata koji još rade u ovom Ministarstvu, obiluje nezakonitostima i propustima ministra Heleza i njegovih suradnika, isključivo Bošnjaka.
Izvješćem kojeg posjeduje Večernjak, obuhvaćena su loša zakonska rješenja, provedba na terenu i problemi u radu Ministarstva. Među lošim zakonskim rješenjima, uz ostale, navedeno je automatsko izvođenje iz prava stradalnika koji su prava ostvarili na temelju upravnog postupka sa svjedocima, a primjenjuje se samo na stradalnike HVO-a. Manipulacija Arhivom HVO-a, odnosno neraspolaganje traženim podacima, također je izgovor za izvođenje iz prava stradalnika HVO-a.
"Ne poštuju se ni brojna druga temeljna pravna načela poput prava stranke na sudjelovanje u postupku, prava na žalbu, dvostepenost u upravnom postupku. Niti jedan postupak pokrenut zbog tužbe koju su pripadnici HVO-a izvedeni iz prava, pokrenuli pred Vrhovnim sudom FBiH protiv rješenja Ministarstva nije još pokrenut", stoji u Izvješću uz konstataciju da postojeći Zakon o reviziji obiluje propustima, a novi još nije upućen u parlamentarnu proceduru.
Zbog navedenih zakonskih propusta, ministar Helez provodi nezakonitu i jednostranu reviziju čije su žrtve stradalnici HVO-a dok bošnjačke civile i lažne stradalnike revizija uspješno zaobilazi, da se iščitati iz Izvješća o radu Ministarstva za pitanja branitelja F BiH.
"Paraleno povjerenstvo za podršku, opstrukcija bošnjačke strane koja odbija status RVI oduzeti civilima iz Podrinja, Prijedora i Kozarca, (radi se o između 15 i 20 tisuća korisnika), revizija na reviziju (suprotno Zakonu o reviziji), nepostojanje tima za koordinaciju, fiktivno izvođenje iz prava Bošnjaka za potrebe Haaškog tužiteljstva te ponovno vraćanje u prava (kada svjedoče u Haagu onda su civili, a kada ostvaruju prava, onda imaju status RVI), donošenje naredbi za brisanje službenih podataka iz vojnih evidencija zatočenih u Konjicu, Jablanici, Bugojnu, uvođenje u prava kriminalaca koji su boravili u zatvorima, a ne logorima", samo su neki od načina provedbe revizije na terenu, a koji nedvojbeno idu na štetu Hrvata. Vrhunac je činjenica da se zapravo ne zna tko upravlja revizijom jer niti jedan Hrvat nije uključen u njezino planiranje i provedbu.
"Usprkos svemu, Vlada F BiH je na sjednici od 27. rujna odobrila iz proračunskih rezervi dodatnih 1,15 milijuna maraka za obrzanje revizije tako da su Timovi ministarstva s procesom nastavili odmah nakon lokalnih izbora", stoji u Izvješu o radu Ministarstva za pitanja branitelja FBiH.
Inače, struktura zaposlenih u spomenutom Ministarstvu odavno je narušena na štetu Hrvata. Neke su hrvatske pozicije mjesecima nepopunjene, malobrojne Hrvate koji još rade zaobilazi se prilikom donošenja odluka, a osim što je jednonacionalno, bošnjačko, Federalno ministarstvo za pitanja branitelja postalo je ministarstvo za udomljavanje rodbine stranačkih kolega ministra Zukana Heleza. Nepotizmom u prijamu volontera i potpisivanju Ugovora o radu, Zukan Helez je na 95 posto pozicija imenovao svoje stranačke kolege, njihovu djecu, te rodbinu i prijatelje iz Bugojna. Po savjetima Besima Hodžića, bivšeg upravitelja logora Gimnazija u Bugojnu, Zukan Helez se premještajima i degradacijom osvećuje svim zaposlenicima koji se usude podići glas protiv njegova načina rada.
artinfo.ba