Migranti na ničijoj zemlji

Migranti na ničijoj zemlji

Vlasti USŽ-a procijenile su kako je narušeno sigurnosno stanje zbog navale migranata, kao i stalnih prijetnji, nasilja i neizvjesnosti te približavanja zimskih dana te je blokiran dolazak migranata. Identičnu situaciju i odluku vlasti HNŽ-a i tamošnjeg policijskog ravnatelja prije pet mjeseci Mektić i brojni međunarodni dužnosnici ocijenili su posve drukčijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapravo, ovaj slučaj pokazao je kako se raspao sustav upravljanja migrantskom krizom na razini BiH te da, zahvaljujući isključivo sretnim okolnostima, ova zemlja nije postala poprište napada i mogućnosti eskalacije nasilja. S obzirom na činjenicu da BiH gotovo nema posve pouzdano podatke o identitetu ljudi, nitko sa sigurnošću ne može reći da među više od 14.000 ljudi koji su ušli u zemlju nisu okorjeli teroristi, ekstremisti, kriminalci...

Unatoč tvrdnjama resornog ministra Dragana Mektića kako BiH upravlja migrantskom krizom, istina je posve suprotna i ključni je zapravo problem što se ne poštuju zakoni ove zemlje. Tako se vrlo precizno Zakonom o strancima propisuje da se stranac "bez dokumenata mora staviti pod nadzor u posebnim ustanovama" bez mogućnosti da, doslovce, turistički razgleda BiH. Upravo su takve mjere propisane jer se potencijalno radi o sigurnosnoj prijetnji. Istodobno, koliko god zvučalo apsurdno, na samome terenu u Unsko-sanskoj županiji policija se počela pridržavati zakona.

Policija je konačno blokirala talgo-vlak koji prometuje na relaciji Sarajevo - Bihać - Sarajevo, a u kojem se nalazilo stotinjak putnika - migranata te im nije dopustila izlazak iz vlaka. Također, pripadnici policije MUP-a USŽ-a u Ključu su zaustavili izbjeglice i migrante te zabranili ulazak autobusima koji prevoze migrante iz Sarajeva u područje Unsko-sanske županije.

Nakon toga, migranti i izbjeglice koji su vlakom stigli u Bihać, organiziranim prijevozom, autobusima, vraćeni su u Sarajevo, dok su migranti koji su zaustavljeni u Ključu ranije vraćeni u Sarajevo. Na ovaj način poslana je jasna poruka da će svi koji krenu za Bihać i Veliku Kladušu javnim prijevozom iz Sarajeva biti vraćeni.

- Svako daljnje povećavanje broja migranata na području Unsko-sanske županije, a da za to nema odgovarajućeg smještaja za toliki broj migranata, potencijalna je prijetnja daljnjem narušavanju sigurnosti na području Unsko-sanske županije. Činjenica je da mi već svakodnevno imamo više kaznenih djela, poput bludnih radnji, silovanja, teških krađa, oduzimanja tuđe pokretnine - kaže Mujo Koričić, ravnatelj policije US županije.

Cijelo vrijeme migrantima nije bilo dopušteno napustiti vlak. Negodovali su kada su doznali da će biti vraćeni u Sarajevo. Registriran je i jedan incident. - Jedan od migranata bacio se u prozor buffet-vagona. Policija ga je svladala, nakon čega su i radnici Željeznica Federacije koji prate vlak kazali kako se ne osjećaju sigurnima vratiti se tim vlakom.

Željeznice Federacije BiH imaju ugovornu obvezu s putnicima koji su kupili voznu kartu i nema načina da ih vratimo natrag. Moraju ponovno kupiti kartu, a mi te putnike - migrante otpratiti do mjesta s kojeg su pošli - kaže Samir Alagić, ravnatelj Područja infrastrukture Željeznica FBiH.