VIDEO Konjic i Jablanica dobili ključnu opremu za obranu od katastrofa

U listopadu prošle godine poplave su uništile brojne kuće i prometnice te mnogima u Jablanici i Konjicu trajno promijenile život. Danas, zahvaljujući donaciji Europske unije i programima Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP), ova su mjesta dobila opremu koja će pomoći u bržem i učinkovitijem odgovoru na buduće katastrofe.
Agregati, spremnici za vodu i visokotlačni perači možda na prvi pogled izgledaju kao obična tehnička oprema, ali za ljude u Konjicu, Jablanici i Trusini oni znače sigurnost. Znače bržu i učinkovitiju reakciju u kriznim situacijama. Zahvaljujući donaciji Europske unije i UNDP-a, ove zajednice sada imaju konkretna sredstva za učinkovitiji odgovor na moguće poplave i druge prirodne nepogode. Kako je ta pomoć konkretno pomogla na terenu, ispričali su oni koji će opremu i koristiti, prijenos BHRT.
„Dobili smo malu cisternu od 100 litara – to mi je dodijeljeno. Uvijek kažem, nema boljeg poduzeća od vatrogasnih postrojbi. To su pošteni i iskreni ljudi, nikad nisu prošli, a da nisu stali pitati imam li vode“, kazala je Zineta, stanovnica Buturović Polja.
„Dobili smo cisternu, dobili smo vodu – zadovoljni smo“, rekao je mještanin Trusine.
„Pet mjeseci praktički nismo imali vode. Tek nakon toga vodovodna mreža je obnovljen, voda je došla, ali mi i dalje koristimo ove bačve, držimo ih spremnima jer nikada ne znate kad može doći do klizišta. Taj vodovodna mreža još nije rekonstruiran kako treba, teren je nepristupačan“, dodao je Nihad iz Buturović Polja.
Kao što svjedoče mještani Buturović Polja i Trusine, oprema koju su dobili bila je od velike pomoći u danima kada su prošlogodišnje poplave uništile vodovodna mrežane i elektroenergetske mreže, ostavivši mnoge obitelji bez osnovnih uvjeta za život. Koliko je to značilo potvrđuje i Husein Hodžić iz Civilne zaštite Konjic:
„Ta donacija, posebice cisterne za vodu, bila nam je iznimno značajna. Distribuirali smo ih stanovništvu do kuća, a vatrogasci su dostavljali vodu i tako smo opskrbljivali ljude dok vodovodna mrežai nisu ponovno stavljeni u funkciju. Naravno, i ostala oprema, poput agregata za električnu energiju i visokotlačnih perača, bila je vrlo korisna, s obzirom na kuće koje su bile poplavljene“, rekao je Hodžić, pomoćnik gradonačelnika za civilnu zaštitu.
Ova pomoć nije značila samo oporavak, nego i pripremu za buduće nepogode, što potvrđuju i oni koji su među prvima na terenu kada se dogodi nesreća.
„Oprema je iznimno značajna u svakom pogledu. Te bačve su već locirane i, ne daj Bože potrebe, mogu se brzo staviti u funkciju. Problem pitke vode je presudan – svjesni smo koliko ljudi zapada u krizu kad nemaju pristup čistoj vodi“, objašnjava voditelj vatrogasne postrojbe Profesionalne vatrogasne postrojbe Konjic, Munir Bubalo.
Službe za hitne intervencije u Konjicu nastavit će se jačati, poručili su nadležni, a kao prioritet ističe se nabava dodatne mehanizacije – građevinskih strojeva i vozila.