VIDEO  Iako je 323.000 nezaposlenih, BiH povećava uvoz radne snage

radnici
Ilustracija

Iako se na evidencijama zavoda i službi za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini nalazi 323 tisuće osoba, zbog nedostatka radne snage na domaćem tržištu, i ove godine, i to za 20 posto, planirano je povećanje kvote za zapošljavanje radnika iz inozemstva. Zatraženo je ukupno sedam tisuća 229 radnih dozvola. Gospodarstvenici ističu da je to i dalje mali broj te traže liberalizaciju procedura, pa čak i njihovo potpuno ukidanje kada je riječ o zapošljavanju stranih radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, u dogovoru s gospodarstvenicima, entitetskim zavodima i Zavodom za zapošljavanje Brčko distrikta, uputila je Ministarstvu civilnih poslova BiH prijedlog kvota za zapošljavanje stranaca u 2025. Zatraženo je produljenje za 2.820 već izdanih i 4.409 novih radnih dozvola, prenosi BHRT.

Sadržaj se učitava...

"Ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produljenje i novo zapošljavanje stranaca u BiH ove godine iznosi 7.229, od čega se na FBiH odnosi 4.490 radnih dozvola, Republiku Srpsku 2.000 te Brčko distrikt 739 radnih dozvola. Na razini BiH kvote su veće za 19 posto. U FBiH to povećanje iznosi pet posto, u Republici Srpskoj 43 posto, a u Brčko distriktu 96 posto", priopćeno je iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Brojni sektori gospodarstva već godinama muku muče s nedostatkom radne snage. Za sada, još uvijek, uglavnom one nekvalificirane.

"U svim sektorima imamo nedostatak radnika. Ono što je zabrinjavajuće jest to da iz domaćih kapaciteta i resursa nećemo biti u prilici nadomjestiti nedostajuću radnu snagu", govori Mile Petrović, tajnik Gospodarske komore Republike Srpske

Gospodarstvenici smatraju da je sadašnji sustav kvota besmislen te da procedure za zapošljavanje stranaca treba maksimalno pojednostaviti, ako ne čak i ukinuti. Kao primjer navode Srbiju, koja je lani ukinula ograničenje i samo u šest mjeseci izdala 70.000 radnih dozvola, ostvarivši po tom osnovu suficit u mirovinskom fondu. U Hrvatskoj je svaki deseti radnik stranac, a u građevinarstvu svaki drugi.

"Vrlo je izvjesno da ćemo u skorom razdoblju, zbog konkurentnosti domaćeg gospodarstva koje gubi konkurentnost u odnosu na regionalna gospodarstva, kao što su Srbija, Crna Gora i Hrvatska, u tom segmentu liberalizirati cijelu proceduru", kazao je Saša Aćić, direktor Udruge poslodavaca Republike Srpske

Da je zapošljavanje stranih radnika nužnost, a ne hir, iako je na burzama rada oko 323 tisuće nezaposlenih, smatra i ekonomski analitičar Faruk Hadžić.

"Poslodavci već neko vrijeme upozoravaju da oni ne mogu u pojedinim sektorima, naglašavam, pronaći određene profile radnika na tržištu BiH. Čak ih ima u velikom broju na evidencijama službi za zapošljavanje, međutim, u stvarnosti ih nema. Zbog toga, da bi se razvijali i širili poslovanje, poslodavci su očito morali tražiti radnike u inozemstvu", objasnio je Hadžić.

Prema nekim procjenama, Bosni i Hercegovini će u naredne četiri do pet godina u raznim sektorima nedostajati oko 100 tisuća radnika. Ova će radna mjesta netko morati popuniti, a to će biti radnici iz zemalja za koje smo mi, vjerovali ili ne, poželjna destinacija za rad. Za koje čak ni naši minimalci, ovakvi kakvi jesu, nisu prepreka da prijeđu nekoliko tisuća kilometara i da plaću zarađuju u BiH.