HRS: Zlouporaba problema liječnika u političke svrhe

HRS

Od samog početka HRS je u kontaktu s dijelom vodstva sindikata liječnika i stomatologa gdje nam je rečeno kako sindikat ne želi nikakvo uplitanje politike i korištenje njihovog problema u predizborne svrhe i mi ćemo to ispoštovati. S druge strane, moramo se osvrnuti na licemjerno iskorištavanje njihovog problema u svrhe političke kampanje kako od strane vladajućih struktura u županiji, tako i od strane aktualne oporbe koji su u organiziranju tiskovnih konferencija na ovu tematiku vidjeli besplatan marketinški prostor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nevjerojatno nam je bilo slušati tiskovnu konferenciju aktualnog ministra zdravstva, rada i socijalne skrbi dr. sc. Gorana Opsenice. U bilo kojoj iole normalnijoj i uređenijoj državi u kojoj postoji minimum političke odgovornosti, nakon njegovih javno izrečenih stavova, ministar bi morao podnijeti ostavku. Nakon 4 godine prospavanog mandata, ministar je gotovo sat vremena govorio o slabostima i manama struktura zdravstvenog sustava u HNŽ-u, iako je skoro dva desetljeća bio dijelom upravljačkih razina tih istih struktura. Također, kao da je djelatnik nevladinog sektora, a ne ministar u vladi imenovan od strane HDZ-a BiH, kritizira Vladu Federacije u kojoj sjedi taj isti HDZ BiH kao dio vladajuće strukture. Ono što je najgnjusnije, prema drugim županijama gdje taj isti HDZ BiH suvereno vlada, odnosi se govoreći da se radi o „susjedskim i prijateljskim županijama, doduše više susjedskim nego prijateljskim". Vrhunac licemjerstva je bilo njegovo denunciranje privatnih kliničkih centara od kojih, po njegovim riječima, većina radi na crno, a samo su dva regularna. Dakle, ministar javno obznanjuje kako se određene djelatnosti na području njegovog resora rade protuzakonito, a on se o tome dosjetio govoriti pred kraj mandata.

Mali obrtnici doživljavaju zatvaranje svojih radnji zbog i krajnje banalnih stvari poput neizvješenog grba države ili netočno napisanog radnog vremena, „velikim" igračima se tolerira rad na crno, a sve to javno potvrđuje onaj kome je obveza i dužnost protiv toga djelovati.
Nevjerojatno nam je bilo i čitati izvješća s druge tiskovne konferencije, one koju je organizirala četveročlana ekipa iz HDZ-a 1990. Naime, potrudili su se uspoređivati plaće ministara u Vladi s liječničkima, zaboravivši kazati kako su oni prvi u Skupštini HNŽ-a i Parlamentu Federacije profesionalizirali status i primaju plaću za nerad. Dovoljno je pogledati izvješće o radu Skupštine HNŽ-a koje je odradio CCI i vidjeti kako je ta Skupština po svim statističkim podacima najgora u radu. Za 4 sjednice u 6 mjeseci, primanja zastupnika u Skupštini se kreću od 2100 KM, pa naviše, ovisno o dodacima. U Parlamentu Federacije primanja su daleko veća (od 3000 KM naviše) i isplaćuju se redovito, bez obzira na prisutnost i rad. Okupljena ekipa nije zaboravila samo usporediti svoja primanja s primanjima liječnika, nego su zaboravili da su svojedobno vodili izvršnu vlast i, konkretno, zdravstvo gdje su radili sve identično kao i aktualna vlast: pogodovanje dobavljačima i upošljavanje rodbine i prijatelja po javnim institucijama. Zamislite liječnike koji za 4 pregleda ili operacije u pola godine dobivaju od 2100 KM i više novaca, i to bez obzira uradili oni tu operaciju ili ne.
HRS, dakle, poštuje zahtjev sindikata liječnika i stomatologa o nemiješanju politike u njihov problem. Morali smo reagirati zbog brojnih medijskih upita i morali smo se osvrnuti na licemjerno ponašanje drugih političkih aktera. Našu podršku i prijedloge pravičnog rješavanja problema liječnika u HNŽ-u (koje smatramo jedinom svijetlom točkom i jedinom vrijednošću srozanog i praktično uništenog zdravstvenog sektora) izrazit ćemo u Skupštini nakon izbora.

G.O. Mostar
Hrvatska republikanska stranka