GUBICI, KREDITI, DUGOVANJA, GARANCIJE Imovina sve tri elektroprivrede bi mogla na bubanj

elektroprivrede
interview.ba

Hipoteke kojima su elektroprivrede u Federaciji  Bosni i Hercegovini osigurale kredite kod banaka su prijetnja imovini tih poduzeća vrijednoj blizu 300 milijuna KM – oba elektroprivredna poduzeća imaju veći broj kredita, a posljednjih par godina i pad prihoda, upozoravaju ekonomski stručnjaci.

"Odgovornost za ovakve rezultate poslovanja formalno snose rukovodstva ovih poduzeća, ali suštinski resorna ministarstva i vlade koje imenuju uprave", upozorava ekonomist Admir Čavalić, predsjednik Odbora za ekonomsku i financijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.

Naime  Ured za reviziju institucija u FBiH utvrdio je da je EP HZ HB pod hipoteku stavila poslovnu zgradu u Mostaru procijenjenu na 65,8 milijuna KM za kredit od 65 milijuna KM kod UniCredit Banke, a EP BiH je pod  hipoteku stavila imovinu procijenjenu na 214,7 milijuna KM.

Kad bude prekasno

Iz EP BiH nisu odgovorili na upit portala interview.ba koja imovina je pod hipotekom i kod koje banke.

No, ranije su pojedini zastupnici u Parlamentu FBiH upozoravali da je poslovna zgrada EP BiH pod hipotekom konzorcija banaka koji čine Sberbank BH, Intesa Sanpaolo Banka BiH i NLB Banka.  


"Elektroprivreda BiH je založila nekretnine u vezi kredita koji se odnose na realizaciju izgradnje Bloka 7 u Termoeletrani Tuzla. A sada znamo da od tog projekta nema ništa. To je potvrdila i Vlada FBiH, tako da se rizici u vezi datih hipoteka povećavaju i očekujem probleme u vezi toga. Problematično je da nemamo transparentne komunikacije u vezi i projekta i kredita. Bojim se da će krizno komuniciranje na ovu temu početi tek kad bude prekasno i kada nastane šteta. Pad prihoda, kako se vidi iz revizorskih izvještaja, za obje elektroprivrede, EP HZHB i EP BiH, predstavlja izuzetan problem za koji se ne nazire rješenje. I to će vjerovatno usložniti situaciju sa kreditima, posebno onim koji su osigurani hipotekama", upozorava Čavalić.


 Mač sa dvije oštrice

No ekonomist Aleksandar Draganić smatra da “kredit jeste mač sa dvije oštrice, ali da ipak nema velikog rizika jer će obje ove kompanije uvijek proizvoditi i prodavati struju, a banke znaju da one moraju postojati”.

"Banke bi tim poduzećima dale kredite i bez garancije. I mislim da je to bilo pro-forme, ne vjerujem da tu ima ikakvog rizika. Osim toga, banke znaju da u svakom trenutku mogu da blokiraju račune tih poduzeća i naplate svoje. Što se tiče imovine – oni mogu svoju imovinu dati kao hipoteku ako imaju odluke unutrašnjih organa i elaborate. Ali je problem stvarno vlasništvo i šta je čije jer imovina nije upisana, nije definirano što kome pripada. No, tu ima drugi problem – prema starom Zakonu o javnim nabavkama kredite je trebalo tražiti kroz proces javnih nabavki jer je to nabavka novca. Ali ako idete u proces traženja ponuda za određeni iznos pod određenim uvjetima nećete moći ispoštovati dogovore sa svojim bankama. Može se pojaviti neka treća banka i eto problema", pojašnjava Draganić.


Prema revizorskom izvještaju o poslovanju EP HZ HB u 2022. godini ovo poduzeće je na kraju godine imalo obveze po kreditima u iznosu 161,4 milijuna KM.

"Krediti su ugovoreni u valuti EUR, osim kredita Međunarodne asocijacije za razvoj – IDA koji su ugovoreni u SDR. Ugovore sa kreditorima je zaključila Bosna i Hercegovina, a Društvo je zaključilo supsidijarne ugovore sa Federacijom Bosne i Hercegovine u skladu sa osnovnim ugovorima. Tijekom godine je vršeno servisiranje duga na osnovu otplatnih planova prema Federalnom ministarstvu financija osim kredita UniCredit bank", pišu revizori.

Gubitak, a plaće rastu

U tom izvještaju stoji i da je EP HZ HB tijekom 2022. godine zabilježila pad prihoda u odnosu na ranije godine što je rezultiralo gubitkom od 81 milijun KM, dok su samo troškovi plaća i ostalih osobnih primanja za 7,4 milijuna veći nego godinu ranije.


Uz to, oni su električnu energiju nabavljali po prosječnoj cijeni koja je veća od prosječne prodajne cijene.

Zaključak revizora je da ”Poduzeće sa tekućim sredstvima (106.769.279 KM) nije u mogućnosti izmiriti tekuće obveze (109.606.160 KM)”.

Također, konstatirano je da je akumulirani (neraspoređeni) gubitak ovog poduzeća je 104.771.260 KM.

S druge strane, ovom poduzeću kupci duguju skoro 387 milijuna KM  i to  Aluminij d.d. Mostar (292.929.132 KM), Klinička bolnica Mostar (19.785.813 KM) P.S. Vitezit (5.495.498 KM)  Vodovod Mostar (2.479.021 KM), ali i GEN-I d.o.o. Sarajevo (17.083.098 KM), Interenergo d.o.o. Sarajevo (10.731.004 KM), Danske Commodities BH d.o.o. Sarajevo (4.661.900 KM), HSE BH energetsko preduzeće d.o.o. Sarajevo (4.059.253 KM), JP Elektroprivrede BiH d.d. Sarajevo (2.735.383 KM). (Podsjećanja radi, 2020. godine je uprava EP HZ HB dug Aluminija  – više od 99 milijuna KM – riješila tako što je umanjila vrijednost kapitala poduzeća.)

Prema podacima Financijsko-informatičke agencije FBiH EP HZ HB je 2022. godinu imala prihode od 401,6 milijuna, rashode od 456,8 milijuna i godinu završila s gubitkom od 81 milijun KM.


Založene nekretnine

EP BiH je na kraju 2022. godine imala ukupne obveze po kreditima 242,4 milijuna KM – dugoročni dio 194.920.156 KM i kratkoročni dio 47.488.500 KM, koji se najvećim dijelom odnose na financiranje obnove i revitalizacije proizvodnih, prijenosnih i distributivnih kapaciteta; izgradnju novih proizvodnih i objekata za prenos i distribuciju električne energije.

"Ugovore sa kreditorima zaključila je država Bosna i Hercegovina, a Društvo je zaključilo supsidijarne ugovore sa Federacijom BiH kojim su preuzeti svi uvjeti iz osnovnih ugovora… Obaveze po kreditu prema konzorciju banaka Sberbank BH, Intesa SanPaolo Banka BiH i NLB Banka se servisiraju direktno prema kreditorima", također je jedan od zaključaka revizora.

 Napomena je i kako je “Društvo založilo nekretnine procijenjene tržišne vrijednosti od cca 214.689 tisuća KM radi osiguranja povrata pozajmljenih kreditnih sredstava koja se najvećim dijelom odnose na realizaciju Projekta izgradnje Bloka 7 u TE Tuzla” .

Nije promaklo revizorima i da su na poziciji “Investicija u tijeku” iskazana ulaganja u iznosu od 94.530.543 KM za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane Tuzla.

No, realizacija  ovog ugovora obustavljena je iako je plaćen avans u iznosu od 211.917.603 KM, a Društvo kreditno zaduženo kod stranih i domaćih banaka u ukupnom iznosu od 1.342.144.929 KM.

Zato oni skreću pažnju na potrebu hitnog rješavanja statusa ove investicije u skladu sa zaključenim ugovorom, čije odgađanje može prouzrokovati štetu i dodatne troškove za Društvo kao nositelja aktivnosti.

Dugovanja, obećanja

EP BiH je tijekom 2022. godine ostvarilo prihode u iznosu od  1,3 milijarde KM (90,76 milijuna KM od izvoza) što je manje u odnosu na planiranih 1,4 milijarde, ali više u odnosu na 1,119 milijardi KM iz 2021, no dobit je u 2022. za oko 4 milijuna manja nego 2021. Istovremeno je u 2022 proizvedeno manje struje nego 2021. godine (12,4 posto manje) i manje od planirane za 2022. (7,7 posto  manje), ali je prodano više nego je proizvedeno što podrazumijeva nabavku električne energije na tržištu. Broj kupaca u 2022. godini je bio 797.260 i veći je u odnosu na prethodnu godinu za 9.092.


Ovom poduzeću kupci duguju 129 milijuna KM od čega 108 milijuna kupci u BiH: Arcelor Mittal d.o.o. Zenica (9.872.897 KM), Alpiq Energija BH d.o.o. Sarajevo (2.475.595 KM), Toplana Zenica d.o.o. Zenica (2.193.387 KM), GEN – I d.o.o. Sarajevo (1.620.326 KM), Željezara Ilijaš d.d. Ilijaš (993.624 KM), JP Željeznice Federacije BiH d.o.o. Sarajevo (988.285 KM), Tvornica cementa Kakanj d.d. Kakanj (976.293 KM), JP Elektroprivreda HZHB d.d. Mostar (995.856 KM)…

Prema podacima Financijsko-informatičke agencije FBiH  EP BiH je 2022. godinu završila sa  prihodima od 1,3 milijarde KM i rashodima od 1,13 milijardi, te dobiti od 6,1 milijun KM.

Prezaduženost u RS

U Elektroprivredi Republike Srpske koja je holding sastavljen od više poduzeća kažu da nemaju kredite osigurane hipotekama, ali svi dostupni podaci govore da su prezaduženi.


"Jedini veliki kredit koji imamo, a koji smo dobili od kineskih kreditora, smo  osigurali garancijom Vlade Republike Srpske", kaže za interview.ba Luka Petrović, direktor ovog poduzeća.

Nema detaljne revizije

Detalja o njihovom poslovanju nema jer Kancelarija za reviziju u RS nije radila reviziju poslovanja Holdinga u cjelini.

No, u Službenom glasniku BiH broj 49 iz 2023. godine je objavljeno da je Vijeće za državnu pomoć BiH ocijenilo da garancija za dugoročno zaduženje emisijom vlastitih obveznica u iznosu od 32,8 milijuna KM koju je Mješoviti holding “Elektroprivreda Republike Srpske” Matično preduzeće a. d. Trebinje – Zavisno preduzeće “Elektrokrajina” a. d. Banja Luka dobilo od  Ministarstva financija i Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske “nije u skladu sa Zakonom o sustavu državne pomoći u Bosni i Hercegovini”.


 Tada su zatražene izmjene garancije, a prema medijskim izvještajima iz 2021. godine Elektroprivreda Republika Srpska se na Bečkoj burzi zadužila putem emisije obveznica za 140 milijuna eura. Pri čemu je garant bila Vlada RS.

Emisija po emisija dionica

Pojašnjenja radi, Elektroprivreda RS je mješoviti holding sastavljen  od  11 poeduzeća: HE na Trebišnjici, HE na Vrbasu, HE na Drini, Rudnik i TE Gacko, Rudnik i TE Ugljevik,  Elektro-Hercegovina, Elektrodistribucija Pale, Elektro Bijeljina, Elektro Doboj, Elektrokrajina i Istraživačko razvojni centar za energetiku Istočno Sarajevo.

Prema podacima Komisije za vrijednosne papire RS samo u 2022. godini se  Elektrodistribucija Pale emisijom dionica zadužila za 5 milijuna KM, a HE Trebišnjica za 280 milijuna KM (drugom emisijom dionica). Prema neslužbenim informacijama poduzeće Rudnik i TE Ugljevik je nedavno odbijeno za kredit jer je ocijenjeno kao kreditno nesposobno.

Ovisna poduzeća

Urednik portala Capital.ba Siniša Vukelić za Interview pojašnjava da Elektroprivreda RS kao centrala ne može ni imati kredite jer nema imovine, ali da su ovisna poduzeća u problem.

"Ovisna poduzeća uzimaju kredite i za operativne troškove, ali za veća zaduženja traže garancije od Vlade RS jer banke ili kreditori više ne žele da im daju kredite, ne vjeruju da ih mogu vratiti", kaže Vukelić.

Na web-stranici Agencije za posredničke, informatičke i financijske usluge Banja Luke posljednji dostupni podaci o poslovanju ovog poduzeća datiraju iz 2016. godine.

Uz sve ovo sve elektroprivrede su opterećene većim brojem tužbi s milijunskim potraživanjima tužitelja i neizvjesnim ishodima i koliko god djelovalo da su elektroprivredna poduzeća u Bosni i Hercegovini još uvijek dominantni dobavljači električne nergije  vrlo brzo će i u BiH biti uspostavljena burza struje, a kupcima se otvoriti mogućnost da je kupuju negdje drugdje što bi moglo dodatno otežati položaj ovih poduzeća.

"Postoje rizici za obje elektroprivrede u FBiH i potrebno je da se vodi računa o tim hipotekama, posebno ako uzmemo u obzir energetsku krizu kojoj svjedočimo i nemogućnost adekvatnog restruktuiranja ovih poduzeća, upozorava Čavalić.