Državne vlasti šute: Dodik jučer proglasio Republiku Srpsku državom

Milorad Dodik
..."Bosna i Hercegovina predstavlja okov za RS"! Reakcija na ovo je nepodnošljiva šutnja državnih zakonodavnih i izvršnih vlasti, stranaka i međunarodne zajednice. U Ustavu BiH doslovce stoji da se "Bosna i Hercegovina sastoji od dva entiteta - Federacije BiH i Republike Srpske", ali jučer nije bilo makar ni pukog citiranja Ustava kao odgovora na Dodikovo proglašenje Republike Srpske državom. Je li ta šutnja rezultat straha od Dodikove moći i mača ili nečeg daleko opasnijeg, tek će se vidjeti. Po logici stvari, a u interesu države, morali su žestoko i istovremeno reagirati, prije svih Parlament BiH i Vijeće ministara.

Ispunjena tri kriterija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Balkanu imate dvije srpske države. Osim Srbije to sigurno jest Republika Srpska, i po definiciji iz Daytona i po definiciji iz Montevidea gdje su utvrđeni kriteriji za formiranje država i gdje je rečeno da tri kriterija moraju postojati - teritorij, narod i funkcionalna vlast - kazao je Dodik i podvukao:
- Republici Srpskoj nedostaje međunarodno priznanje kojeg ima u određenoj mjeri, ali ono nije u kapacitetu međunarodno priznate države, članice Ujedinjenih naroda.
Na izravno pitanje koliko BiH može još trajati, on je kratko i precizno odgovorio:
Može trajati koliko hoće, ali će se na kraju završiti raspadom!
Nema dvojbe, lukavi i vješti Dodik koji je, priznao to netko ili ne, postao ključni faktor odlučivanja u BiH, ne bi slučajno baš u ovom trenutku ovako istupio da u rukavu nema džokera, možda je bolje kazati potporu sa strane. Koristeći politički 'požar' u Federaciji BiH, koji i sam potpiruje, on je jučer izišao s tvrdnjom koja se više ne može svrstati u kategoriju njegovih poznatih "bacanja kostiju u dvorište Federacije oko kojih će se oni tamo svađati" - ovog puta prešao je granicu verbalnih konstrukcija i provokacija. Naravno, nije to neočekivano s obzirom da je još prije nekoliko godina kazao da će strpljivo čekati dan u kojem će se Republika Srpska probuditi u sasvim novoj situaciji i okolnostima.
- Nas stotine milijuna, milijardi maraka košta nesposobnost BiH, odnosno nehtijenje da se BiH prihvati onako kako je moguće - kazao je jučer Dodik za beogradske medije, ističući da ogroman problem za BiH čine hegemonističke namjere Bošnjaka dodavši:
- Posljednji pokušaj međunarodne zajednice bio je doprinos potpunom debaklu BiH kada su, recimo, ignorirali političku volju u Federaciji i dali potporu platformi oko Zlatka Lagumdžije (SDP), a za manje od dvije godine imamo potpuno vraćanje na one pozicije prije intervencionizma međunarodne zajednice.
On je objasnio da Srbija i Republika Srpska moraju imati još čvršće veze od sadašnjih i da će RS surađivati s Rusijom u oblasti sigurnosti i ekonomije.

Međubošnjački rat

Federacija BiH trese se i stenje pod teretom međustranačkih sukoba, prvenstveno borbom između SDP-a, SDA i SBB-a. Dva HDZ-a, s kojima su te tri stranke ušle u koaliciju, to mirno promatraju sa strane čekajući rasplet i tek povremeno se uključe usputnim priopćenjima ili izjavama svojih šefova. SDA i SBB su u ratu, sredstva se ne biraju, 'krv curi' na sve strane i taj sukob, koji je uglavnom na osobnoj ravni, a sve zbog bitke za poziciju šefa svih Bošnjaka, nikako se ne može završiti bez pobjednika. SDP, kojeg su unatoč protivljenjima te stranke ugurali u tim bošnjačkih stranaka, stavljen je nekako u sredinu kako bi ga lakše mogli bušiti sa svih strana. Odluka Željka Komšića, člana Predsjedništva BiH, da napusti SDP dodatno je podgrijala strasti i zapalila atmosferu i u tome stranke iz FBiH vide dobru priliku za sebe. Tako je, primjerice, Dragan Čović, predsjednik HDZ-a, jučer preko banjolučkih medija poručio: "Da je Željko Komšić pametan i moralan čovjek, povlačenjem iz Predsjedništva BiH omogućio bi da izaberemo legitimnog predstavnika Hrvata za člana Predsjedništva BiH.". Njegova računica je jasna - odlaskom Komšića novi hrvatski član Predsjedništva BiH postala bi Borjana Krišto, čime bi on dodatno učvrstio vlastitu poziciju koja je, otkako je SDP napustio koaliciju stranaka platforme, itekako ojačana. Neće trebati puno vremena da se otkrije koje ga stranke u tom zahtjevu podržavaju i tek bi to moglo razbuktati požar.
I golim okom se vidi da je 'proključao rat' unutar bošnjačkog političkog tijela i da je on sve drugo, zapravo sve ono što bi trebalo biti prvo, bacio u drugi plan. Vlastima RS-a (SNSD Milorada Dodika i SDS Mladena Bosića) to itekako odgovara u ostvarenju planova, posebice što ne izostaje potpora dvaju HDZ-a s kojima imaju i utanačene dogovore i sporazume.

Da Dodikova jučerašnja izjava nije obični verbalni incident, govori i to da su stranke iz RS-a prije nekoliko dana poručile da im Federacija BiH sve više nalikuje na turski dio Cipra i da će Republika Srpska tražiti od Bruxellesa da dobije vlastiti put za ulazak u Europsku uniju ako zbog političkih sukoba, prvenstveno SDP-a i SDA, BiH do kraja godine ne podnese zahtjev za kandidatski status. To je detaljnije objasnio Rajko Vasić, izvršni tajnik SNSD-a, otkrivajući i detalje sa sastanka lidera sedam stranaka u sjedištu EU-a, održanog točno prije mjesec dana:
Bruxelles je kroz uvođenje mehanizma koordinacije između entiteta u vezi s europskim pitanjima uvažio političku realnost. Republika Srpska je to tražila jer se želimo o svemu pitati. Dobili smo taj mehanizam i time učinili prvi korak u pravcu samostalnog puta RS-a k Europskoj uniji.

Dnevni list