DODIKLAND Svi građani RS-a morat će paziti na svaku izgovorenu riječ

Sloboda govora
Ilustracija

Budu li usvojene predviđene izmjene Kaznenog zakona Republike Srpske, svi građani će, doslovno, morati paziti na svaku izgovorenu riječ i postupak, jer će im u protivnom biti zaprijećeno drakonskim kaznama.

To u praksi znači da bi vas jedan neoprezan potez prema nekomu mogao koštati i po nekoliko desetina tisuća KM, pa i više, a ako taj iznos ne možete u utvrđenim rokovima platiti, sud vam može odrediti prinudnu naplatu, a sljedeća moguća mjera je i zatvor, tako da za svakih neplaćenih 50 maraka duga idete po dan na robiju, odnosno za 100 KM, ako to bude usvojeno u novim izmjenama, pišu Nezavisne novine.

Da budemo precizniji, sve nedoumice je otklonio profesor kaznenog prava Miloš Babić, koji priznaje da se ove izmjene ne odnose samo na novinare.

Izmjene zakona ne odnose se samo na novinare

"U zadnje vrijeme slušam nerazumijevanje u smislu da se tvrdi da se ova kaznena djela odnose samo na novinare, da se mogu vršiti u javnom prostoru, putem medija. Nije točno, ova kaznena djela se mogu vršiti i u kavanama", rekao je Babić.

Sporni članovi zakona

I u pravu je, izmjenama zakona će biti tretirani i građani, što pokazuje i detaljna analiza koju su "Nezavisne novine" uradile s pravnim stručnjacima.

Recimo, u Kazneni zakon uvodi se član koji tretira uvredu. U predviđenim izmjenama se navodi da, tko uvrijedi drugoga, bit će kažnjen od 5.000 KM do 20.000 KM, a ako je uvreda postala pristupačna većem broju lica, kazna je od 10.000 KM do 50.000 KM.

Dakle, ako bilo gdje nekomu kažete ili napišete ono što o njemu mislite, a da to njega uvrijedi, otvorena je mogućnost da će sud odlučivati o tomu jeste li krivi.

Drugo, u Kazneni zakon Vlada Srpske namjerava uvrstiti i klevetu. Tu se navodi da tko o drugom iznosi ili pronosi nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, znajući da je to što iznosi ili pronosi neistina, kaznit će se novčanom kaznom od 8.000 KM do 30.000 KM, s tim što kazna može dostići i do 100.000 KM.

Postavlja se pitanje - kako sudac, koji će o tužbi odlučivati, može utvrditi što je optuženi znao ili nije znao o nekome, jer to u ovom nacrtu uopće nije precizirano.

Ili, uzmimo jedan primjer. Recimo, sud u Banjoj Luci osudi narko-dilera na tri godine robije. To pročita neka Jelena i nakon pet godina, napiše na Facebooku da je on diler koji je osuđen na tri godine robije. Mora li Jelena znati da je optuženom u međuvremenu sud na višoj instanci kaznu smanjio za pola godine?

Treće, u zakon ulazi i član "Iznošenje osobnih i obiteljskih prilika", s kaznama koje dostižu i do 120.000 KM. To se odnosi na onog "Tko iznosi ili pronosi štogod iz osobnog ili obiteljskog života nekog lica što može škoditi njegovoj časti ili ugledu". Kako to shvatiti nego da ne smijete lopovu reći da je lopov, a nasilniku da je nasilnik?

Nejasan je, pritom, i stav koji glasi "istinitost ili neistinitost onog što se iznosi ili pronosi iz osobnog ili obiteljskog života nekog lica ne može se dokazivati, osim u slučajevima iz člana 208 d. ovog zakonika", a u tom članu se navodi:

"Nema kaznenog djela iz čl. 208 a. do 208 v. (uvreda, kleveta, iznošenje osobnih i obiteljskih prilika) ovog zakonika ako se radi o uvredljivom izražavanju ili iznošenju nečeg neistinitog u naučnom, stručnom, književnom ili umjetničkom djelu, u vršenju dužnosti propisane zakonom, novinarskog poziva, političke ili druge javne ili društvene djelatnosti ili obrani nekog prava, ako iz načina izražavanja ili iz drugih okolnosti proizlazi da to nije učinjeno u namjeri omalovažavanja, ili ako lice dokaže istinitost svog tvrđenja, ili da je imalo osnovanog razloga da povjeruje u istinitost onoga što je iznosilo ili pronosilo".

U moru pitanja, postavlja se i ono koje glasi kako će, primjera radi, sud utvrđivati je li netko nešto učinio u namjeri omalovažavanja?

I na kraju, ako ćemo decidno tumačiti sporne članove, mogli biste u zatvor ako, recimo, na Facebooku objavite fotografiju političara kojeg ste uslikali kako radi nešto društveno ili zakonski neprihvatljivo.

"Tko objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, video-zapis, film ili fonogram osobnog karaktera, bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis odnosi, odnosno bez pristanka lica koje je prikazano na portretu, fotografiji, video-zapisu ili filmu ili čiji je glas snimljen na fonogramu ili bez pristanka drugog lica čiji se pristanak po zakonu traži, a takvo objavljivanje ili prikazivanje je imalo ili moglo imati štetne posljedice po osobni život tog lica, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine", navodi se u Nacrtu.

Kao vrh ledenog brijega, nameće se još jedan ogroman problem. Što ako se, recimo, zaista nađete u svojstvu optuženog, pa nakon pet godina budete oslobođeni, ali, prije toga ne dobijete posao na koji ste aplicirali jer je jedan od uvjeta bio da se protiv vas ne vodi kazneni postupak?