VIDEO  Dodik predlaže Dayton 2.0: Amerikancima nudio minerale, kritizirao visokog predstavnika, zahvalio Kini i Rusiji

Milorad Dodik

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratio se danas na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS-a povodom 30 godina od potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH. U opširnom govoru Dodik je pozvao na „povratak izvornom Dejtonu“, odbacio mogućnost secesije i zatražio pokretanje direktnog dijaloga s Federacijom BiH o novom institucionalnom okviru – tzv. „Dejtonu 2.0“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ne prijetimo, ne bjesnimo. Govorimo istinu. Vratimo se dogovoru. Vratimo se Dejtonu“, poručio je Dodik.

Kritike Visokog predstavnika i Zapada

Središnja meta Dodikovog govora bio je visoki predstavnik Christian Schmidt, kojeg je predsjednik RS-a nazvao „neizabranim stranim činovnikom bez legitimiteta“. Dodik je ustvrdio da Schmidt nije imenovan u skladu s Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma, jer nije dobio potvrdu Vijeća sigurnosti UN-a, te da sve njegove odluke predstavljaju „kršenje međunarodnog prava, ustavnog poretka i volje naroda u RS-u“.

„Schmidt je agent za nekretnine koji radi za strane mentore“, izjavio je Dodik, povezavši navodnu pravnu kampanju protiv entitetskih zakona s otkrićima o bogatim nalazištima strateških minerala na teritoriji RS-a.

Geopolitička ponuda SAD-u

Dodik je u govoru po prvi put javno ponudio mogućnost strateškog partnerstva sa Sjedinjenim Američkim Državama u oblasti eksploatacije kritičnih minerala poput litija, bora i stroncija. Međutim, uvjetovao je to „potvrdom dejtonskog ustavnog poretka i političke samostalnosti RS-a“.

„Spremni smo biti partneri Americi u osiguravanju lanaca snabdijevanja mineralima, ali ne pod pritiskom, dekretima i u atmosferi kolonijalnog odnosa“, istaknuo je.

Poziv na dijalog, ne sukob

U više navrata tijekom govora Dodik je istaknuo kako RS ne traži sukobe ni otcjepljenje, već insistira na dogovoru i poštivanju izvornih principa ustavno-pravnog poretka BiH.

„Ovo nije poziv na razgradnju Bosne i Hercegovine. Ovo je poziv da se vrati na ustavne osnove. Dejton nije mrtav – on je samo iskrivljen od onih koji ga nikada nisu ni potpisali“, kazao je Dodik, pozivajući na strukturiran, transparentan i međunarodno posredovan dijalog entiteta i konstitutivnih naroda.

Zahvale Rusiji, Kini i Srbiji

Pred kraj govora Dodik je zahvalio Rusiji, Kini i Srbiji na „dosljednoj podršci izvornom Dejtonskom sporazumu“ i pozvao EU i SAD da prestanu s praksom nametanja i vrate se ulozi garanta dogovorenih načela.

„Naš narod zna što znači borba za slobodu. Dejton nije samo mirovni sporazum – on je štit Republike Srpske. Mi ne branimo samo prava entiteta – mi branimo mir“, zaključio je.